English עברית
 
ניהול תיקי השקעות
פנסיה בניהול אישי - IRA
בנקאות להשקעות
פרישה
סיכונים פיננסיים
מילון מונחים
סקירות מאקרו חודשיות
04/04/2016
כתבה - 5 צעדים לפני עליית הריבית בארה"ב
11/01/2016
אנליזה 2016 - בית ההשקעות פריוריטי
28/07/2015
סקירת מאקרו - יולי 2015- מאת מחלקת מחקר פריוריטי
31/12/2014
סקירת מאקרו - דצמבר 2014- מאת מחלקת מחקר פריוריטי
14/12/2014
סקירת מאקרו - נובמבר 2014- מאת מחלקת מחקר פריוריטי
05/11/2014
סקירת מאקרו - אוקטובר 2014- מאת מחלקת מחקר פריוריטי
05/10/2014
סקירת מאקרו - ספטמבר 2014- מאת מחלקת מחקר פריוריטי
03/09/2014
סקירת מאקרו - אוגוסט 2014- מאת מחלקת מחקר פריוריטי
06/08/2014
סקירת מאקרו - יולי 2014- מאת מחלקת מחקר פריוריטי
02/07/2014
סקירת מאקרו - יוני 2014- מאת מחלקת מחקר פריוריטי
02/06/2014
סקירת מאקרו - מאי 2014- מאת מחלקת מחקר פריוריטי
04/05/2014
סקירת מאקרו - אפריל 2014- מאת מחלקת מחקר פריוריטי
08/04/2014
סקירת מאקרו - מרץ 2014- מאת מחלקת מחקר פריוריטי
06/03/2014
סקירת מאקרו - פברואר 2014- מאת מחלקת מחקר פריוריטי
05/02/2014
סקירת מאקרו - ינואר 2014- מאת מחלקת מחקר פריוריטי
06/01/2014
סקירת מאקרו - דצמבר 2013 - מאת מחלקת מחקר פריוריטי
03/12/2013
סקירת מאקרו - נובמבר 2013 - מאת מחלקת מחקר פריוריטי
30/10/2013
חדש באתר ! סקירות מאקרו חודשיות מאת מנהל השקעות בכיר - אסף חובב
28/04/2013
מאמר חדש במערכת!!! כדאיות ושימוש בניתוח טכני - תוצאות מחקר של 20 שנה.
24/09/2012
מאמרים חדשים מעת טובי מומחינו - לקריאה לחץ כאן
10/09/2012
חדש בפריוריטי !!! עדכונים שוטפים גם בפייסבוק !!!
25/07/2012
טלפון ישיר למוקד קשרי לקוחות: 072-2223336
19/06/2012
חדש בפריוריטי! קופות גמל, קרנות השתלמות וקופות מרכזיות לפיצויים בניהול אישי.
שם
כתובת דוא''ל
תוכן ההודעה
סקירת מאקרו - מרץ 2014

סקירת מאקרו מרץ 2014 בית ההשקעות פריוריטי

החודש האחרון הראה לנו עד כמה אירועים גיאופוליטיים בעולם (אוקראינה, מלחמת סנקציות בין רוסיה למדינות המערב וארצות הברית), יכולים להשפיע על שווקי ההון בעולם. יחד עם זאת ולמרות זאת שוק המניות נראה עדיין בעל הפוטנציאל ליצירת תשואה עודפת למשקיע בהובלת כלכלת ארצות הברית, השווקים המתעוררים נראים עדיין חלשים עם דגש מיוחד על כלכלת סין.
בשוק אגרות החוב המצב רגיש יותר, הפרשי התשואות על אגרות החוב בין ישראל וארצות הברית הינו נמוך ביותר ולכן יש לבחון את כל הנושא ולהתאים את מבנה התיק בהתאם.

אגב ההחלטות האחרונות בשוק הנדל''ן בישראל יתמכו באופן עקיף בשוק ההון הישראלי ולמעשה הדבר עשוי להשפיע על כל אפיק בכלכלת ישראל: ריבית, אינפלציה, בנקים, מניות חברות נדל''ן בישראל ועוד.
 

ישראל

מתוך דוח בנק ישראל ניתן לראות באופן ברור כי המשק הישראלי צומח בקצב מתון, תוך התאוששות מסוימת ברביע הראשון ושינוי בהרכב הצמיחה. בפברואר נרשמה ירידה קלה של 2% ביצוא הסחורות (ללא או"מ ויהלומים). עם זאת, על רקע גידול בסחר העולמי מסתמנת לאורך זמן מגמת גידול ביצוא, כתוצאה מגידול ביצוא ובייצור של ענפי הטכנולוגיה העילית. בשאר היצוא התעשייתי נמשך הקיפאון. השכר הנומינלי באוקטובר-דצמבר עלה ב-0.2% יחסית ליולי-ספטמבר, בשעה שהשכר הריאלי ירד ב-0.1%. תקבולי מס בריאות, המהווים אינדיקציה לסך תשלומי השכר במשק, היו גבוהים (נומינלית) בינואר-פברואר ב-4.8% לעומת התקופה המקבילה אשתקד.
מחלקת המחקר של פריוריטי מעריכה כי החדשות האחרונות בענף הנדל''ן עלולות לגרום להקטנת תקבולי המס של המדינה (עצירה ברכישת דירות, 0% מע''מ ועוד), המדינה תצטרך לספק מקורות מימון לכל ה''מבצעים'' האחרונים, לכן עלייה במסים ישירים או עקיפים עלולה לחזור אלינו כבומרנג או קיצוץ מסיבי בתקציב המדינה ל2015 ובכך הקטנה משמעותית של נתינת שירותיים ציבוריים לאזרחים.
 

אינפלציה

מדד חודש פברואר שהתפרסם לאחרונה היה שלילי (0.2%-), חשוב לציין כי זהו המדד השני שהוא שלילי באופן רצוף. ירידות בולטות נרשמו בסעיפי המזון, ההלבשה וההנעלה והתקשורת (כתוצאה מכך שהמחירים בתקשורת הסלולארית הוסיפו לרדת).
לפי מחלקת המחקר של בנק ישראל התחזית המעודכנת, שיעור האינפלציה בארבעת הרביעים הקרובים (עד הרביע הראשון של 2015) צפוי לעמוד על 1.6%.
מחלקת המחקר של פריוריטי מעריכה כי הסטגנציה בשוק הנדל''ן וירידת הביקושים לדירות חדשות יגרמו לסעיף השכירות במדד המחירים לצרכן לעלות ולהיות חיובי אף יותר מהערכת בנק ישראל.


ריבית בנק ישראל

החודש ריבית בנק ישראל נשארה ברמתה הנוכחית 0.75% וזאת למרות הערכות מסוימות של פעילים בשוק ההון אשר העריכו כי הריבית תרד. ניתן היה לראות זאת בהתנהלות שוק המק"מ הישראלי אשר עשה היפוך מגמה בימים האחרונים. להערכתנו ריבית בנק ישראל תישאר לאורך זמן ברמת הנוכחית. עם זאת חשוב להדגיש כי במידה והמשק לא יראה התאוששות בנק ישראל, בראשות הנגידה קרנית פלוג, לא יהסס להוריד את הריבית פעם נוספת, בטח כאשר החשש של עליית מחירי הנדל''ן בישראל ירד במקצת.
 

שוק המניות בארץ ובעולם

שוק המניות הראה את חוזקו וזאת למרות כל האירועים הגיאופוליטיים בעולם. אנו נותנים עדיפות לשוק האמריקאי, לשוק הישראלי ואחוז קטן לשוקי אירופה (גרמניה, אנגליה ו/או יורוסטוק 600). גם הפעם נזכיר כי אנו מעריכים כי תופעות של מימוש רווחים תחזורנה לאורך השנה.
מחלקת המחקר של פריוריטי מעריכה כי גם פה החדשות האחרונות בענף הנדל''ן עלולות להיות חיוביות מאד לשוק המניות שכן החסכונות של הרוכשים ו/או כספי המשקיעים יהיו ללא אלטרנטיבות טובות אחרות. יחד עם זאת, בעקבות הצעת שר האוצר הסיכונים עלו בענפים מסוימים:
תיתכן פגיעה בריווחי הבנקים (פחות משכנתאות והקטנת אשראי העסקי לקבלנים ויזמים) ובנוסף עלולה להיווצר פגיעה מסוימת במניות הנדל''ן הישראלי (חברות אשר מוכרות נדל''ן בשוק המניות הישראלי). אפיקים אלו הם בעלי סיכון ויש להמשיך ולעקוב אחריהם.
 

שוק אגרות החוב

גם החודש שוק אגרות החוב תרם באופן משמעותי למשקיע עם עליות יפות מאד ביחס לרמת הסיכון של המדדים. יחד עם זאת חייבים לשים דגש על הפרשי התשואה בין אגרות החוב הממשלתיות האמריקאיות לבין אגרות החוב הממשלתיות הישראליות.
בחינת הפרשי התשואה בין אגרות החוב ל 10 שנים מגלה כי הוא נע לאורך החודש בין 0.9%-0.6%. הפרש קטן מאד והמצב עלול אף להחמיר. המשך צמצום תוכנית הרכישה בארה"ב באופן הדרגתי ועליה בריבית במשק האמריקאי במהלך 2015 תגרום לעלייה בתשואות האג"ח האמריקאיות. היות וכרגע העלאת ריבית בישראל אינה באופק הפער עלול להמשיך ולקטון.
על מנת להתמודד עם הסיטואציה הזאת (שאינה פשוטה) הקטנת המח"מ בתיק הינה אופציה כדאית.                                                                                            ניתוח מדד הבנקים:
מדד הבנקים בישראל כולל את חמשת הבנקים המובילים בישראל: פועלים, לאומי, מזרחי, דיסקונט והבנק הבינלאומי.
בנק לאומי ופועלים מהווים מעל 70% ממשקל המדד.

1

בגרף המצורף (גרף שבועי שבו כל עמודה מתארת שבוע מסחר) אנו רואים כי המדד מצוי במגמת עליה מאז אמצע שנת 2012. במהלך העלייה נתקל הגרף ברמת התנגדות של 1200 הנקודות. לאחר מספר ניסיונות לאורך 2013 הצליח המדד לבסוף לפרוץ את רמת זו בספטמבר 2013. מאז הפכה רמה זו לרמת תמיכה.
כרגע הגרף מצוי לקראת נקודת התנגדות ברמת 1340 הנקודות.
מדד ה MACD והממוצעים הנעים (בעיקר בגרף היומי) מחזקים את הסברה כי כיוון המדד הזה הוא מעלה.
עם זאת, רמת ההתנגדות של 1340 הנקודות וחוסר ההחלטיות המאפיינת בחודשים האחרונים את השווקים עשוי להקשות על מהלך עליות כרגע.
במידה והמדד יצליח לפרוץ את רמת ההתנגדות אנו צפויים לראות המשך עליות עד לרמת ההתנגדות הבאה ב 1420 הנקודות. אנחנו נמשיך ונעקוב.
                                                                      ניתוח מדד ה FTSE (בריטניה):
 

2

מדד ה FTSE בבריטניה כולל את 100 החברות בעלות שווי השוק הגבוה ביותר הנסחרות בבורסת לונדון.
הגרף של המדד מגלה לנו תמונה מאוד מעניינת. המדד נסחר כרגע בדשדוש, כאשר תחתית הדשדוש הולכת ועולה בעוד הרף העליון של הדשדוש נותר קבוע ברמת 6650 נקודות. המדד מצוי כרגע בנקודה די ניטראלית. במידה ואחד הספים יפרץ, אזי אז יגיע איתות האם כדאי לקנות את המדד, או אולי דווקא למכור אותו.
כרגע השקעה במדד מתאימה יותר לסוחרים הרוכשים את המדד כאשר הוא מתקרב לרף התחתון ומוכרים אותו כאשר הוא מתקרב לרמת ההתנגדות.
אנחנו ממליצים לחכות לסימן מובהק שיוציא את המדד למהלך ארוך טווח שיכול להוביל לתשואה גבוהה בהתאם.                                                        מבנה תיק אופטימאלי

מניות

על מנת להתנהל נכון ולקבל את התשואה הנדרשת בהתאם לסיכון להערכתנו המשקיע הממוצע יכול להגיע לרמת חשיפה באפיק המנייתי של 85% עד 92% מסך האפיק המנייתי (כלומר לקוח עם רמת חשיפה של עד 10% מסך התיק למניות יהיה ברמה של 8% עד 9% מסך התיק).
כאשר תינתן עדיפות לשווקים בישראל, ארצות הברית, אירופה.

אגרות חוב


• צמוד מדד - עד 60% צמוד מדד ( עד כ-50% קונצרני, עד כ-50% ממשלתי). במידה והמשקיע החליט להשקיע במדדים כגון תל-בונד תשואות ו/או מדד תל-בונד יתר, רצוי מאד לעשות זאת דרך תעודת סל ו/או קרן נאמנות, וזאת על מנת להוריד את הסיכון בהחזקת איגרת חוב באופן ישיר מאותם מדדים.
• שקלי – עד 40% שקלי (עד כ- 60% קונצרני, עד כ-40% ממשלתי) – בגלל הריבית הנמוכה מומלץ להשקיע עם מח"מ מעל 3.5.
• מח"מ כללי של כל התיק: כ-4 עד 5.

מידע הצופה פני עתיד

חלק מהמידע המפורט בדוח זה, שאינו מתייחס לעובדות היסטוריות, מהווה מידע צופה פני עתיד כהגדרתו בחוק ניירות-ערך. לרבות, בין היתר, כתוצאה משינויים בשוקי ההון בארץ ובעולם, שינויים מאקרו כלכליים, שינויים במצב הגיאופוליטי, שינויים רגולטוריים ושינויים אחרים שאינם בשליטת בית ההשקעות פריוריטי, ואשר עשויים להביא לאי התממשות ההערכות ו/או לשינויים בתוכניות אפיקי השקעה. מידע צופה פני עתיד מאופיין במילים או בביטויים כגון : "אנו מאמינים", "צפוי", "חזוי", "מעריכים", "מתכוונים", "מתכננים", "מתעתד",
"עשוי להשתנות" וביטויים דומים להם, בנוסף לשמות עצם, כגון: "תוכנית", "יעדים", "רצון", "צריך", "יכול", "יהיה". מידע וביטויים צופי. פני עתיד אלו כרוכים בסיכונים ובחוסר ודאות, משום שהם מבוססים על הערכות של בית ההשקעות לגבי אירועים עתידיים, אשר כוללים, בין
היתר, שינויים בפרמטרים הבאים: מצב המשק, טעמי הציבור, שיעורי ריבית בארץ ובחו"ל, שיעורי אינפלציה, הוראות חקיקה ורגולציה חדשות בתחום הבנקאות ושוק ההון, החשיפה לסיכונים פיננסיים.
המידע המוצג להלן נסמך, בין היתר, על מידע המצוי בידיעת בית ההשקעות והמבוסס, בין היתר, על פרסומים של גורמים שונים, כגון: הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה, משרד האוצר, נתוני בנק ישראל, משרד השיכון וגורמים אחרים המפרסמים נתונים והערכות לגבי שוקי
ההון בארץ ובעולם. מידע זה משקף את נקודת המבט הנוכחית של בית ההשקעות בנוגע לאירועים עתידי. נקודת מבט זו מבוססת על הערכות, ולכן נתונה לסיכונים, לחוסר ודאות, ואף לאפשרות שאירועים או התפתחויות, שנחזו כצפויים, לא יתממשו בכלל, או יתממשו במקצת בלבד.

 
בברכה,
אסף חובב
מחלקת המחקר
פריוריטי בית השקעות.

 

 


הכותב הינו בעל רישיון לניהול תיקים והשקעות ומתמחה בניהול הון אישי. ייתכן כי לכותב יש עניין אישי בנושא (ניירות ונכסים פיננסים). הייעוץ ו/או כתבה ו/או הבלוג לא מהווה תחליף ליעוץ המתחשב בצרכים המיוחדים של כל אדם. המידע הינה לצורך אינפורמטיבי ו/או כללי בלבד ואין להסתמך עליה לביצוע עסקאות כלשהן מכל מין וסוג שהוא וכן אין לראות בה תחליף לייעוץ ו/או שיווק השקעות ו/או ייעוץ ו/או שיווק פנסיוני ו/או מתן שירות פיננסי בכל נושא אחר. פריוריטי בית השקעות בע"מ ביצע בדיקות עצמאיות ביחס לנתונים ולמידע מידע אלו - אין בסקירה זו משום אימות או אישור לנכונותם. בית ההשקעות ועובדיו אינם אחראים לשלמותם או דיוקם של הנתונים האמורים או לכל השמטה, שגיאה או ליקוי אחרים במסמך. יודגש כי מסמך זה הינו למטרת אינפורמציה בלבד, הוא אינו מתיימר להוות ניתוח מלא של כל העובדות וכל הנסיבות הקשורות לאמור בו.


 


 

 

מפת אתר  |  צור קשר  | הצהרה משפטית