English עברית
 
ניהול תיקי השקעות
פנסיה בניהול אישי - IRA
בנקאות להשקעות
פרישה
סיכונים פיננסיים
מילון מונחים
סקירות מאקרו חודשיות
04/04/2016
כתבה - 5 צעדים לפני עליית הריבית בארה"ב
11/01/2016
אנליזה 2016 - בית ההשקעות פריוריטי
28/07/2015
סקירת מאקרו - יולי 2015- מאת מחלקת מחקר פריוריטי
31/12/2014
סקירת מאקרו - דצמבר 2014- מאת מחלקת מחקר פריוריטי
14/12/2014
סקירת מאקרו - נובמבר 2014- מאת מחלקת מחקר פריוריטי
05/11/2014
סקירת מאקרו - אוקטובר 2014- מאת מחלקת מחקר פריוריטי
05/10/2014
סקירת מאקרו - ספטמבר 2014- מאת מחלקת מחקר פריוריטי
03/09/2014
סקירת מאקרו - אוגוסט 2014- מאת מחלקת מחקר פריוריטי
06/08/2014
סקירת מאקרו - יולי 2014- מאת מחלקת מחקר פריוריטי
02/07/2014
סקירת מאקרו - יוני 2014- מאת מחלקת מחקר פריוריטי
02/06/2014
סקירת מאקרו - מאי 2014- מאת מחלקת מחקר פריוריטי
04/05/2014
סקירת מאקרו - אפריל 2014- מאת מחלקת מחקר פריוריטי
08/04/2014
סקירת מאקרו - מרץ 2014- מאת מחלקת מחקר פריוריטי
06/03/2014
סקירת מאקרו - פברואר 2014- מאת מחלקת מחקר פריוריטי
05/02/2014
סקירת מאקרו - ינואר 2014- מאת מחלקת מחקר פריוריטי
06/01/2014
סקירת מאקרו - דצמבר 2013 - מאת מחלקת מחקר פריוריטי
03/12/2013
סקירת מאקרו - נובמבר 2013 - מאת מחלקת מחקר פריוריטי
30/10/2013
חדש באתר ! סקירות מאקרו חודשיות מאת מנהל השקעות בכיר - אסף חובב
28/04/2013
מאמר חדש במערכת!!! כדאיות ושימוש בניתוח טכני - תוצאות מחקר של 20 שנה.
24/09/2012
מאמרים חדשים מעת טובי מומחינו - לקריאה לחץ כאן
10/09/2012
חדש בפריוריטי !!! עדכונים שוטפים גם בפייסבוק !!!
25/07/2012
טלפון ישיר למוקד קשרי לקוחות: 072-2223336
19/06/2012
חדש בפריוריטי! קופות גמל, קרנות השתלמות וקופות מרכזיות לפיצויים בניהול אישי.
שם
כתובת דוא''ל
תוכן ההודעה
סקירת מאקרו - פברואר 2014

סקירת מאקרו פברואר 2014 בית ההשקעות פריוריטי

בסקירות האחרונות כתבנו כי תיתכן ירידה בריבית בזמן הקרוב וזאת למרות ובניגוד לרוב בתי ההשקעות בישראל אשר הניחו כי הריבית תישאר על כנה ונגידת בנק ישראל, קרנית פלוג, לא תעשה צעד שכזה. אחת ההוכחות לכך שהשוק לא ציפה להורדה היא עלייה החדה (ולא אופיינית) בשערי מק"מ בנק ישראל יום לאחר ההורדה. אין פה שמחה אלא יותר הבנה כי המצב במשק הישראלי אינו מזהיר ושאנו מצויים במצב של האטה כבר תקופה מסוימת.

כתוצאה מחוסר באלטרנטיבות טובות להשקעה גוברת בעיני המשקיעים האלטרנטיבה של השקעה דרך שוק ההון. להשקעה זו יתרון ברור מבחינת הנגישות של המשקיע להיכנס ולצאת מההשקעה (נזילות גבוהה). חשוב לציין כי נדרשת ערנות מוגברת ויכולת של ניהול סיכונים גלובליים על מנת לתת למשקיע את התשואה העודפת. עדות לכך ניתן למצוא בהצהרת בנק ישראל שהחליט להגדיל את השקעותיו בשוק המניות ב 8%, הגדלה משמעותית ובעלת תובנות לגבי הכיוון של השוק בעיני בנק ישראל.

ישראל

שלל הנתונים יכולים לתת תמונה קצת מבלבלת לגבי מצב המשק: צמיחה מתונה? האטה? או גלישה למיתון? – לא ניתן להצביע באופן ברור על מצב המשק שכן ישנן נתונים טובים לגבי רמת האבטלה (יחסית למדינות בעולם) ונתונים טובים גם לגבי הצריכה הפרטית, הצריכה הציבורית וההשקעה בענפי המשק. אלו צמחו ב-3%, 3.1%, ו-4.5%, בהתאמה. היצוא (ללא יהלומים וחברות הזנק) צמח בשיעור חריג של 61%, בעיקר כתוצאה מיצוא התרופות התנודתי. מנתוני סחר החוץ עולה שיצוא הסחורות שב לצמוח בינואר, לאחר ירידה זמנית בדצמבר, בעיקר בענפי הטכנולוגיה העילית והמעורבת עילית, תוך המשך קיפאון ביצוא התעשיות המסורתיות. בצד הפחות חיובי של הנתונים שפורסמו ניתן למצוא את מדד המחירים לצרכן אשר הפתיע (גם אותנו) עם ירידה חדה וגדולה של 0.6%. נתון מדאיג נוסף אשר השפיע על החלטת הריבית הוא גידול שיעור האבטלה בקרב צעירים – תמרור האזהרה ובעיה חמורה (יש שיטענו אף חמורה יותר מאשר בעיית הנדל''ן). אנחנו במחלקת המחקר של פריוריטי רואים את המהלך האחרון של בנק ישראל כמהלך בכיוון נכון וזאת למרות כי צעד נעשה מאוחר מידי ומעט מידי שכן אם צעד זה כבר לא יעזור אזי הכלי העיקרי של בנק ישראל כבר לא יהיה בעל השפעה כבעבר.

אינפלציה

מדד המחירים לצרכן הפתיע וירד באופן חד ב % 0.6. על המדד השפיעו הירידות במחירי המזון ושירותי הדיור. מתוך בחינה של אגרות החוב הממשלתיות ניתן לראות כי הצפי לאינפלציה ב-12 חודשים הבאים נעה באזור 2% (קצת מתחת). רמה זו הינה אומנם ביעד בנק ישראל אבל משקפת תשואה ריאלית שלילית בקרב איגרות חוב שקליות עם מח"מ קצר. בפועל כיום חלק מאגרות החוב השקליות אינן מצליחות אפילו לשמור על ערך הכסף עבור המשקיעים בהם.
 

ריבית בנק ישראל

ריבית בנק ישראל ירדה ל0.75%. הפחתת ריבית היא כמובן בעלת השפעה על מגוון רחב של אפיקים. לדעתנו מה שעמד מאחורי מאחוריי ההחלטה על הורדת הריבית הוא הניסיון לבלום את הגידול באבטלה בקרב הצעירים, התנעה של המשק והפחתת חוזקו של השקל. במידה ומהלך זה של בנק ישראל יצליח והדולר יתחזק, הדבר יוביל לגידול ברווחיות היצואנים ובעצם יתרום לחוזקה של הכלכלה הישראלית. נכון להיום המהלך לא השפיע על שער הדולר ונראה כי לא תהיה ברירה ובנק ישראל ימשיך לקנות את המטבע הדולרי (לפחות עכשיו הריבית שנשלם על הרכישות תהיה יותר נמוכה – שכן בנק ישראל מממן את הקניה על ידי הנפקה אגרות).
מחלקת המחקר של פריוריטי מניחה כי השינוי בשער הדולר יהיה מושפע יותר ממצב המשק האמריקאי והתאוששותו במקביל לתכנית הרכישות של הפד האמריקאי. על מנת לשנות את מצב המשק ולהקל על המעסיקים , על הממשלה בישראל לעזור ולסבסד כלים פיננסים (מקובלים בעולם) אשר יוכלו לספק הגנה מירידת שער הדולר לתעשיינים.
להערכתנו ישנה הסתברות גבוהה כי הריבית הנוכחית תישאר על כנה בחודשים הקרובים. לפיכך אנו נשארים בהמלצתנו על אחזקת אגרות חוב עם מח"מ בינוני ארוך. כמובן שיש פה סיכון ולכן גיוון נכון של אגרות חוב ממשלתיות וקונצרניות יכול להוות למשקיע פתרון יפה עם תשואה מתאימה.
 

שוק המניות

לאחר התנודתיות והירידות בסוף חודש ינואר, את חודש פברואר הוביל הכיוון החיובי. למעשה, בשוק הישראלי כל הירידות תוקנו במדדים המובילים. בנוסף, הורדת הריבית הכניסה דלק לשוק ודוחפת אותו לכיוון חיובי נכון לעכשיו. חשוב להדגיש כי חוסר האלטרנטיבות גורם למעשה לשוק לגדול וכך גם רמת הסיכון. יחד עם זאת, פיזור נכון של המשקיע בשוק המניות, עם השקעה בענפים שונים יכול לספק תשואה חיובית שנתית גבוהה. חשוב להדגיש כי השוק המקומי, בייחוד תל אביב 25, נראה בחסר לעומת המדדים המובילים בעולם. אחת הסיבות העיקריות לכך לפי הערכתנו הינה משקלם של הבנקים במדד (כ-27%). כרגע מדד הבנקים לא נראה חיובי וזאת בגלל התגברות הרגולציה בתחום אשר משפיעה על רווחיות הבנקים. לפיכך למעוניינים בחשיפה בשוק הישראלי רצוי לבחון השקעה דווקא במדד ת''א 75.
להערכתנו הכיוון בשוק המניות נכון לעכשיו הינו חיובי ומושפע מאד מההתפתחות הגלובלית ובייחוד מארצות הברית. עם זאת, תופעות של מימוש רווחים לבטח תחזורנה לאורך השנה.


שוק אגרות החוב

אין ספק כי שוק אגרות החוב סיפק למשקיע תשואות יפות וגבוהות בחודש האחרון/ לא נתפלא אם בזמן הקרוב נראה קצת מימוש רווחים באגרות החוב. למשקיע שאינו משקיע תוך יומי, לא רצוי לעשות שינוי מהותי בתיק. יחד עם זאת כל אגרת חוב חייבת להיבחן באופן מדוקדק ביותר שכן ישנן אגרות אשר נותנות תשואות למשקיע אשר לא תואמות את רמת הסיכון.
להלן תוצאות המדדים המובילים: מדד התל בונד 20 עלה ב 0.75%+, מדד התל בונד 40 הוסיף לערכו 0.61%+, מדד תל בונד 60 עלה ב 0.68%+ ומדד תל בונד תשואות 1.17%+


במהלך חלקו השני של חודש מרץ, הפד האמריקאי יפרסם את מהלכיו העתידיים לגבי תכנית הרכישה, כל שינוי מהותי עשוי להשפיע באופן חד על אגרות החוב בישראל ושוק המניות. עלייה בתשואות באגרות החוב האמריקאיות תגרור עימה עלייה באגרות החוב הישראליות קרי הפסד הוני.
במידה והצמצום יהיה מתון אזי התנודתיות תהיה נמוכה יחסית ומצב של סטגנציה בריבית המקומית תספק למשקיע את התשואה הפנימית של האגרות לא כולל תנודה הונית.
 

השוק הגלובלי

הצלחת המשקיע תלויה ברובה בהבנה נכונה של השווקים הגלובליים וקריאה נכונה של כדאיות ההשקעה תוך יכולת הצבעה על הסיכון והשפעותיו. לכן ישנה חשיבות לחלק את הגלובוס ולבחון כל חלק.
השווקים המתעוררים נמצאים בחולשה מתמדת ועם קשיים אשר דורשים רפורמות חדשות ושינוי מבני של הכלכלה.

בסין – פורסם כי הבנקים הגדולים בסין נתנו הלוואות לסקטור הבניה ולפעילות כריית נחושת בעולם. היקף ההלוואות נעמד בשווי של מאות מיליארדי דולרים. לאחרונה החל להתעורר קושי בקרב חלק מהחברות להחזיר את החוב. עובדה זו עלולה להצביע על תחילתו של משבר רציני בקרב הבנקים הסיניים במידה והממשלה המקומית לא תתערב. בנוסף מספר רב של חברות נדל''ן בסין מדווחות על קשיים וגדלים הסיכויים כי חלקן לא יוכלו להחזיר לבנקים את ההלוואות בסך של כ-57 מיליארד דולר אמריקאי. בנוסף, החל מינואר 2014 חלה צניחה בכמות התחלות הבניה של דירות חדשות בסין.


אירופה – עדיין רמת אבטלה גבוהה מאד בייחוד בקרב הצעירים, צמיחה נמוכה, בעיות פוליטיות ודיפלומטיות בתוך ובסביבת גוש האירו מקשים למעשה על קצב הצמיחה ועל יציאתה של אירופה מהמשבר העמוק. נקודה לא פחות חשובה וקשורה לשווקים המתעוררים נמצאת בדוחות הבנקים האירופאים. אלו מציגים תמונה לא פשוטה עם חשיפתם לשווקים המתעוררים ברמה של 30% מסך ההלוואות – כלומר המשך הידרדרות השווקים המתעוררים יגרום להאטה באירופה ובאשראי הבנקאי האירופאי.
יחד עם זאת חשוב להדגיש כי המאמצים של הממשלות לדחוף את הכלכלה קדימה יספקו רוח גבית לשווקים במהלך שנת 2014, לכן רצוי להיות חשוף לשוק האירופי אך במידה קטנה ביחס לחשיפה המנייתית של תיק ההשקעות. במידה והבנקים באירופה יצליחו להתגבר על חשיפתם לשווקים המתעוררים, אזי מדד הבנקים האירופאים ירשום תשואה יפה מאד למשקיע (כרגע חשיפה ישירה לבנקים באירופה מסוכנת ולא מומלצת לכל משקיע).

ארצות הברית – עדיין רחוקה מסיום המשבר אך נראה כי הכלכלה הגדולה בעולם בדרך הנכונה וכי יש מי שמנווט ומוכן לתמוך בכלכלה. הכלכלה האמריקאית מציגה ירידה הדרגתית באבטלה ומדדי צמיחה חיובים. במהלך החודש נאמר מספר פעמים כי הפד ימשך לרכוש את אגרות החוב והנכסים הבעייתיים ויפחית את המעורבות שלו בכל פעם שיראה כי המשק האמריקאי מתקדם בכוחות עצמו. בניגוד לאירופה, הבנקים בארצות הברית לא חשופים בצורה משמעותית לשווקים המתעוררים ולכן השפעתם על צמיחת ארצות הברית מינורית לחלוטין. לכן אנו ממשיכים להמליץ על חשיפה לשוק האמריקאי ובייחוד דרך המדדים המובילים.

במהלך שבוע שעבר פורסם כי בנק ישראל החליט להגדיל את השקעותיו בעולם
בתחום המניות הבנק הגדיל בכ-8% את חשיפתו כאשר הפיזור הינו: 5.3% במניות בארצות הברית, 1.3% מניות בגרמניה, 1.1% מניות באנגליה וכ-0.3% מניות בצרפת.
באפיק אגרות החוב הקונצרני החליט הבנק עד כ- 6% מכספי היתרות של הבנק באגרות חוב קונצרניות בחול עם דירוג של BBB ומעלה.                                                                                ניתוח הנסד"ק 100:

מדד הנסד"ק 100 הינו מדד טכנולוגיה העילית המכיל בתוכו את 100 החברות בעלות שווי השוק הגבוה ביותר בבורסת הנסד"ק. המדד אינו כולל חברות פיננסיות.

Untitled
 

בגרף המצורף (גרף שבועי שבו כל עמודה מתארת שבוע מסחר) אנו רואים כי כרגע מגמת העלייה שאפיינה את המדד מאז שלהי 2012 נמשכת ואף מתחזקת עם פריצת שיא חדש שלא נראה כמותו מאז הבועה במניות הטכנולוגיה בשנת 2000.

Untitled1


אנו היום יכולים לומר שמהלך הירידות של חודש ינואר 2014 מאחורינו (ניתן להבחין בו בצורה יפה בגרף היומי המצורף) והוא בגדר תיקון טכני בלבד. הירידות במדד נמחקו כלא היו ומדד הנסד"ק חזר לשבור שיאים.

רמת 3600-3620 הייתה אמורה להוות רמת התנגדות. העובדה כי המדד חזר להיסחר ברמות גבוהות מ 3620 מהוות סימן חיובי מאוד ומאשרות כי מגמת העלייה במדד תימשך.
                                                                             מבנה תיק אופטימלי


מניות
על מנת להתנהל נכון ולקבל את התשואה הנדרשת בהתאם לסיכון להערכתנו רצוי כי המשקיע הממוצע יכול להגיע לרמת חשיפה באפיק המנייתי של 80% עד 90% מסך האפיק המנייתי (כלומר לקוח עם רמת חשיפה של עד 10% מסך התיק למניות יהיה ברמה של 8% עד 9% מסך התיק).
כאשר תינתן עדיפות לשווקים בישראל וארצות הברית. באירופה מומלץ לבחון את יורוסטוק 600.

אגרות חוב
• צמוד מדד - עד 50% צמוד מדד ( עד כ-60% קונצרני, עד כ-40% ממשלתי). במידה והמשקיע החליט להשקיע במדדים כגון תל בונד תשואות ו/או מדד תל בונד יתר, רצוי מאד לעשות זאת דרך תעודת סל ו/או קרן נאמנות, וזאת על מנת להוריד את הסיכון בהחזקת איגרת חוב באופן ישיר מאותם מדדים.
• שקלי – עד 50% שקלי (עד כ- 60% קונצרני, עד כ-40% ממשלתי) – בגלל הריבית הנמוכה מומלץ להשקיע עם מחמ מעל 3.5.
• מח"מ כללי של כל התיק: כ-4.5 עד 6+.

מידע הצופה פני עתיד


חלק מהמידע המפורט בדוח זה, שאינו מתייחס לעובדות היסטוריות, מהווה מידע צופה פני עתיד כהגדרתו בחוק ניירות-ערך. לרבות, בין היתר, כתוצאה משינויים בשוקי ההון בארץ ובעולם, שינויים מאקרו כלכליים, שינויים במצב הגיאופוליטי, שינויים רגולטוריים ושינויים אחרים שאינם בשליטת בית ההשקעות פריוריטי, ואשר עשויים להביא לאי התממשות ההערכות ו/או לשינויים בתוכניות אפיקי השקעה. מידע צופה פני עתיד מאופיין במילים או בביטויים כגון : "אנו מאמינים", "צפוי", "חזוי", "מעריכים", "מתכוונים", "מתכננים", "מתעתד",
"עשוי להשתנות" וביטויים דומים להם, בנוסף לשמות עצם, כגון: "תוכנית", "יעדים", "רצון", "צריך", "יכול", "יהיה". מידע וביטויים צופי. פני עתיד אלו כרוכים בסיכונים ובחוסר ודאות, משום שהם מבוססים על הערכות של בית ההשקעות לגבי אירועים עתידיים, אשר כוללים, בין
היתר, שינויים בפרמטרים הבאים: מצב המשק, טעמי הציבור, שיעורי ריבית בארץ ובחו"ל, שיעורי אינפלציה, הוראות חקיקה ורגולציה חדשות בתחום הבנקאות ושוק ההון, החשיפה לסיכונים פיננסיים.
המידע המוצג להלן נסמך, בין היתר, על מידע המצוי בידיעת בית ההשקעות והמבוסס, בין היתר, על פרסומים של גורמים שונים, כגון: הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה, משרד האוצר, נתוני בנק ישראל, משרד השיכון וגורמים אחרים המפרסמים נתונים והערכות לגבי שוקי
ההון בארץ ובעולם. מידע זה משקף את נקודת המבט הנוכחית של בית ההשקעות בנוגע לאירועים עתידי. נקודת מבט זו מבוססת על הערכות, ולכן נתונה לסיכונים, לחוסר ודאות, ואף לאפשרות שאירועים או התפתחויות, שנחזו כצפויים, לא יתממשו בכלל, או יתממשו במקצת בלבד.


בברכה
אסף חובב
מחלקת המחקר
פריוריטי בית השקעות.
 

הכותב הינו בעל רישיון לניהול תיקים והשקעות ומתמחה בניהול הון אישי. ייתכן כי לכותב יש עניין אישי בנושא (ניירות ונכסים פיננסים). הייעוץ ו/או כתבה ו/או הבלוג לא מהווה תחליף ליעוץ המתחשב בצרכים המיוחדים של כל אדם. המידע הינה לצורך אינפורמטיבי ו/או כללי בלבד ואין להסתמך עליה לביצוע עסקאות כלשהן מכל מין וסוג שהוא וכן אין לראות בה תחליף לייעוץ ו/או שיווק השקעות ו/או ייעוץ ו/או שיווק פנסיוני ו/או מתן שירות פיננסי בכל נושא אחר. פריוריטי בית השקעות בע"מ ביצע בדיקות עצמאיות ביחס לנתונים ולמידע מידע אלו - אין בסקירה זו משום אימות או אישור לנכונותם. בית ההשקעות ועובדיו אינם אחראים לשלמותם או דיוקם של הנתונים האמורים או לכל השמטה, שגיאה או ליקוי אחרים במסמך. יודגש כי מסמך זה הינו למטרת אינפורמציה בלבד, הוא אינו מתיימר להוות ניתוח מלא של כל העובדות וכל הנסיבות הקשורות לאמור בו.

 

 

 

 

מפת אתר  |  צור קשר  | הצהרה משפטית