English עברית
 
ניהול תיקי השקעות
פנסיה בניהול אישי - IRA
בנקאות להשקעות
פרישה
סיכונים פיננסיים
מילון מונחים
סקירות מאקרו חודשיות
04/04/2016
כתבה - 5 צעדים לפני עליית הריבית בארה"ב
11/01/2016
אנליזה 2016 - בית ההשקעות פריוריטי
28/07/2015
סקירת מאקרו - יולי 2015- מאת מחלקת מחקר פריוריטי
31/12/2014
סקירת מאקרו - דצמבר 2014- מאת מחלקת מחקר פריוריטי
14/12/2014
סקירת מאקרו - נובמבר 2014- מאת מחלקת מחקר פריוריטי
05/11/2014
סקירת מאקרו - אוקטובר 2014- מאת מחלקת מחקר פריוריטי
05/10/2014
סקירת מאקרו - ספטמבר 2014- מאת מחלקת מחקר פריוריטי
03/09/2014
סקירת מאקרו - אוגוסט 2014- מאת מחלקת מחקר פריוריטי
06/08/2014
סקירת מאקרו - יולי 2014- מאת מחלקת מחקר פריוריטי
02/07/2014
סקירת מאקרו - יוני 2014- מאת מחלקת מחקר פריוריטי
02/06/2014
סקירת מאקרו - מאי 2014- מאת מחלקת מחקר פריוריטי
04/05/2014
סקירת מאקרו - אפריל 2014- מאת מחלקת מחקר פריוריטי
08/04/2014
סקירת מאקרו - מרץ 2014- מאת מחלקת מחקר פריוריטי
06/03/2014
סקירת מאקרו - פברואר 2014- מאת מחלקת מחקר פריוריטי
05/02/2014
סקירת מאקרו - ינואר 2014- מאת מחלקת מחקר פריוריטי
06/01/2014
סקירת מאקרו - דצמבר 2013 - מאת מחלקת מחקר פריוריטי
03/12/2013
סקירת מאקרו - נובמבר 2013 - מאת מחלקת מחקר פריוריטי
30/10/2013
חדש באתר ! סקירות מאקרו חודשיות מאת מנהל השקעות בכיר - אסף חובב
28/04/2013
מאמר חדש במערכת!!! כדאיות ושימוש בניתוח טכני - תוצאות מחקר של 20 שנה.
24/09/2012
מאמרים חדשים מעת טובי מומחינו - לקריאה לחץ כאן
10/09/2012
חדש בפריוריטי !!! עדכונים שוטפים גם בפייסבוק !!!
25/07/2012
טלפון ישיר למוקד קשרי לקוחות: 072-2223336
19/06/2012
חדש בפריוריטי! קופות גמל, קרנות השתלמות וקופות מרכזיות לפיצויים בניהול אישי.
שם
כתובת דוא''ל
תוכן ההודעה
סקירת מאקרו - אפריל 2014

                                                           סקירת מאקרו אפריל 2014 בית ההשקעות פריוריטי

בסקירה האחרונה כתבנו כי המצב הכלכלי נראה טוב ובייחוד בארצות הברית. עם זאת ציינו כי שינויים גיאופוליטיים בעולם ומעשיהם של מנהיגים בעולם עלולים להשפיע על בטחון המשקיעים ולהעלות את רמת הסיכון. נזכיר כי התמונה המתקבלת מהנתונים המקרו כלכליים שהתפרסמו לאחרונה ומדו"חות החברות גדולות בארצות הברית היא תמונה של איתנות ושיפור חיובי בכלכלה הגדולה בעולם.
בשווקי ההון ברחבי העולם החודש האחרון התאפיין בתנודות חדות ועלייה בשונות. מדד ה-VIX בארצות הברית המגלם את גודל השינוי בסטיית התקן באופציות על מניות הS&P ולכן נקרא גם מדד הפחד. מדד זה קפץ בחדות במהלך החודש. הקפיצות במדד (לפי תאריכים) היו במקביל לתגובות של מדינות המערב וארצות הברית כנגד רוסיה וההיפך.

1

ישראל

הנתונים שהתווספו בחודש האחרון מצביעים על כך שברביע הראשון חלה האצה מסוימת בהתרחבות המשק, בהובלת הביקושים המקומיים ויצוא השירותים תוך קיפאון ביצוא הסחורות. נתונים אלו הם בעיקר כתוצאה מקניות לחג הפסח והחופשה הארוכה בבתי הספר. יחד עם זאת רשתות השיווק דיווחו כי נרשמו ירידות בהיקפי הרכישות בשיעור של כ-1.6% לעומת שנה שעברה.
מנתוני סחר החוץ עולה שיצוא הסחורות (ללא או"מ ויהלומים, מנוכה עונתיות), ירד ברביע הראשון ב-6% לעומת הרביע הרביעי של 2013. נתונים אלו בתוספות החדשות האחרונות בענף הנדל"ן מצביעים על האטה במשק. ניתן לראות כי ישנה עצירה מסוימת בכלכלה הישראלית וכי הצרכן הישראלי הפך ליותר זהיר ואולי אף ליותר חכם- הוא מוציא את כספו ביתר זהירות. תקבולי מס הבריאות, המהווים אינדיקציה לסך תשלומי השכר במשק, היו גבוהים (נומינלית) בפברואר-מארס ב-3.4% לעומת התקופה המקבילה אשתקד. לאחר שמספר המשרות הפנויות במגזר העסקי התייצב בחודשים האחרונים סביב רמה של 60 אלף, נרשמה במארס עלייה חדה, לרמה של כ-68 אלף משרות פנויות. נתוני סקר כוח אדם ממשיכים להצביע על ירידה באבטלה וגידול בתעסוקה. בנק ישראל החליט לנוכח כלל הנתונים הללו להשאיר את הריבית על כנה ברמה של 0.75%.
מחלקת המחקר של פריוריטי מעריכה כי בחודשים הקרובים הריבית תישאר ברמה זו. חשוב לציין כי המטרה העיקרית של ריבית נמוכה הינה לצורך עידוד צמיחה והנעת המשק. כאשר דבר זה לא קורה, קרי האטה מתמשכת במשק בסביבת ריבית נמוכה, צריך הדבר להדליק נורה אדומה בקרב מקבלי ההחלטות.

אינפלציה

מדד המחירים לצרכן עלה במארס ב-0.3%, מעט למעלה מתחזיות האנליסטים שצפו בממוצע עלייה של 0.2%. עלייה בולטת נרשמה בסעיף הדיור, וירידות בולטות נרשמו בסעיפי ההלבשה וההנעלה, הפירות והירקות. מנתוני הרביות בשוק ההון ניתן לראות כי השוק מעריך כי רמת האינפלציה ל 12 חודשים הקרובים על 1.5%. מחלקת המחקר של פריוריטי מעריכה כי רמה זו של אינפלציה תקשה על בנק ישראל לעלות את הריבית בחודשים הקרובים, ולכן נכון להשקיע באגרות חוב שקליות ובאגרות חוב צמודות מדד לפי משקל נכון עם מח"מ של יותר מ 3.5 שנים.

ריבית בנק ישראל


בנק ישראל החליט להשאיר את הריבית על כנה ולא נראה כי יהיה שינוי בחודשים הקרובים מפאת מצבו של המשק המקומי וקיפאון בענף הנדל''ן. מניתוח התשואות בשוק אגרות החוב ובייחוד במק''מ לא נראה כי השוק חושב שיהיה שינוי בריבית בחודשים הקרובים.


שוק המניות בארץ ובעולם


שווקים מתעוררים
- רבות כבר נאמר כאן על השווקים המתעוררים, על חולשתה של סין כמובן ועל ההשפעה העולמית מכך. קרן המטבע העולמית הורידה את תחזית הצמיחה הגלובלית בכ-0.1% כתוצאה ממצבם הרעוע של השווקים המתעוררים. במחלקת המחקר של פריוריטי לא רואים כרגע כל שינוי מגמה בכדאיות ההשקעה בשווקים אלו שכן כרגע הסיכון עולה על הסיכוי.

ארצות הברית – במהלך החודש התקבלו מספר חדשות ונתונים טובים המצביעים על חוזקה וכיוונה החיובי של הכלכלה הגדולה בעולם. הדו"חות הפיננסים של מספר חברות מובילות כמו פייסבוק הראו כי הצרכן האמריקאי כבר לא חושש כבעבר. במחלקת המחקר של פריוריטי מעריכים כי רצוי להיות חשוף לשוק המניות האמריקאי בייחוד במדדים המובילים שכן ישנה רמה מסוימת של אופטימיות בכל הנוגע לכלכלה. עם זאת, המאבק בין פוטין למערב ולארצות הברית יכול להעיב על השווקים ולתת את אותותיו בשוק המניות. במידה והכלכלה האמריקאית תמשיך בכיוונה החיובי נראה צמצום נוסף בתוכנית הרכישה של הפד האמריקאי מה שעלול לגרור עלייה בתשואות באגרות החוב בחו"ל ובישראל.

אירופה – במהלך החודשים הקרובים הבנק המרכזי האירופאי אמור לקבל החלטה האם לבצע תוכנית רכישה בשוק המקומי, בדומה מאד למה שנעשה בארצות הברית (כנראה להעתיק את ההצלחה). במידה ותוכנית זו תתבצע אזי שוק המניות האירופי עשוי לרשום תשואות ייתר (בייחוד הבנקים האירופיים). לפיכך, אנחנו במחלקת המחקר של פריוריטי ממליצים על חשיפה גם למדדים המובילים באירופה.

ישראל – מושפעת מאד ממה שקורה בשווקים העולמיים. בנוסף ההשפעה של סקטור הגז על התעשייה המקומית הישראלית והריבית במשק הינם זרזים חיוביים. לכן מומלץ מאד להיות חשוף לשוק המקומי.
על מנת לנהל נכון את הסיכונים בשוק ההון (שפורטו קודם) מחלקת המחקר של פריוריטי ממליצה להוריד את הרמת החשיפה בשוק המניות לעד כ-75%.


שוק אגרות החוב

במהלך החודש שוק האגרות החוב הראה איתנות, למעשה מתחילת השנה משקיע שרכש ת.סל על תל-בונד תשואות הרוויח כ-5%. באג"ח ממשלתי לא צמוד עם מח"מ של 5+ המשקיע הרוויח כ-4.7%. להערכתנו במחלקת המחקר בפריוריטי בהסתכלנו על כלל האלטרנטיבות, במידה ולא יהיה שינוי בריבית המקומית וימשך המצב הגיאופוליטי הבעייתי בעולם , ישנה כדאיות להמשך השקעה בשוק אגרות החוב המקומי.

                                                                   ניתוח מדד יורוסטוק 50:
מדד היורוסטוק 50 מכיל את 50 המניות המובילות באירופה ומהווה אינדיקטור מוביל למתרחש בבורסות ביבשת האירופית.
הגרף הראשון הינו גרף שבועי המציג את המדד לאורך 5 השנים האחרונות

2


בגרף זה אנו רואים כי המדד התמודד עם רמת התנגדות פסיכולוגית די קשה באזור 3030 הנקודות.
את רמה זו לא הצליח המדד לפרוץ כאשר הגיע אליה פעמיים בשנת 2010 ופעמיים נוספות ב 2011.
בשלהי 2013 הצליח מדד היורוסטוק 50 סוף סוף לפרוץ את רמה זו לאחר מהלך עליות מתמשך. אולם, בניגוד למקרים רבים דומים, לא הפכה רמה זו לרמת תמיכה קלאסית והמדד ביקר מספר פעמים בחודשים האחרונים מתחת לרמה זו לפרקי זמן קצובים.
כעת נשאלת השאלה לאן מועדות פני המדד? ובעצם לאן מועדות פניה של אירופה?
המגמה הראשית והממוצעים הנעים תומכים במגמת עליה בטווח הארוך היות והם מסודרים בסדר עולה, אך אנו נמשיך לחפש רמזים נוספים שיתמכו בכיוון זה.

הגרף השני שצירפנו הינו גרף יומי המתאר את השנה האחרונה של מדד היורוסטוק 50.
3 אפריל

כאן אנו רואים תבנית של דשדוש עולה.
השפלים בגרף הולכים ועולים וכן גם רוב השיאים הולכים ועולים. אולם כל ירידה כמעט ומחסלת לחלוטין את המהלך העולה שקדם לה.
המתנדים הטכניים כמו RSI ו MACD די ניטראליים היות ואנחנו נמצאים די קרוב למרכז הדשדוש.
מה שניתן לקבוע מניתוח הגרף הוא שבטווח הקצר המדד עשוי לעלות או לרדת. אולם בניתוח של כל המגמה, תוך לקיחה בחשבון שאנו מצויים בתוך דשדוש עולה, הסבירות להמשך מגמת עליה היא גבוהה יותר.

לסיכום, מדד היורוסטוק מצוי כרגע בדשדוש עולה (בטווח הבינוני) בתוך מגמת עלייה ראשית.
לפיכך, בטווח הקצר יתכנו ירידות מסוימות בתוך הדשדוש, אך סביר כי בסופו של דבר המגמה הראשית תסיים את הדשדוש בפריצה חיובית מעלה.


מבנה תיק אופטימלי

מניות
על מנת להתנהל נכון ולקבל את התשואה הנדרשת בהתאם לסיכון להערכתנו רצוי כי המשקיע הממוצע יכול להגיע לרמת חשיפה באפיק המנייתי של 70% עד 75% מסך האפיק המנייתי (כלומר לקוח עם רמת חשיפה של עד 10% מסך התיק למניות יהיה ברמה של 7% עד 7.5% מסך התיק).
כאשר תינתן עדיפות לשווקים בישראל, ארצות הברית, אירופה.

אגרות חוב

• צמוד מדד - עד 55% צמוד מדד ( עד כ-50% קונצרני, עד כ-50% ממשלתי). במידה והמשקיע החליט להשקיע במדדים כגון תל בונד תשואות ו/או מדד תל בונד יתר, רצוי מאד לעשות זאת דרך תעודת סל ו/או קרן נאמנות, וזאת על מנת להוריד את הסיכון בהחזקת איגרת חוב באופן ישיר מאותם מדדים.
• שקלי – עד 45% שקלי (עד כ- 60% קונצרני, עד כ-40% ממשלתי) – בגלל הריבית הנמוכה מומלץ להשקיע עם מח"מ מעל 3.5 שנים.
• מח"מ כללי של כל התיק: כ-4 עד 5 שנים.מידע הצופה פני עתיד
חלק מהמידע המפורט בדוח זה, שאינו מתייחס לעובדות היסטוריות, מהווה מידע צופה פני עתיד כהגדרתו בחוק ניירות-ערך. לרבות, בין היתר, כתוצאה משינויים בשוקי ההון בארץ ובעולם, שינויים מאקרו כלכליים, שינויים במצב הגיאופוליטי, שינויים רגולטוריים ושינויים אחרים שאינם בשליטת בית ההשקעות פריוריטי, ואשר עשויים להביא לאי התממשות ההערכות ו/או לשינויים בתוכניות ואפיקי השקעה. מידע צופה פני עתיד מאופיין במילים או בביטויים כגון : "אנו מאמינים", "צפוי", "חזוי", "מעריכים", "מתכוונים", "מתכננים", "מתעתד",
"עשוי להשתנות" וביטויים דומים להם, בנוסף לשמות עצם, כגון: "תוכנית", "יעדים", "רצון", "צריך", "יכול", "יהיה". מידע וביטויים צופי. פני עתיד אלו כרוכים בסיכונים ובחוסר ודאות, משום שהם מבוססים על הערכות של בית ההשקעות לגבי אירועים עתידיים, אשר כוללים, בין
היתר, שינויים בפרמטרים הבאים: מצב המשק, טעמי הציבור, שיעורי ריבית בארץ ובחו"ל, שיעורי אינפלציה, הוראות חקיקה ורגולציה חדשות בתחום הבנקאות ושוק ההון, החשיפה לסיכונים פיננסיים.
המידע המוצג להלן נסמך, בין היתר, על מידע המצוי בידיעת בית ההשקעות והמבוסס, בין היתר, על פרסומים של גורמים שונים, כגון: הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה, משרד האוצר, נתוני בנק ישראל, משרד השיכון וגורמים אחרים המפרסמים נתונים והערכות לגבי שוקי
ההון בארץ ובעולם. מידע זה משקף את נקודת המבט הנוכחית של בית ההשקעות בנוגע לאירועים עתידי. נקודת מבט זו מבוססת על הערכות, ולכן נתונה לסיכונים, לחוסר ודאות, ואף לאפשרות שאירועים או התפתחויות, שנחזו כצפויים, לא יתממשו בכלל, או יתממשו במקצת בלבד.
בברכה
חובב אסף
מחלקת המחקר
פריוריטי בית השקעות.

 

 


הכותב הינו בעל רישיון לניהול תיקים והשקעות ומתמחה בניהול הון אישי. ייתכן כי לכותב יש עניין אישי בנושא (ניירות ונכסים פיננסים). הייעוץ ו/או כתבה ו/או הבלוג לא מהווה תחליף ליעוץ המתחשב בצרכים המיוחדים של כל אדם. המידע הינה לצורך אינפורמטיבי ו/או כללי בלבד ואין להסתמך עליה לביצוע עסקאות כלשהן מכל מין וסוג שהוא וכן אין לראות בה תחליף לייעוץ ו/או שיווק השקעות ו/או ייעוץ ו/או שיווק פנסיוני ו/או מתן שירות פיננסי בכל נושא אחר. פריוריטי בית השקעות בע"מ ביצע בדיקות עצמאיות ביחס לנתונים ולמידע מידע אלו - אין בסקירה זו משום אימות או אישור לנכונותם. בית ההשקעות ועובדיו אינם אחראים לשלמותם או דיוקם של הנתונים האמורים או לכל השמטה, שגיאה או ליקוי אחרים במסמך. יודגש כי מסמך זה הינו למטרת אינפורמציה בלבד, הוא אינו מתיימר להוות ניתוח מלא של כל העובדות וכל הנסיבות הקשורות לאמור בו.

 

 

 

מפת אתר  |  צור קשר  | הצהרה משפטית