English עברית
 
ניהול תיקי השקעות
פנסיה בניהול אישי - IRA
בנקאות להשקעות
פרישה
סיכונים פיננסיים
מילון מונחים
סקירות מאקרו חודשיות
04/04/2016
כתבה - 5 צעדים לפני עליית הריבית בארה"ב
11/01/2016
אנליזה 2016 - בית ההשקעות פריוריטי
28/07/2015
סקירת מאקרו - יולי 2015- מאת מחלקת מחקר פריוריטי
31/12/2014
סקירת מאקרו - דצמבר 2014- מאת מחלקת מחקר פריוריטי
14/12/2014
סקירת מאקרו - נובמבר 2014- מאת מחלקת מחקר פריוריטי
05/11/2014
סקירת מאקרו - אוקטובר 2014- מאת מחלקת מחקר פריוריטי
05/10/2014
סקירת מאקרו - ספטמבר 2014- מאת מחלקת מחקר פריוריטי
03/09/2014
סקירת מאקרו - אוגוסט 2014- מאת מחלקת מחקר פריוריטי
06/08/2014
סקירת מאקרו - יולי 2014- מאת מחלקת מחקר פריוריטי
02/07/2014
סקירת מאקרו - יוני 2014- מאת מחלקת מחקר פריוריטי
02/06/2014
סקירת מאקרו - מאי 2014- מאת מחלקת מחקר פריוריטי
04/05/2014
סקירת מאקרו - אפריל 2014- מאת מחלקת מחקר פריוריטי
08/04/2014
סקירת מאקרו - מרץ 2014- מאת מחלקת מחקר פריוריטי
06/03/2014
סקירת מאקרו - פברואר 2014- מאת מחלקת מחקר פריוריטי
05/02/2014
סקירת מאקרו - ינואר 2014- מאת מחלקת מחקר פריוריטי
06/01/2014
סקירת מאקרו - דצמבר 2013 - מאת מחלקת מחקר פריוריטי
03/12/2013
סקירת מאקרו - נובמבר 2013 - מאת מחלקת מחקר פריוריטי
30/10/2013
חדש באתר ! סקירות מאקרו חודשיות מאת מנהל השקעות בכיר - אסף חובב
28/04/2013
מאמר חדש במערכת!!! כדאיות ושימוש בניתוח טכני - תוצאות מחקר של 20 שנה.
24/09/2012
מאמרים חדשים מעת טובי מומחינו - לקריאה לחץ כאן
10/09/2012
חדש בפריוריטי !!! עדכונים שוטפים גם בפייסבוק !!!
25/07/2012
טלפון ישיר למוקד קשרי לקוחות: 072-2223336
19/06/2012
חדש בפריוריטי! קופות גמל, קרנות השתלמות וקופות מרכזיות לפיצויים בניהול אישי.
שם
כתובת דוא''ל
תוכן ההודעה
סקירת מאקרו - ינואר 2014

סקירת מאקרו ינואר 2014 בית ההשקעות פריוריטי

אנחנו עדים לאחת התקופות המעניינות ביותר בתחום הכלכלה העולמית מזה שנים. תקופה מאתגרת אשר מציבה בפנינו אתגרים לא פשוטים. עם זאת, אתגרים אלו טומנים בחובם הזדמנויות לא מועטות בכל הקשור בשוק איגרות החוב והמניות. זו תקופה תנודתית של עליות וירידות. סף הרגישות של המשקיעים והשחקנים גבוה וכפועל יוצא התנודתיות בבורסה בישראל ובשווקים הגלובליים הולכת וגוברת.

בשבועות האחרונים אנחנו שומעים הרבה על הבעיות בשווקים מתעוררים ומקבלים נתונים על המשק בארצות הברית. בזמן שאנו כותבים סקירה זו התקבלה החלטה בארצות הברית להמשיך בצמצום רכישות איגרות החוב בעוד 10 מיליארד דולר לחודש (כלומר רכישות של 65 מיליארד דולר בחודש). הפעם השווקים הגיבו באופן שונה מההודעה הקודמת על צמצום הרכישות. בסקירה זו נציג בפניכם תמונת מצב על השווקים השונים וכיצד כל זה משפיע עלינו. אין לנו ספק כי שוק ההון כאפיק השקעה הינו המקום הנכון היום להיות בו לעומת האלטרנטיבות ולמרות התנודתיות הרבה בו.

ישראל
לאחר בחינה מעמיקה של דו"ח החודשי של בנק ישראל עולים מספר נתונים אשר משקפים מצב קצת פסימי של המשק. התמונה תואמת בהחלט את מדד אמון הצרכנים של הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה ושל בנק פועלים אשר שיקפו צפיות פסימיות בקרב הצרכנים בישראל. פסימיות זו מצביעה על כך שהצרכנים חוששים לקנות היום ובכך עלולים לצמצם את גודל ההוצאה הפרטית. צמצום הרכישות עלול להקטין את הפעילות במשק, להעמיק את ההאטה ואף להכניס אותנו למיתון. נתון זה, אגב יכול להצביע לנו על ההסתברות הולכת וגדלה להורדה נוספת בריבית בנק ישראל או לכל הפחות לסטגנציה של הריבית ברמתה הנוכחית. אנו במחלקת המחקר סבורים כי המשך העלאה של המיסים העקיפים ( מע"מ, ארנונה, מים ועוד) עלולה להחמיר את המצב. נתוני הגרעון האחרונים (הגירעון הסתכם בכ-3.15% לעומת 4.33%, וסך גביית מיסים עלה בכ-1.9%) מראים כי יש מקום לשקול הורדת מיסים עם דגש על הורדה בשיעור המע"מ.

מהנתונים אשר התקבלו החודש נראה כי המשק צמח ברביע הרביעי של 2013 בקצב מתון. ניכר קיפאון ביצוא מזה תקופה ארוכה על רקע צמיחה מתונה מאד של הסחר העולמי. שיעור האבטלה בארץ נותר נמוך ביחס לשאר מדינות העולם.

אינפלציה
האינפלציה של שנת 2013 הסתכמה ב1.8% (מתחת למרכז הטווח של יעד האינפלציה). הצפי לאינפלציה ב-12 חודשים הקרובים מראה צפי של 1.7% ובשוק ההון הצפי הוא של 1.6%. צפי נמוך מאד אשר יכול לחזק את הערכות שלנו במחלקת המחקר של פריוריטי כי גדלה ההסתברות להורדת ריבית נוספת בחודשים הקרובים.
 

ריבית בנק ישראל
בסקירות האחרונות הראנו את השפעת הריבית ומהם השיקולים בעד ונגד עליית הריבית. כמו שאמרנו בפתיחת הסקירה התקופה הנוכחית הינה תזזיתית. יחד עם זאת, לבנק ישראל אין הרבה כלים באמתחתו שבהם הוא יכול להשפיע בצורה משמעותית פרט לריבית. השימוש בריבית ככלי בעל השפעה כמעט כבר נוצל עד תומו (הריבית עומדת היום על 1% בלבד). אם תהיה הורדה נוספת, אזי אחריה, בנק ישראל כבר לא יוכל לעשות שימוש בכלי זה לצורך הקלה על המשק, שכן הריבית תהיה נמוכה מידי בכדי לייצר השפעה משמעותית.

לסיכום, נראה כי גדלה ההסתברות להורדה נוספת בריבית או לכל הפחות לסטגנציה של הריבית ברמתה הנוכחית. אנו בטוחים כי בנק ישראל היה מוריד את הריבית במידה והיה בטוח כי לא תהיה למהלך כזה השפעה שלילית על מחירי הנדל"ן.

שוק המניות
שוק המניות היה תנודתי עם נטייה לירידות שערים במדדים המובילים. עולה השאלה האם מדובר בתיקון לאחר רצף של עליות בשווקים במהלך 2013 או שמא למעשה מדובר בשינוי במגמה? לפי כל הנתונים נכון לעכשיו לא מדובר בשינוי מגמה אלא יותר בתיקון מסוים (לקיחת רווחים לכיס) לאחר עליות דו ספרתיות בחודשים האחרונים של מדדי המניות (בייחוד בארצות הברית). כל המדדים המובילים בישראל סיימו את החודש עם תשואה שלילית של יותר מ 1% פרט למדד הביומד שסיים בעליה של 7%.
כבר נכתב בהרחבה על השפעותיה של כלכלת ארצות הברית ושוק ההון האמריקאי על ישראל – ככל ששוקי המניות בארצות הברית יהיו חיוביים ובישראל לא יהיו אירועים גיאו-פוליטיים משמעותיים אזי גם בישראל הכיוון יהיה חיובי.
צמצום נוסף בתכנית הרכישות של הפד מעיד כי המשק האמריקאי חוזר לתלם, רמת האבטלה ממשיכה לרדת וישנה תחושה שיש "מבוגר" אחראי אשר מפקח על המצב ומוכן להתערב בנעשה.

שוק אגרות החוב
שוק איגרות החוב הישראלי סיפק למשקיע הסולידי החודש תשואה נאה ויפה ביחס לסיכון
תל בונד 20 עלה כ- 0.35%, תל בונד 40 עלה בכ- 0.31%, תל בונד 60 ב- 0.36%, תל בונד שקלי בכ- 0.79%, מדד תל בונד יתר בכ-0.74% ומדד תל בונד תשואות בכ-1.09%.
לאורך החודש ניתן היה לראות כי בניגוד למדדי המניות מדדי איגרות החוב המובילים סיפקו למשקיע תשואה חיובית. גם הפעם ובדומה לשוק המניות התשואה על איגרות החוב תלויה ברורה ותהיה קשורה ל 3 גורמים עיקריים:

1. התשואות על איגרות החוב בארצות הברית: ככל שהתשואות בארצות הברית יעלו כך גם בישראל (עליה בתשואות משמעותה ירידה במחירי אגרות החוב).
2. שינוי בריבית בנק ישראל: כל שינוי בריבית בנק ישראל יקרין באופן ישיר על שוק אגרות החוב. ירידה נוספת תגרום לעלייה במחירי איגרות החוב והמדדים.
3. שוק המניות: במידה ושוק המניות ימשיך בתנודתיות שלו אחוז ניכר מכספי המשקיעים יופנה לכיוון איגרות החוב אשר ידועות כאפיק יותר סולידי מהמניות. חשוב להדגיש כי גם האפיק הקונצרני תומן בתוכו סיכונים.

סיטואציה של סטגנציה ברמת הריבית ועליית תשואות בארצות הברית אכן תגרום לעלייה בתשואות בשוק איגרות החוב הישראלי (הפסד הוני). עלייה צפויה זו (שתוביל לירידה במחירי איגרות החוב) צריכה להוביל לבחירה מושכלת של איגרות החוב בתיק ההשקעות. מחלקת המחקר של פריוריטי ממליצה לבחון טוב מאד את איגרות החוב ואת התשואה השנתית שלהן, במידה והתשואה נמוכה מאוד (כמו בחלק מאיגרות החוב של הבנקים) אזי האפקט של ירידה במחירי איגרות החוב אלו עלול ליצור למשקיע תשואה נמוכה ואף שלילית בטווח הזמן הבינוני.

השוק הגלובלי

עונת הדוחות בארצות הברית נפתחה ואנו רואים למעשה מצב די משונה שבו חברות רבות מציגות גידול במכירות אך מחטיאות את צפי האנליסטים בשורת הרווח למניה. יחד עם זאת, המשק הגדול בעולם מראה התאוששות ומציג נתוני צמיחה מרשימים. ככל שמצב זה ימשך, עם תמיכתו של בנק המרכזי בארצות הברית, אזי הכיוון הוא חיובי. חשוב להדגיש גם פה כי העובדה שהבנק המרכזי בארצות הברית החל בצמצום הדרגתי בתכנית הרכישות מוכיח כי המצב המאקרו כלכלי בארה"ב משתפר והמשק עתיד לעבור ממצב של תמיכה לשיקום ואולי אף בעתיד הנראה לעין לתפקוד עצמאי לחלוטין.
מבנה תיק אופטימאלי

מניות
על מנת להתנהל נכון ולקבל את התשואה הנדרשת בהתאם לסיכון להערכתנו רצוי כי המשקיע הממוצע יכול להגיע לרמת חשיפה באפיק המנייתי של 80% עד 90% מסך האפיק המנייתי (כלומר לקוח עם רמת חשיפה של עד 10% מסך התיק למניות יהיה ברמה של 8% עד 9% מסך התיק).
אנו נותנים עדיפות לשווקים בישראל, ארצות הברית ובאירופה. באירופה מומלץ לבחון את יורוסטוק 600 (מניות גלובליות אשר מושפעות מהפעילות העולמית ולא רק מאירופה). משקיע חדש שעוד לא נכנס לשוק מומלץ להתחיל עם רמת החשיפה נמוכה ולעלות בהדרגה.
 

אגרות חוב
• צמוד מדד - עד 50% צמוד מדד ( עד כ-60% קונצרני, עד כ-40% ממשלתי). במידה והמשקיע החליט להשקיע במדדים כגון תלבונד תשואות ו/או מדד תלבונד ייתר, רצוי מאד לעשות זאת דרך תעודת סל ו/או קרן נאמנות, וזאת על מנת להוריד את הסיכון בהחזקת איגרת חוב באופן ישיר מאותם מדדים.
• שקלי – עד 50% שקלי (עד כ- 60% קונצרני, עד כ-40% ממשלתי).
• מח"מ כללי של כל התיק: כ-4.5 עד 6.

 


מידע הצופה פני עתיד

חלק מהמידע המפורט בדוח זה, שאינו מתייחס לעובדות היסטוריות, מהווה מידע צופה פני עתיד כהגדרתו בחוק ניירות-ערך. לרבות, בין היתר, כתוצאה משינויים בשוקי ההון בארץ ובעולם, שינויים מאקרו כלכליים, שינויים במצב הגיאופוליטי, שינויים רגולטוריים ושינויים אחרים שאינם בשליטת בית ההשקעות פריוריטי, ואשר עשויים להביא לאי התממשות ההערכות ו/או לשינויים בתוכניות ואפיקי השקעה. מידע צופה פני עתיד מאופיין במילים או בביטויים כגון : "אנו מאמינים", "צפוי", "חזוי", "מעריכים", "מתכוונים", "מתכננים", "מתעתד","עשוי להשתנות" וביטויים דומים להם, בנוסף לשמות עצם, כגון: "תוכנית", "יעדים", "רצון", "צריך", "יכול", "יהיה". מידע וביטויים צופי. פני עתיד אלו כרוכים בסיכונים ובחוסר ודאות, משום שהם מבוססים על הערכות של בית ההשקעות לגבי אירועים עתידיים, אשר כוללים, בין היתר, שינויים בפרמטרים הבאים: מצב המשק, טעמי הציבור, שיעורי ריבית בארץ ובחו"ל, שיעורי אינפלציה, הוראות חקיקה ורגולציה חדשות בתחום הבנקאות ושוק ההון, החשיפה לסיכונים פיננסיים.
המידע המוצג להלן נסמך, בין היתר, על מידע המצוי בידיעת בית ההשקעות והמבוסס, בין היתר, על פרסומים של גורמים שונים, כגון: הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה, משרד האוצר, נתוני בנק ישראל, משרד השיכון וגורמים אחרים המפרסמים נתונים והערכות לגבי שוקי
ההון בארץ ובעולם. מידע זה משקף את נקודת המבט הנוכחית של בית ההשקעות בנוגע לאירועים עתידי. נקודת מבט זו מבוססת על הערכות, ולכן נתונה לסיכונים, לחוסר ודאות, ואף לאפשרות שאירועים או התפתחויות, שנחזו כצפויים, לא יתממשו בכלל, או יתממשו במקצת בלבד.
 

 

בברכה
מחלקת המחקר
פריוריטי בית השקעות.

 

 

 

הכותב הינו בעל רישיון לניהול תיקים והשקעות ומתמחה בניהול הון אישי. ייתכן כי לכותב יש עניין אישי בנושא (ניירות ונכסים פיננסים). הייעוץ ו/או כתבה ו/או הבלוג לא מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בצרכים המיוחדים של כל אדם. המידע הינה לצורך אינפורמטיבי ו/או כללי בלבד ואין להסתמך עליה לביצוע עסקאות כלשהן מכל מין וסוג שהוא וכן אין לראות בה תחליף לייעוץ ו/או שיווק השקעות ו/או ייעוץ ו/או שיווק פנסיוני ו/או מתן שירות פיננסי בכל נושא אחר. פריוריטי בית השקעות בע"מ ביצע בדיקות עצמאיות ביחס לנתונים ולמידע מידע אלו - אין בסקירה זו משום אימות או אישור לנכונותם. בית ההשקעות ועובדיו אינם אחראים לשלמותם או דיוקם של הנתונים האמורים או לכל השמטה, שגיאה או ליקוי אחרים במסמך. יודגש כי מסמך זה הינו למטרת אינפורמציה בלבד, הוא אינו מתיימר להוות ניתוח מלא של כל העובדות וכל הנסיבות הקשורות לאמור בו.
 

 

 

 


 

מפת אתר  |  צור קשר  | הצהרה משפטית