English עברית
 
ניהול תיקי השקעות
פנסיה בניהול אישי - IRA
בנקאות להשקעות
פרישה
סיכונים פיננסיים
מילון מונחים
סקירות מאקרו חודשיות
04/04/2016
כתבה - 5 צעדים לפני עליית הריבית בארה"ב
11/01/2016
אנליזה 2016 - בית ההשקעות פריוריטי
28/07/2015
סקירת מאקרו - יולי 2015- מאת מחלקת מחקר פריוריטי
31/12/2014
סקירת מאקרו - דצמבר 2014- מאת מחלקת מחקר פריוריטי
14/12/2014
סקירת מאקרו - נובמבר 2014- מאת מחלקת מחקר פריוריטי
05/11/2014
סקירת מאקרו - אוקטובר 2014- מאת מחלקת מחקר פריוריטי
05/10/2014
סקירת מאקרו - ספטמבר 2014- מאת מחלקת מחקר פריוריטי
03/09/2014
סקירת מאקרו - אוגוסט 2014- מאת מחלקת מחקר פריוריטי
06/08/2014
סקירת מאקרו - יולי 2014- מאת מחלקת מחקר פריוריטי
02/07/2014
סקירת מאקרו - יוני 2014- מאת מחלקת מחקר פריוריטי
02/06/2014
סקירת מאקרו - מאי 2014- מאת מחלקת מחקר פריוריטי
04/05/2014
סקירת מאקרו - אפריל 2014- מאת מחלקת מחקר פריוריטי
08/04/2014
סקירת מאקרו - מרץ 2014- מאת מחלקת מחקר פריוריטי
06/03/2014
סקירת מאקרו - פברואר 2014- מאת מחלקת מחקר פריוריטי
05/02/2014
סקירת מאקרו - ינואר 2014- מאת מחלקת מחקר פריוריטי
06/01/2014
סקירת מאקרו - דצמבר 2013 - מאת מחלקת מחקר פריוריטי
03/12/2013
סקירת מאקרו - נובמבר 2013 - מאת מחלקת מחקר פריוריטי
30/10/2013
חדש באתר ! סקירות מאקרו חודשיות מאת מנהל השקעות בכיר - אסף חובב
28/04/2013
מאמר חדש במערכת!!! כדאיות ושימוש בניתוח טכני - תוצאות מחקר של 20 שנה.
24/09/2012
מאמרים חדשים מעת טובי מומחינו - לקריאה לחץ כאן
10/09/2012
חדש בפריוריטי !!! עדכונים שוטפים גם בפייסבוק !!!
25/07/2012
טלפון ישיר למוקד קשרי לקוחות: 072-2223336
19/06/2012
חדש בפריוריטי! קופות גמל, קרנות השתלמות וקופות מרכזיות לפיצויים בניהול אישי.
שם
כתובת דוא''ל
תוכן ההודעה
סקירת מאקרו - מאי 2014

                                                      סקירת מאקרו מאי 2014 - בית ההשקעות פריוריטי

הסקירה של החודש תעסוק בין היתר בחדשות על המשק הישראלי אשר הגדילו את ההסתברות להורדת ריבית נוספת במהלך החודשים הקרובים. השחקנים והמוסדיים בשוק ההון הישראלי אף הגדילו והעריכו כי נגידת בנק ישראל, קרנית פלוג, תוריד את הריבית עוד במהלך חודש מאי – הערכה אשר לא אומתה עם המציאות.
בסקירות האחרונות שלנו כתבנו כי האפקט של מע"מ 0% על קנייה דירה ראשונה ישפיע רבות על המשק הישראלי ואת התוצאות ניתן לראות במדד המחירים לצרכן של חודש אפריל. חשוב להדגיש כי בשנים הקודמות מדד חודש אפריל תמיד היה גבוה יחסית וזאת בעיקר בשל חג הפסח הארוך. בסקירה הפעם נתאר את ההשפעה של הנדל"ן ומה להערכת מחלקת המחקר של פריוריטי יש לעשות על מנת לנצל את המצב נכונה ובאופן אופטימאלי לתיק ההשקעות. כתבנו רבות על הערכתנו כי המשק הישראלי נמצא בהאטה וזאת בניגוד גמור לשאר בתי ההשקעות אשר העריכו כי המשק הישראלי הינו במצב טוב מאד וצועד קדימה.

ישראל

תוצאות הצמיחה של הרבעון אשר התקבלו במהלך החודש הראו כי המשק אכן בהאטה, התוצר הלאומי גולמי צמח ב-2.1% וזאת בניגוד להערכות של אנליסטים של 3.5%. התמ"ג במגזר העסקי עלה ב 0.4% בלבד. הפעם האחרונה שנתון כזה פורסם היתה ב- 2009. ירידה של 2% בצריכה הפרטית וירידה של 6% בהוצאה על מוצרים בני קיימא לנפש. נתונים אלו לא מעודדים בהתייחס לעובדה שהאוכלוסייה בישראל גדלה בכ-2% לשנה. מתוך דו"ח בנק ישראל מתקבלת תמונה של ההאטה בצמיחה, התכווצות של 2% בצריכה הפרטית ושל 9.8% בהשקעה בנכסים קבועים. נתוני סחר החוץ לאפריל ממשיכים להצביע על חולשה ניכרת ביצוא הסחורות אשר הצטמצם באפריל ב-11% לעומת מרץ. מנגד, יצוא השירותים נותר ברמה גבוהה וברביע הראשון הוא היה גבוה ב-6.8% מאשר ברביע הרביעי. שיעור האבטלה הכללי נותר יציב ברמה של 5.8%. מספר המועסקים גדל בכ-38 אלף לעומת הרביע הרביעי.
נקודה חשובה הינה העובדה כי הריבית במשק נמצאת ברמתה הנמוכה ביותר היסטורית ועומדת על 0.75%. לפיכך, הכלים שיש לבנק ישראל במטרה לעזור ולעודד את המשק הינם דלים והשפעתם מתונה. נראה כי תולים הרבה תקווה כי השוק האירופאי יצא ממצבו הקשה ובכך יתרום את חלקו לעידוד הייצוא של המשק הישראלי. להערכת מחלקת המחקר של פריוריטי ההסתברות להעלאת הריבית בחודשים הקרובים ירדה בצורה ניכרת, וכנראה שהריבית תישאר ברמתה הנוכחית בחודשים הקרובים ואף תיתכן ירידה נוספת ברמתה. נתון זה מאפשר למשקיע להאריך את המח"מ בתיק ובכך לקבל תשואה גבוהה יותר ואף ניתן לצפות לרווחי הון במידה והריבית תרד.

אינפלציה

מדד המחירים לצרכן עלה באפריל ב-0.1%, נמוך משמעותית מתחזיות האנליסטים, שצפו עלייה של 0.6% בממוצע, ונמוך משמעותית גם ממדדי אפריל בשנים הקודמות. מרבית רכיבי המדד היו נמוכים יחסית, וההפתעה נבעה בעיקר מעלייה מתונה מהצפוי של סעיפי הדיור (דיור להשכרה ולא למכירה) וההלבשה וההנעלה, ומירידה בלתי צפויה של סעיף המזון (סעיף שקצב עלייתו מאט בחודשים האחרונים). האינפלציה עומדת ברמה נמוכה ביותר. במדידת 12 חודשים אחורה עליית המחירים הסתכמה ב 1% בלבד. החל מתחילת השנת 2014 ישנה אינפלציה שלילית ברמה של 0.39%-. הערכות במשק כי האינפלציה השנתית תהיה בסביבות 1.5%-1.3%. במערכת הבנקאית ישנה הערכה דומה לאינפלציה של 1.4%.

בנקודה זו חשוב להדגיש כי האפקט של 0% מע"מ על דירות חדשות גרם לירידה של 19% ברכישת דירות חדשות, נתון זה חשוב וישפיע על המדד הקרובים. ככלל ענף הנדלן הינו מרכזי ובעל משקל רב בכל מדינה בעולם וכך גם בישראל. כאשר במתבצעת רכישה של נדל"ן גלגלי המשק מסתובבים ותחומים רבים מושפעים: אשראי (משכנתה), קבלנים, סחורות, ריהוט וכן הלאה. לכן האטה ו/או צניחה במכירות יגרמו להקטנת האשראי במשק וההוצאה הפרטית (מקור חשוב מאד לצמיחה במשק).

להערכת מחלקת המחקר של פריוריטי סביבה נמוכה זו של אינפלציה (תחתית יעד האינפלציה) מחזקת את הערכה של סטגנציה בריבית בחודשים הקרובים. במידה וחוסר הוודאות בכל הנוגע לנדל"ן בישראל ימשך, המדדים ימשיכו להיות נמוכים ורמת האבטלה תעלה. אם נושא המע"מ יגיע גם לבג"ץ חוסר הודאות לגבי אורך הזמן ליישום ההחלטה רק יגדל.

ריבית בנק ישראל

לאחר פרסום המדד חלה עלייה בהערכת השווקים ביחס להסתברות להפחתת ריבית אחת בשלושת החודשים הקרובים, כפי שהיא באה לידי ביטוי הן בתחזיות החזאים והן בעקומי התלבור והמק"מ.
להערכת מחלקת המחקר של פריוריטי אכן גדלה ההסתברות לירידה בריבית מאשר עליית ריבית.

שוק המניות

המתינות והורדת הלחץ מהצד הרוסי בכל הקשור למשבר באוקרינה גרמו להורדת הסיכון והעלו את ביטחון המשקיעים. בנוסף יו"ר הבנק המרכזי האירופאי אמר כי הבנק מתכוון לבצע תוכנית רכישה (בדומה לארצות הברית) ובכך תמך בשווקים (ובמיוחד האירופאים). חדשות טובות בכל הקשור למצבה של הכלכלה הגדולה בעולם (ארה"ב) והמשך כיוונה החיובי גרמו לתיקון בחלק מהמדדים העולמיים לאחר חודש אפריל המקרטע.

יחד עם זאת חשוב להדגיש כי עדיין רמת הסיכון ורמת השונות (סטיית התקן) עלולה לעלות בחדות ובמהירות ולכן רצוי להשקיע במדדים ספציפיים ואם אפשר גם לנטרל חשיפה למטבע זר. במידה ותוכנית הרכישה תצא לפועל המטבע האירופאי עלול לרדת ולכן חשוב מאד לנטרל את השפעתו. גם הפעם במחלקת המחקר ממליצים לא להשקיע בשווקים המתעוררים ורצוי לתת עדיפות לשוק האמריקאי, לשוק הישראלי ולשוק האירופאי.

שוק אגרות החוב


הערכות כי תיתכן ירידה נוספת בריבית בנק ישראל תגרום להמשך האטרקטיביות של שוק אגרות החוב בחודשים הקרובים. חשוב להדגיש כי הריבית במהלך השנה- שנתיים הקרובות (סוף 2014 ושנת 2015) תושפע מאד מרמת הריבית בארצות הברית. יש לצפות כי הריבית עוד תעלה (גם אם לא ממש בקרוב) ולכן ישנה חשיבות רבה לנהל את תיק ההשקעות נכון ובאופן מקצועי ולבחור באופן קפדני את אגרות החוב. הקטנת ההסתברות לעליה בריבית במשק בחודשים הקרובים מאפשרת למשקיע להאריך את המח"מ בתיק ובכך לקבל תשואה גבוהה יותר ואף ניתן לצפות לרווחי הון במידה והריבית תרד.

                                                                                         ניתוח מדד S&P 500

את מדד ה S&P 500 אין צורך להציג. מדובר במדד המניות המוביל בארה"ב, עם המניות בעלות שווי השוק הגבוה ביותר.
מדד זה מהווה בתקופה האחרונה ה"מצפן" המכוון את שאר המדדים המובילים בעולם.
לאחר הדשדוש בחודשים האחרונים הצליח לקראת סוף החודש לפרוץ את רמת ההתנגדות שלו שעמדה על 1900 הנקודות.
הגרף הראשון שצירפנו הינו גרף שבועי המתאר את השנים האחרונות של המדד

מאי 1

בגרף זה אנחנו יכולים לראות את כי המגמה הראשית של מדד ה- S&P 500 הינה מגמת עליה מובהקת.
בשנה וחצי האחרונות המגמה אפילו מובהקת יותר כאשר המדד מקפיד לשמור על עליה רציפה, כאשר כל תיקון טכני גבוה מהתיקון שקדם לו, וכלום מסודרים בצורה יוצאת דופן על קו המגמה הראשית.
כמו כן, מתנדים טכניים כמו הממוצעים הנעים לטווחים שונים תומכים במגמה זו.

הגרף השני המצורף הינו גרף יומי המציג את התנהגות המדד לאורך השנה האחרונה

Untitled2

בגרף זה אנו רואים כי המדד התמודד עם רמת התנגדות ברמת 1900 הנקודות. הוא נבלם ברמה זו פעמיים בחודשיים האחרונים, אך בשבוע האחרון הצליח לפרוץ את רמה זו וקביעת שיא חדש במדד.
פריצה טכנית זו מאותתת לנו כי הדשדוש הקטן שחווינו ככל הנראה מאחורינו. כעת עלינו לראות ולבחון האם העליות במדד זה יגררו למעלה גם מדדים אחרים שנבלמו בחודשים האחרונים, כמו היורוסטוק 50 ומדד תל אביב 25 הישראלי.

מבנה תיק אופטימלי

מניות
על מנת להתנהל נכון ולקבל את התשואה הנדרשת בהתאם לסיכון להערכתנו רצוי כי המשקיע הממוצע יכול להגיע לרמת חשיפה באפיק המנייתי של 70% עד 80% מסך האפיק המנייתי (כלומר לקוח עם רמת חשיפה של עד 10% מסך התיק למניות יהיה ברמה של 7% עד 8% מסך התיק).
כאשר תינתן עדיפות לשווקים בישראל, ארצות הברית, אירופה.

אגרות חוב
• צמוד מדד - עד 50% צמוד מדד ( עד כ-60% קונצרני, עד כ-40% ממשלתי). במידה והמשקיע החליט להשקיע במדדים כגון תל בונד תשואות ו/או מדד תל בונד יתר, רצוי מאד לעשות זאת דרך תעודת סל ו/או קרן נאמנות, וזאת על מנת להוריד את הסיכון בהחזקת איגרת חוב באופן ישיר מאותם מדדים.
• שקלי – עד 50% שקלי (עד כ- 60% קונצרני, עד כ-40% ממשלתי) – בגלל הריבית הנמוכה מומלץ להשקיע עם מח"מ מעל 3.5.
• מח"מ כללי של כל התיק: כ-5 עד 6.5.מידע הצופה פני עתיד
חלק מהמידע המפורט בדוח זה, שאינו מתייחס לעובדות היסטוריות, מהווה מידע צופה פני עתיד כהגדרתו בחוק ניירות-ערך. לרבות, בין היתר, כתוצאה משינויים בשוקי ההון בארץ ובעולם, שינויים מאקרו כלכליים, שינויים במצב הגיאופוליטי, שינויים רגולטוריים ושינויים אחרים שאינם בשליטת בית ההשקעות פריוריטי, ואשר עשויים להביא לאי התממשות ההערכות ו/או לשינויים בתוכניות אפיקי השקעה. מידע צופה פני עתיד מאופיין במילים או בביטויים כגון : "אנו מאמינים", "צפוי", "חזוי", "מעריכים", "מתכוונים", "מתכננים", "מתעתד",
"עשוי להשתנות" וביטויים דומים להם, בנוסף לשמות עצם, כגון: "תוכנית", "יעדים", "רצון", "צריך", "יכול", "יהיה". מידע וביטויים צופי. פני עתיד אלו כרוכים בסיכונים ובחוסר ודאות, משום שהם מבוססים על הערכות של בית ההשקעות לגבי אירועים עתידיים, אשר כוללים, בין
היתר, שינויים בפרמטרים הבאים: מצב המשק, טעמי הציבור, שיעורי ריבית בארץ ובחו"ל, שיעורי אינפלציה, הוראות חקיקה ורגולציה חדשות בתחום הבנקאות ושוק ההון, החשיפה לסיכונים פיננסיים.
המידע המוצג להלן נסמך, בין היתר, על מידע המצוי בידיעת בית ההשקעות והמבוסס, בין היתר, על פרסומים של גורמים שונים, כגון: הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה, משרד האוצר, נתוני בנק ישראל, משרד השיכון וגורמים אחרים המפרסמים נתונים והערכות לגבי שוקי
ההון בארץ ובעולם. מידע זה משקף את נקודת המבט הנוכחית של בית ההשקעות בנוגע לאירועים עתידי. נקודת מבט זו מבוססת על הערכות, ולכן נתונה לסיכונים, לחוסר ודאות, ואף לאפשרות שאירועים או התפתחויות, שנחזו כצפויים, לא יתממשו בכלל, או יתממשו במקצת בלבד.בברכה
חובב אסף
מחלקת המחקר
פריוריטי בית השקעות.
הכותב הינו בעל רישיון לניהול תיקים והשקעות ומתמחה בניהול הון אישי. ייתכן כי לכותב יש עניין אישי בנושא (ניירות ונכסים פיננסים). הייעוץ ו/או כתבה ו/או הבלוג לא מהווה תחליף ליעוץ המתחשב בצרכים המיוחדים של כל אדם. המידע הינה לצורך אינפורמטיבי ו/או כללי בלבד ואין להסתמך עליה לביצוע עסקאות כלשהן מכל מין וסוג שהוא וכן אין לראות בה תחליף לייעוץ ו/או שיווק השקעות ו/או ייעוץ ו/או שיווק פנסיוני ו/או מתן שירות פיננסי בכל נושא אחר. פריוריטי בית השקעות בע"מ ביצע בדיקות עצמאיות ביחס לנתונים ולמידע מידע אלו - אין בסקירה זו משום אימות או אישור לנכונותם. בית ההשקעות ועובדיו אינם אחראים לשלמותם או דיוקם של הנתונים האמורים או לכל השמטה, שגיאה או ליקוי אחרים במסמך. יודגש כי מסמך זה הינו למטרת אינפורמציה בלבד, הוא אינו מתיימר להוות ניתוח מלא של כל העובדות וכל הנסיבות הקשורות לאמור בו.
  

מפת אתר  |  צור קשר  | הצהרה משפטית