English עברית
 
ניהול תיקי השקעות
פנסיה בניהול אישי - IRA
בנקאות להשקעות
פרישה
סיכונים פיננסיים
מילון מונחים
סקירות מאקרו חודשיות
04/04/2016
כתבה - 5 צעדים לפני עליית הריבית בארה"ב
11/01/2016
אנליזה 2016 - בית ההשקעות פריוריטי
28/07/2015
סקירת מאקרו - יולי 2015- מאת מחלקת מחקר פריוריטי
31/12/2014
סקירת מאקרו - דצמבר 2014- מאת מחלקת מחקר פריוריטי
14/12/2014
סקירת מאקרו - נובמבר 2014- מאת מחלקת מחקר פריוריטי
05/11/2014
סקירת מאקרו - אוקטובר 2014- מאת מחלקת מחקר פריוריטי
05/10/2014
סקירת מאקרו - ספטמבר 2014- מאת מחלקת מחקר פריוריטי
03/09/2014
סקירת מאקרו - אוגוסט 2014- מאת מחלקת מחקר פריוריטי
06/08/2014
סקירת מאקרו - יולי 2014- מאת מחלקת מחקר פריוריטי
02/07/2014
סקירת מאקרו - יוני 2014- מאת מחלקת מחקר פריוריטי
02/06/2014
סקירת מאקרו - מאי 2014- מאת מחלקת מחקר פריוריטי
04/05/2014
סקירת מאקרו - אפריל 2014- מאת מחלקת מחקר פריוריטי
08/04/2014
סקירת מאקרו - מרץ 2014- מאת מחלקת מחקר פריוריטי
06/03/2014
סקירת מאקרו - פברואר 2014- מאת מחלקת מחקר פריוריטי
05/02/2014
סקירת מאקרו - ינואר 2014- מאת מחלקת מחקר פריוריטי
06/01/2014
סקירת מאקרו - דצמבר 2013 - מאת מחלקת מחקר פריוריטי
03/12/2013
סקירת מאקרו - נובמבר 2013 - מאת מחלקת מחקר פריוריטי
30/10/2013
חדש באתר ! סקירות מאקרו חודשיות מאת מנהל השקעות בכיר - אסף חובב
28/04/2013
מאמר חדש במערכת!!! כדאיות ושימוש בניתוח טכני - תוצאות מחקר של 20 שנה.
24/09/2012
מאמרים חדשים מעת טובי מומחינו - לקריאה לחץ כאן
10/09/2012
חדש בפריוריטי !!! עדכונים שוטפים גם בפייסבוק !!!
25/07/2012
טלפון ישיר למוקד קשרי לקוחות: 072-2223336
19/06/2012
חדש בפריוריטי! קופות גמל, קרנות השתלמות וקופות מרכזיות לפיצויים בניהול אישי.
שם
כתובת דוא''ל
תוכן ההודעה
סקירת מאקרו - אוקטובר 2014

                                                         סקירת מאקרו אוקטובר 2014 בית ההשקעות פריוריטי

במהלך השבועות האחרונים אנחנו עדים לתופעה הולכת ומתגברת – Stimulus Plan (תוכנית תמריצים). מדינות רבות בעולם (כולל ישראל) מכינות, מתכננות ומוציאות לפעול תוכנית תמריצים חדשה. ביפן מתחילים בהפעלת תוכנית תמריצים בנוסף להקלות במדיניות הפיסיקאלית, שבדיה הורידה את הריבית לרמה נמוכה ביותר האפשרית -0%, סין מתכננת עוד תוכנית תמריצים בכדי לעודד את התעשייה הסינית. באירופה המשקיעים מצפים לתוכנית תמריצים גדולה יותר בדומה לזו שיושמה בארצות הברית. ואצלנו בנק ישראל רומז על תוכנית תמריצים (רכישת אגרות חוב) לאחר שהגיע למסקנה כי הכלי של הריבית כמעט ומוצא עד תומו וירידה נוספת של עוד 0.1% או 0.2% לא תעזור למשק הישראלי.
בעבר רובן של אותם מדינות אשר עושות צעדים משמעותיים ומתכננות תוכניות שונות בימים אלו, "צחקו" וציירו עתיד קודר לכלכלת ארה"ב בגלל תוכניות התמריצים שלה. לאחר שהגיעו השווקים לכלל הבנה כי ארצות הברית על הדרך הנכונה ומראה סימנים טובים של התאוששות (למרות שהדרך עוד ארוכה), מצטרפות יותר ויותר מדינות לדרך פעולה כלכלית ממריצה. הבעיה המרכזית של אותן מדינות בניגוד גמור לארצות הברית שאין להם שוק מקומי גדול ומפותח דיו. בעוד לארצות הברית יש שוק מקומי גדול בהרבה משוק הייצוא שלה, מדינות אירופה, סין וברזיל (וגם ישראל) נשענות על התאוששות חיצונית של מדינות אחרות. לתפיסתנו היה עדיף לסין להשקיע את הכספה בתוכנית לשיקום אירופה ולא לשוק הסיני, היות והביקושים הגדולים של העולם מגיעים מאירופה ומארצות הברית. בעוד ארצות הברית מפתחת יותר ויותר את הכלכלה המקומית, אירופה נכשלת ולא מתאוששת וכך הכסף הסיני "נזרק לפח". בכלכלות מוטות ייצוא כל כסף מקומי אשר יושקע בתוכנית תמריצים לא יחזור לשוק במידה משמעותית כפי שקורה בארה"ב. בארצות הברית כל דולר שמושקע בתוכנית התמריצים חזר או יחזור הן על ידי מיסים והן באמצעות הגידול בתעסוקה.
מנקודת מבטם של המשקיעים, תוכניות התמריצים הללו צפויות לעזור בקבלת תשואות יפות עקב צפי לעליות הן במניות והן באפיקים הסולידיים. יחד עם זאת חשוב להבין כי התנודתיות (סטיית התקן) תעלה באופן ניכר. אפיק אגרות החוב, גם אם לא יספק את התשואות שהורגלנו אליהן בעבר, ימשיך להוות אפיק בטוח וסולידי כל עוד התוכניות מופעלות. לפיכך בניית תיק ההשקעות ואופן ניהולו חייב להיות מקצועי על מנת להבטיח למשקיע את התשואה העודפת תוך שמירה על מינימום תנודתיות בתיק.


בישראל

מתוך הוועדה של בנק ישראל עולה תמונה לא מעודדת: מדד המחירים לצרכן ירד בספטמבר ב-0.3%, למטה מתחזיות החזאים שצפו בממוצע ירידה של 0.1%. למעשה בששת החודשים האחרונים המדד היה נמוך מהצפי חמש פעמים. האינפלציה ב 12 החודשים האחרונים הינה שלילית-דפלציה של -0.3%. האבטלה עולה וגוברת בייחוד בפריפריה. מספר משרות השכיר ירד ביולי ב-0.3% לעומת מספר משרות השכיר ברבעון השני. שיעור המשרות ירד ב-1.1% במגזר העסקי ואת הירידה קיזזה עלייה של 0.7% בשיעור השכירים במגזר השירותים הציבוריים.
בהמשך לדו"ח בנק ישראל מדד מנהלי הרכש עלה בחודש ספטמבר ב 7.3 נקודות – ל-49.9 נקודות, הרמה המבחינה בין התכווצות להתרחבות – וזאת לאחר ירידה ניכרת ביולי ובאוגוסט. מדדי אמון הצרכנים מציגים תמונה מעורבת: המדד של הלמ"ס השתפר בספטמבר לעומת אוגוסט, המדד של בנק הפועלים ירד.


אינפלציה

האינפלציה ב 12 חודשים האחרונים הינה שלילית (-0.3%). ממוצע תחזיות החזאים ל-12 המדדים הקרובים ירד לרמה של 0.9% בלבד, והציפיות הנגזרות מהריביות הפנימיות של הבנקים ל-12 המדדים הבאים ירדו ל-0.5%.
בהמשך לחודש הקודם מחלקת המחקר של פריוריטי מעריכה כי יש לשקול באופן חיובי להשקיע באגרות חוב צמודות מדד עם מח"מ ארוך.

ריבית בנק ישראל

בנק ישראל החליט להשאיר את הריבית על רמתה הנוכחית ולבחון את השפעתה המלאה של ההורדה האחרונה על המשק.
מחלקת המחקר של פריוריטי לא צופים כל עליה בריבית במהלך החודשים הקרובים וישנה הסתברות גדולה יותר ויותר של סטגנציה ברמת הנוכחי ואף הסתברות לירידה נוספת אבל נמוכה יותר.

שוק המניות

החודש האחרון אופיין בתנודתיות חריפה מאד בשוק המניות. השמועות והציפיות מתוכניות תמריצים בשווקים שונים תרמו מאד לסיום חיובי בחלק מהשווקים ולתשואה שלילית נמוכה יחסית באחרים. שוק המניות הישראלי סיפק תשואה שלילית נמוכה של עד כ-1%, בארצות הברית נרשמה תשואה חיובית – נסד"ק 100 עלה ב 1.4%. נראה כי המומנטום של התוכניות בעולם יעשה את שלו וימשיך את הכיוון צפונה. חשוב לזכור כי התנודתיות תמשיך להיות גבוהה ולכן יש צורך לבחון היטב את אפיקי המניות ואת דרכי ההשקעה המיטביים. ככל שהאפיק האמריקאי יראה טוב יותר כך גם הדולר ימשיך ויתחזק. מחלקת המחקר של פריוריטי ממליצה להגיע לחשיפה של כ-75%-80% מסך אחוז החשיפה המנייתית בתיק ההשקעות. להערכתנו, השקעה נכונה היא השקעה במדדים המובילים וגם במניות משופעות דיבידנדים. על מנת להקטין למינימום את התנודתיות הגבוהה מומלץ לעשות זאת דרך תעודות סל או קרנות מחקות.

שוק אגרות החוב

שוק אגרות החוב המקומי סיפק תשואה חיובית נמוכה יחסית. עם זאת, ככל שתרשם ירידת תשואות באגרות החוב בארצות הברית גם בשוק האג"ח הישראלי תרשם ירידה בתשואות. לא נראה כי בחודשים הקרובים בנק ישראל יעלה את הריבית, לפיכך שוק אגרות החוב יהווה עוגן בתיק ההשקעות של משקיעים רבים (מוסדיים ופרטיים). להערכתנו עקב הצפי לריבית נמוכה לטווח הבינוני בהחלט ניתן להאריך במעט את מח"מ אגרות החוב של התיק.

ניתוח מדד ה 500 S&P

כידוע מדד ה 500 S&P הינו המדד המוביל בארה"ב.
ככזה, הוא מוביל במקרים רבים לא רק את המגמה בשווקים האמריקנים אלא גם בשווקי העולם בכלל.
הגרף המצורף הינו גרף יומי המראה את התנהגות המדד בשנה האחרונה.
במהלך חודש אוקטובר חווה המדד טלטלה לא פשוטה כאשר המדד ירד מרמת שיא כל הזמנים של קצת מעל 2000 הנקודות אל רמת 1860 הנקודות במהלך ירידות אגרסיבי של כשבועיים.
בסה"כ רשם המדד ירידה של 7% בין נקודות הקיצון בתקופה זו.
במהלך הירידה חצה המדד את רמת 1900 הנקודות שהיוותה רמת תמיכה משמעותית. חציית רמה זו מטה מהווה סימן שלילי. עם זאת, בתוך שבוע ימים בלבד חצה המדד את רמה זו חזרה מעלה והוא שועט שוב לכיוון 2000 הנקודות.

אוקטובר 1

מהתבוננות במתנדים טכניים שונים אין כיוון מוחלט שניתן להצביע עליו. כך מצד אחד, ה MACD כבר חיובי בכיוונו, בעוד שהממוצעים הנעים עדין לא מסודרים בכיוון עליה מובהק.
מחזורי המסחר היו גבוהים באופן יחסי גם בירידות וגם בעליות, כך שגם הם לא נותנים רמז טוב לכיוון השוק בטווח הקצר.

אוקטובר 2


לעומת זאת, במבט בגרף השבועי הבוחן את התנהגות המדד לטווח ארוך יותר, ניתן לראות כי כיוון המדד הוא עדין חיובי. עם זאת, כדאי לקבל אישור להמשך העליות לאחר פריצת רמת 2000 הנקודות.
לסיכום, מי שכבר בפנים שיישאר. מי שבחוץ שימתין לפריצה בכדי להיכנס .

מבנה תיק אופטימאלי

מניות

על מנת להתנהל נכון ולקבל את התשואה הנדרשת בהתאם לסיכון להערכתנו המשקיע הממוצע יכול להגיע לרמת חשיפה באפיק המנייתי של 75% עד 80% מסך האפיק המנייתי (כלומר לקוח עם רמת חשיפה של עד 10% מסך התיק למניות יהיה ברמה של 7.5% עד 8% מסך התיק).
כאשר תינתן עדיפות לשווקים בישראל, ארצות הברית, אירופה.

אגרות חוב

צמוד מדד - עד 60% צמוד מדד ( עד כ-60% קונצרני, עד כ-40% ממשלתי). במידה והמשקיע החליט להשקיע במדדים כגון תל בונד תשואות ו/או מדד תל בונד יתר, רצוי מאד לעשות זאת דרך תעודת סל ו/או קרן נאמנות, וזאת על מנת להוריד את הסיכון בהחזקת איגרת חוב באופן ישיר מאותם מדדים. כאשר אגרות חוב צמודות למדד יש לשקול השקעה באגרות עם מח"מ ארוך.
שקלי – עד 45% שקלי (עד כ- 65% קונצרני, עד כ-35% ממשלתי) – בגלל הריבית הנמוכה מומלץ להשקיע באג"חים עם מח"מ גבוה מ 3.5.
מח"מ כללי של כל התיק: כ-5.5 עד 7.

מידע הצופה פני עתיד

חלק מהמידע המפורט בדוח זה, שאינו מתייחס לעובדות היסטוריות, מהווה מידע צופה פני עתיד כהגדרתו בחוק ניירות-ערך. לרבות, בין היתר, כתוצאה משינויים בשוקי ההון בארץ ובעולם, שינויים מאקרו כלכליים, שינויים במצב הגיאופוליטי, שינויים רגולטורים ושינויים אחרים שאינם בשליטת בית ההשקעות פריוריטי, ואשר עשויים להביא לאי התממשות ההערכות ו/או לשינויים בתוכניות אפיקי השקעה. מידע צופה פני עתיד מאופיין במילים או בביטויים כגון : "אנו מאמינים", "צפוי", "חזוי", "מעריכים", "מתכוונים", "מתכננים", "מתעתד","עשוי להשתנות" וביטויים דומים להם, בנוסף לשמות עצם, כגון: "תוכנית", "יעדים", "רצון", "צריך", "יכול", "יהיה". מידע וביטויים צופי. פני עתיד אלו כרוכים בסיכונים ובחוסר ודאות, משום שהם מבוססים על הערכות של בית ההשקעות לגבי אירועים עתידיים, אשר כוללים, בין היתר, שינויים בפרמטרים הבאים: מצב המשק, טעמי הציבור, שיעורי ריבית בארץ ובחו"ל, שיעורי אינפלציה, הוראות חקיקה ורגולציה חדשות בתחום הבנקאות ושוק ההון, החשיפה לסיכונים פיננסיים.
המידע המוצג להלן נסמך, בין היתר, על מידע המצוי בידיעת בית ההשקעות והמבוסס, בין היתר, על פרסומים של גורמים שונים, כגון: הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה, משרד האוצר, נתוני בנק ישראל, משרד השיכון וגורמים אחרים המפרסמים נתונים והערכות לגבי שוקי
ההון בארץ ובעולם. מידע זה משקף את נקודת המבט הנוכחית של בית ההשקעות בנוגע לאירועים עתידי. נקודת מבט זו מבוססת על הערכות, ולכן נתונה לסיכונים, לחוסר ודאות, ואף לאפשרות שאירועים או התפתחויות, שנחזו כצפויים, לא יתממשו בכלל, או יתממשו במקצת בלבד.


בברכה
אסף חובב
מחלקת המחקר
פריוריטי בית השקעות.

הכותב הינו בעל רישיון לניהול תיקים והשקעות ומתמחה בניהול הון אישי. ייתכן כי לכותב יש עניין אישי בנושא (ניירות ונכסים פיננסים). הייעוץ ו/או כתבה ו/או הבלוג לא מהווה תחליף ליעוץ המתחשב בצרכים המיוחדים של כל אדם. המידע הינה לצורך אינפורמטיבי ו/או כללי בלבד ואין להסתמך עליה לביצוע עסקאות כלשהן מכל מין וסוג שהוא וכן אין לראות בה תחליף לייעוץ ו/או שיווק השקעות ו/או ייעוץ ו/או שיווק פנסיוני ו/או מתן שירות פיננסי בכל נושא אחר. פריוריטי בית השקעות בע"מ ביצע בדיקות עצמאיות ביחס לנתונים ולמידע מידע אלו - אין בסקירה זו משום אימות או אישור לנכונותם. בית ההשקעות ועובדיו אינם אחראים לשלמותם או דיוקם של הנתונים האמורים או לכל השמטה, שגיאה או ליקוי אחרים במסמך. יודגש כי מסמך זה הינו למטרת אינפורמציה בלבד, הוא אינו מתיימר להוות ניתוח מלא של כל העובדות וכל הנסיבות הקשורות לאמור בו. 

מפת אתר  |  צור קשר  | הצהרה משפטית