English עברית
 
ניהול תיקי השקעות
פנסיה בניהול אישי - IRA
בנקאות להשקעות
פרישה
סיכונים פיננסיים
מילון מונחים
סקירות מאקרו חודשיות
04/04/2016
כתבה - 5 צעדים לפני עליית הריבית בארה"ב
11/01/2016
אנליזה 2016 - בית ההשקעות פריוריטי
28/07/2015
סקירת מאקרו - יולי 2015- מאת מחלקת מחקר פריוריטי
31/12/2014
סקירת מאקרו - דצמבר 2014- מאת מחלקת מחקר פריוריטי
14/12/2014
סקירת מאקרו - נובמבר 2014- מאת מחלקת מחקר פריוריטי
05/11/2014
סקירת מאקרו - אוקטובר 2014- מאת מחלקת מחקר פריוריטי
05/10/2014
סקירת מאקרו - ספטמבר 2014- מאת מחלקת מחקר פריוריטי
03/09/2014
סקירת מאקרו - אוגוסט 2014- מאת מחלקת מחקר פריוריטי
06/08/2014
סקירת מאקרו - יולי 2014- מאת מחלקת מחקר פריוריטי
02/07/2014
סקירת מאקרו - יוני 2014- מאת מחלקת מחקר פריוריטי
02/06/2014
סקירת מאקרו - מאי 2014- מאת מחלקת מחקר פריוריטי
04/05/2014
סקירת מאקרו - אפריל 2014- מאת מחלקת מחקר פריוריטי
08/04/2014
סקירת מאקרו - מרץ 2014- מאת מחלקת מחקר פריוריטי
06/03/2014
סקירת מאקרו - פברואר 2014- מאת מחלקת מחקר פריוריטי
05/02/2014
סקירת מאקרו - ינואר 2014- מאת מחלקת מחקר פריוריטי
06/01/2014
סקירת מאקרו - דצמבר 2013 - מאת מחלקת מחקר פריוריטי
03/12/2013
סקירת מאקרו - נובמבר 2013 - מאת מחלקת מחקר פריוריטי
30/10/2013
חדש באתר ! סקירות מאקרו חודשיות מאת מנהל השקעות בכיר - אסף חובב
28/04/2013
מאמר חדש במערכת!!! כדאיות ושימוש בניתוח טכני - תוצאות מחקר של 20 שנה.
24/09/2012
מאמרים חדשים מעת טובי מומחינו - לקריאה לחץ כאן
10/09/2012
חדש בפריוריטי !!! עדכונים שוטפים גם בפייסבוק !!!
25/07/2012
טלפון ישיר למוקד קשרי לקוחות: 072-2223336
19/06/2012
חדש בפריוריטי! קופות גמל, קרנות השתלמות וקופות מרכזיות לפיצויים בניהול אישי.
שם
כתובת דוא''ל
תוכן ההודעה
סקירת מאקרו - אוגוסט 2014

                                                           סקירת מאקרו אוגוסט 2014 בית ההשקעות פריוריטי                                                     


בסקירה האחרונה כתבנו באופן מפורש את הסיבות שיש להוריד את הריבית, בניגוד גמור לשאר האנליסטים. ואכן, בנק ישראל הוריד את הריבית הוריד את הריבית לרמתה הנמוכה ביותר ב 67 שנים האחרונות והעמידה על 0.25%. בין הסיבות להפחתת הריבית הוא קצב הצמיחה של המשק אשר עומד על 2.5%. אם לוקחים בחשבון את גידול באוכלוסייה של 2% אזי למעשה ישנו קיפאון ואין צמיחה פר ראש. בנוסף, הצפי לאינפלציה שנתית הוא בסביבות 1% ובמקביל בתחילת החודש חזינו בהמשך התחזקות השקל ביחס לדולר וליורו. להערכת מחלקת המחקר של פריוריטי: בנק ישראל ישאיר את הריבית ברמה הנוכחית לחודשים הקרובים.

אנו צפויים למלחמה תקשורתית לא פשוטה במהלך החודשים הקרובים בעת הדיונים על תקציב 2015. מצד אחד משרד האוצר ישתדל לעמוד במילתו ולא להעלות מיסים ובנוסף להוציא לפועל את תוכנית מע"מ 0% לזוגות צעירים (עם עלות משוערת של 2-3 מיליארד שקלים). על מנת לכסות את הפער התקציבי יתמוך האוצר בהגדלת הגירעון באופן חד פעמי ובקיצוץ רוחבי במשרדי הממשלה.

בנק ישראל, המתנגד לתוכנית מע"מ 0%, ימליץ על העלאת מיסים. וברקע הוויכוח ביניהם יבקש וככל הנראה יקבל משרד הביטחון תוספת תקציבית משמעותית בעקבות מבצע "צוק איתן". מבנה התקציב הבא ישפיע בצורה מהותית על הצמיחה במשק וכפועל יוצא על כיוון שוק המניות הישראלי.

להערכת מחלקת המחקר של פריוריטי ריבית נמוכה תגרום להמשך גיוס כסף בשוק ההון באמצאות אגרות חוב מצד החברות והיזמים. מצד שני המשקיעים יחפשו תשואה וזו תגיע רק באמצעות העלאת הסיכון על ידי השקעה באגרות חוב עם מח"מ ארוך או לחלופין השקעה באפיקי מניות שונים.

בכל הקשור למניות נראה כי בארצות הברית, בניגוד לאירופה, השווקים עדין במגמה חיובית מהסיבות הטובות והנכונות. באירופה לעומת זאת, העליות נבעו מצפייה של המשקיעים כי האיחוד האירופי יגדיל את תוכנית התמיכה שלו בשווקים. היום עם ההתפתחויות הגיאופוליטיות ברוסיה, אוקראינה והמזרח התיכון יש להיזהר מאוד בהשקעות בשווקים אלו.

ישראל

מתוך דו"ח בנק ישראל אשר פורסם לאחרונה התמונה אשר מתקבלת מתוך חלקי הפאזל הן: בחודש יולי הפעילות הריאלית מצביעים על התמתנות בגידול הפעילות עוד לפני מבצע "צוק איתן". הירידה בצמיחה נובעת בעיקר מהתכווצות של 10.1% ביצוא (ללא יהלומים וחברות הזנק), בהובלת יצוא הסחורות, ומהתכווצות בהשקעה, בעיקר בדיור. מדד מנהלי הרכש לחודש יולי ירד לרמה של 46.8 נקודות, וזה חודשיים הוא מצביע על התכווצות בפעילות התעשייתית. האבטלה עלתה ל6% אך נתון זה יכול להשתנות עם תחילת שנת הלימודים (הרבה מורים גננות ועוד מפוטרים בסוף שנה ונקלטים לעבודה בתחילת שנה). תקבולי מס הבריאות, המהווים אינדיקציה לסך תשלומי השכר במשק, ממשיכים להצביע על התרחבות התעסוקה, וביוני-יולי הם היו גבוהים (נומינלית) ב-4.3% לעומת התקופה המקבילה אשתקד. ב-12 החודשים שהסתיימו ביוני עלו מחירי הדירות ב-7.7%, לעומת 9% ב-12 החודשים שהסתיימו במאי. אגב, המשך עלייה במחירי הדירות מייתרת את ההטבה של המע"מ שכן כבר 7.7% נשחקו.

אינפלציה

מדד המחירים לצרכן עלה ביולי ב-0.1%. עליות משמעותיות נרשמו בסעיף הפירות והירקות, בסעיף הדיור, ובסעיף התחבורה והתקשורת; ירידות משמעותיות נרשמו בסעיף ההלבשה וההנעלה ובסעיף הריהוט. תחזיות החזאים ל-12 המדדים הקרובים – כמו גם הציפיות לאינפלציה לשנה הקרובה משוק ההון ירדו לרמה של 1.1%, בשעה שהציפיות לשנתיים ירדו ל-1.3%. הציפיות הנגזרות מהריביות הפנימיות של הבנקים ל-12 המדדים הבאים ירדו לרמה של 0.8%, מתחת לגבול התחתון של יעד האינפלציה. הגדלת תקציב הביטחון ועידוד התעשייה במקומית (ביטחונית) לצורך פיתוח, יכול לעלות את האינפלציה לאורך זמן.

מחלקת המחקר של פריוריטי מעריכה כי יש לשקול באופן חיובי להשקיע באגרות חוב צמודות מדד עם מח"מ ארוך, שכן במידה ולאורך זמן האינפלציה תהיה גבוהה מהצפי (ישנן סיבות להעריך שכן) המשקיע יקבל תשואה עודפת.

ריבית בנק ישראל


בנק ישראל החליט להוריד את הריבית ל 0.25%. נכון לעכשיו לא נראה כי בנק ישראל יעשה כל שינוי ברמת הריבית הנוכחית בטווח הקרוב וכי סטגנציה ברמת הריבית הינה האפשרות עם ההסתברות הגבוהה ביותר.

להערכת מחלקת המחקר של פריוריטי ריבית נמוכה תגרום להמשך גיוס כסף בשוק ההון באמצעות אגרות חוב מצד החברות והיזמים. המשקיעים מצידם יחפשו תשואה על חשבון העלאת הסיכון, בצורת השקעה באגרות חוב עם מח"מ ארוך.

שוק המניות

שוק המניות הישראלי סיפק החודש תשואה חיובית ובמיוחד מדד תל-אביב 75. המניות בישראל הושפעו מירידת הריבית ומהרגיעה מרוסיה אשר התבדתה בסוף החודש. לכן חשיפה מלאה לשוק המניות לא מומלצת עוד, אך משקל חיובי לשוק המניות האמריקאי חייב להיות בכל תיק. ארצות הברית ממשיכה בכיוון החיובי אך גם היא מושפעת מהשינויים הגיאופוליטיים בעולם (לא באותה מידה של השוק האירופאי). ככל שמהצב הכלכלי מדרדר באירופה יש לשקול השקעה "בהשקעות חכמות".דוגמא ל"השקעה חכמה" היא השקעה במדדים או בקרנות בינלאומיות אשר משקיעות בחברות ו/או בפעילות של Buy-Back. אפיק זה נותן לאורך זמן תשואה חיובית ו/או עודפת על פני המדדים "הרגילים". בין המדדים הללו ניתן למצוא את מדדי PKW ו-IPKW. נושא זה יפורט בהרחבה בסקירה ייעודית.

שוק אגרות החוב הישראלי

מדדי אגרות החוב ספקו תשואה חיובית החודש (גבוהה יותר משוק המניות) וזאת עקב הירידה בריבית אשר הפתיעה את רוב המשקיעים, הבנה כי עלייה בריבית בזמן הקרוב לא תהיה וחיפוש אחר הורדת רמת הסיכון בתיקים לאחר החדשות שהגיעו במהלך השבוע האחרון של החודש מרוסיה. אגרות חוב ימשיכו להיות אפיק אשר ירכז אליו את רוב ההשקעות.

ניתוח מדד הדאו ג'ונס

מדד הדאו ג'ונס מכיל 30 חברות ענק אמריקאיות ומהווה מזה שנים סמן למגמות המתפתחות בתעשייה האמריקאית.
 

הגרף שצירפנו הינו גרף שבועי המתאר את השנים האחרונות של המדד
1 אוגוסט

בגרף זה אנחנו יכולים לראות את כי המגמה הראשית של המדד בשנים האחרונות הינה מגמת עליה מובהקת. המדד הגיע לרמת שיא כל הזמנים בחודש יולי (17,100 נקודות) וחזר כעת לרמה זו. מכאן נשאלת השאלה מה כיוון המדד בהמשך הדרך?

מצד אחד המדד מוכיח לנו שוב ושוב כי כיוונו הוא מעלה. כל רמת שיא בחודשים האחרונים נשברת, ורמות התמיכה השונות נשמרות ואינן נפרצות מטה. אולם, מחזורי המסחר הולכים ומצטמצמים בשנים האחרונות ובחודשים האחרונים בפרט. עובדה זו מצביעה על חולשה בעליות. בנוסף, הממוצעים הנעים אינם מסודרים מהנמוך לגבוה, עובדה שעלולה להקשות על פריצת רמת השיא בנקודה הנוכחית.

מכל הנתונים אנו מסיקים 2 מסקנות עיקריות:
א. כיוון המדד הוא מעלה. מי שמושקע במדד מוטב לו שיישאר עם השקעתו.
ב. המדד מנסה לפרוץ בימים אלו את רמת השיא של כל הזמנים סביב 17,100 הנקודות. האינדיקטורים הטכניים אינם מושלמים בשלב זה ולכן ישנה סבירות כי המדד יתמהמה מעט בפריצה זו. לכן, מי שטרם מושקע במדד מוטב לו להמתין לפריצת רמה זו ורק אז להיכנס לשוק.

מבנה תיק אופטימלי

מניות

על מנת להתנהל נכון ולקבל את התשואה הנדרשת בהתאם לסיכון להערכתנו המשקיע הממוצע יכול להגיע לרמת חשיפה באפיק המנייתי של 70% עד 80% מסך האפיק המנייתי (כלומר לקוח עם רמת חשיפה של עד 10% מסך התיק למניות יהיה ברמה של 7% עד 8% מסך התיק).
כאשר תינתן עדיפות לשווקים בישראל, ארצות הברית, אירופה.

אגרות חוב
צמוד מדד - עד 60% צמוד מדד ( עד כ-60% קונצרני, עד כ-40% ממשלתי). במידה והמשקיע החליט להשקיע במדדים כגון תלבונד תשואות ו/או מדד תלבונד יתר, רצוי מאד לעשות זאת דרך תעודת סל ו/או קרן נאמנות, וזאת על מנת להוריד את הסיכון בהחזקת איגרת חוב באופן ישיר מאותם מדדים. כאשר אגרות חוב מצודות יש לשקול השקעה באגרות עם מח"מ ארוך.

שקלי – עד 40% שקלי (עד כ- 60% קונצרני, עד כ-40% ממשלתי) – בגלל הריבית הנמוכה מומלץ להשקיע עם מח"מ גבוה מ 3.5.
מח"מ כללי של כל התיק: כ-5.5 עד 7.

מידע הצופה פני עתיד

חלק מהמידע המפורט בדוח זה, שאינו מתייחס לעובדות היסטוריות, מהווה מידע צופה פני עתיד כהגדרתו בחוק ניירות-ערך. לרבות, בין היתר, כתוצאה משינויים בשוקי ההון בארץ ובעולם, שינויים מאקרו כלכליים, שינויים במצב הגיאופוליטי, שינויים רגולטוריים ושינויים אחרים שאינם בשליטת בית ההשקעות פריוריטי, ואשר עשויים להביא לאי התממשות ההערכות ו/או לשינויים בתוכניות אפיקי השקעה. מידע צופה פני עתיד מאופיין במילים או בביטויים כגון : "אנו מאמינים", "צפוי", "חזוי", "מעריכים", "מתכוונים", "מתכננים", "מתעתד",
"עשוי להשתנות" וביטויים דומים להם, בנוסף לשמות עצם, כגון: "תוכנית", "יעדים", "רצון", "צריך", "יכול", "יהיה". מידע וביטויים צופי. פני עתיד אלו כרוכים בסיכונים ובחוסר ודאות, משום שהם מבוססים על הערכות של בית ההשקעות לגבי אירועים עתידיים, אשר כוללים, בין
היתר, שינויים בפרמטרים הבאים: מצב המשק, טעמי הציבור, שיעורי ריבית בארץ ובחו"ל, שיעורי אינפלציה, הוראות חקיקה ורגולציה חדשות בתחום הבנקאות ושוק ההון, החשיפה לסיכונים פיננסיים.
המידע המוצג להלן נסמך, בין היתר, על מידע המצוי בידיעת בית ההשקעות והמבוסס, בין היתר, על פרסומים של גורמים שונים, כגון: הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה, משרד האוצר, נתוני בנק ישראל, משרד השיכון וגורמים אחרים המפרסמים נתונים והערכות לגבי שוקי
ההון בארץ ובעולם. מידע זה משקף את נקודת המבט הנוכחית של בית ההשקעות בנוגע לאירועים עתידי. נקודת מבט זו מבוססת על הערכות, ולכן נתונה לסיכונים, לחוסר ודאות, ואף לאפשרות שאירועים או התפתחויות, שנחזו כצפויים, לא יתממשו בכלל, או יתממשו במקצת בלבד.
בברכה
חובב אסף
מחלקת המחקר
פריוריטי בית השקעות.הכותב הינו בעל רישיון לניהול תיקים והשקעות ומתמחה בניהול הון אישי. ייתכן כי לכותב יש עניין אישי בנושא (ניירות ונכסים פיננסים). הייעוץ ו/או כתבה ו/או הבלוג לא מהווה תחליף ליעוץ המתחשב בצרכים המיוחדים של כל אדם. המידע הינה לצורך אינפורמטיבי ו/או כללי בלבד ואין להסתמך עליה לביצוע עסקאות כלשהן מכל מין וסוג שהוא וכן אין לראות בה תחליף לייעוץ ו/או שיווק השקעות ו/או ייעוץ ו/או שיווק פנסיוני ו/או מתן שירות פיננסי בכל נושא אחר. פריוריטי בית השקעות בע"מ ביצע בדיקות עצמאיות ביחס לנתונים ולמידע מידע אלו - אין בסקירה זו משום אימות או אישור לנכונותם. בית ההשקעות ועובדיו אינם אחראים לשלמותם או דיוקם של הנתונים האמורים או לכל השמטה, שגיאה או ליקוי אחרים במסמך. יודגש כי מסמך זה הינו למטרת אינפורמציה בלבד, הוא אינו מתיימר להוות ניתוח מלא של כל העובדות וכל הנסיבות הקשורות לאמור בו.


 


 

מפת אתר  |  צור קשר  | הצהרה משפטית