English עברית
 
ניהול תיקי השקעות
פנסיה בניהול אישי - IRA
בנקאות להשקעות
פרישה
סיכונים פיננסיים
מילון מונחים
סקירות מאקרו חודשיות
04/04/2016
כתבה - 5 צעדים לפני עליית הריבית בארה"ב
11/01/2016
אנליזה 2016 - בית ההשקעות פריוריטי
28/07/2015
סקירת מאקרו - יולי 2015- מאת מחלקת מחקר פריוריטי
31/12/2014
סקירת מאקרו - דצמבר 2014- מאת מחלקת מחקר פריוריטי
14/12/2014
סקירת מאקרו - נובמבר 2014- מאת מחלקת מחקר פריוריטי
05/11/2014
סקירת מאקרו - אוקטובר 2014- מאת מחלקת מחקר פריוריטי
05/10/2014
סקירת מאקרו - ספטמבר 2014- מאת מחלקת מחקר פריוריטי
03/09/2014
סקירת מאקרו - אוגוסט 2014- מאת מחלקת מחקר פריוריטי
06/08/2014
סקירת מאקרו - יולי 2014- מאת מחלקת מחקר פריוריטי
02/07/2014
סקירת מאקרו - יוני 2014- מאת מחלקת מחקר פריוריטי
02/06/2014
סקירת מאקרו - מאי 2014- מאת מחלקת מחקר פריוריטי
04/05/2014
סקירת מאקרו - אפריל 2014- מאת מחלקת מחקר פריוריטי
08/04/2014
סקירת מאקרו - מרץ 2014- מאת מחלקת מחקר פריוריטי
06/03/2014
סקירת מאקרו - פברואר 2014- מאת מחלקת מחקר פריוריטי
05/02/2014
סקירת מאקרו - ינואר 2014- מאת מחלקת מחקר פריוריטי
06/01/2014
סקירת מאקרו - דצמבר 2013 - מאת מחלקת מחקר פריוריטי
03/12/2013
סקירת מאקרו - נובמבר 2013 - מאת מחלקת מחקר פריוריטי
30/10/2013
חדש באתר ! סקירות מאקרו חודשיות מאת מנהל השקעות בכיר - אסף חובב
28/04/2013
מאמר חדש במערכת!!! כדאיות ושימוש בניתוח טכני - תוצאות מחקר של 20 שנה.
24/09/2012
מאמרים חדשים מעת טובי מומחינו - לקריאה לחץ כאן
10/09/2012
חדש בפריוריטי !!! עדכונים שוטפים גם בפייסבוק !!!
25/07/2012
טלפון ישיר למוקד קשרי לקוחות: 072-2223336
19/06/2012
חדש בפריוריטי! קופות גמל, קרנות השתלמות וקופות מרכזיות לפיצויים בניהול אישי.
שם
כתובת דוא''ל
תוכן ההודעה
סקירת מאקרו - נובמבר 2014

                                           סקירת מאקרו נובמבר 2014 בית ההשקעות פריוריטי

השבוע האחרון של חודש נובמבר בישראל התאפיין בעליית התשואות בשוק אגרות החוב. עליית התשואות הרחיבה את המרווחים מהאג"ח הממשלתי בחלק מאגרות חוב. הדבר יצר מספר הזדמנויות בשוק האג"ח אשר ניתן לנצלן ולהוסיפן לתיק ההשקעות. בסקירה הקודמת כתבנו מספר פעמים על תוכניות התמריצים בעולם אשר "יתדלקו" את שוק המניות. ואכן במהלך החודש ראינו את הבנקים המרכזיים בעולם מוכנים להתערב באופן פעיל ואגרסיבי יותר בשווקים. עם זאת, לא בטוח שהתוכניות יעזרו בטווח הארוך, אך נכון לעכשיו הן בהחלט מסייעות "לתדלק" את השווקים. הן יפן והן אירופה נראים כרגע כמקומות בעלי סיכון גבוה היות ועתיד הכלכלה שלהם לוטה בערפל.

באירופה הבנק המרכזי ערך מבחנים לבנקים המקומיים, לאחריהן הודיע הבנק המרכזי כי 20% מהבנקים שנבדקו יצטרכו להציג תכניות לשיפור ההון. עובדה זו תגביל את יכולתם להגדיל את האשראי ותקשה על התאוששות הסקטור הפרטי. הודעת ה-ECB החודש כללה יעדים כמותיים לגבי המידה שבה התכניות המיוחדות ישפיעו על גודל המאזן של הבנק המרכזי. ביפן נרשמה ברבעון השלישי צמיחה שלילית בשיעור של 1.6% (במונחים שנתיים, על רקע ציפיות לצמיחה חיובית של למעלה מ-2%), בהמשך להתכווצות שנרשמה ברבעון השני. עוד לפני פרסום נתוני הצמיחה החליט הבנק המרכזי להרחיב את היקף ההרחבה הכמותית, והצהיר על כוונתו לתמוך בהעלאת האינפלציה ככל שיידרש.

בניגוד גמור לישראל, שוק המניות בחו"ל המשיך בכיוונו החיובי. הדקס הגרמני רשם עשרה ימי עלייה רצופים ומשקיעי הבנקים באירופה ראו קצת נחת. בארצות הברית המדדים המובילים רשמו שיאים חדשים ונראה כי המגמה החיובית בשווקים תמשך. יחד עם זאת, להערכתנו יש לתת כרגע עדיפות ומשקל גדול בתיק ההשקעות לשוק האמריקאי תוך שימת דגש על המדדים המובילים. בארה"ב נרשמה ברבעון השלישי צמיחה של 3.5% (במונחים שנתיים). שני נתונים שבלטו הם מחד עלייה של 7.8% ביצוא ומנגד צמיחה מתונה בשיעור 1.8% בלבד בצריכה הפרטית. התחזקות הדולר בחודשים האחרונים עלולה לפגוע בקצב ההתאוששות של היצוא בהמשך. לדעת מחלקת המחקר של פריוריטי כל עוד ארצות הברית תמשיך להראות איתנות כלכלית ומחירי הנפט ימשיכו לרדת, הדולר ימשיך במגמת ההתחזקות שלו על פני סל המטבעות.

הנתון הבולט ביותר אשר יגרום לחודש נובמבר 2014 להירשם בספרי ההיסטוריה הינו ירידתו התלולה של מחיר הנפט. הנפט ירד מרמות של 106$ לחבית באמצע השנה למחיר של 66$ בלבד בסוף החודש, לאחר שהשלים ירידה של לא פחות מ 15% בשבוע האחרון בלבד. באופן פרדוקסאלי הירידה החדה במחירי הנפט, כתוצאה ממאבקים (יש יגידו מלחמה) בין ארצות הברית לערב הסעודית ובין ארה"ב לרוסיה, עשוי לעזור במקצת לאירופה לצאת מהבוץ הכלכלי בו היא נתונה כרגע..

ישראל

לראשונה מזה חמש שנים המשק הישראלי רשם צמיחה שלילית ברבעון האחרון. ניתן כמובן לייחס את הנתון הזה לצוק איתן, אבל עדיין זו תקופה מאוד ארוכה שהמשק הישראלי (הרבה לפני צוק איתן) רושם האטה כלכלית. נכון לומר כי רמת האבטלה נמוכה יחסית לעולם, אך מצד שני המשכורות בישראל מאד נמוכות ביחס לעלות המחייה בישראל. אי לכך, כל עלייה של מס ישיר או עקיף (עלו בעשרות אחוזים בשנים האחרונות) משפיעה באופן ישיר על כוח הקנייה של האזרח הקטן באופן ישיר ומשפיעה באופן מהותי על הכלכלה הישראלית.
על פי דו"ח בנק ישראל האינדיקטורים שנוספו החודש מלמדים על התאוששות בפעילות לאחר מבצע "צוק איתן" וחזרה לרמת הצמיחה המתונה ששררה ערב המבצע. נתוני סקר כוח האדם לרבעון השלישי מצביעים על ירידה מרמות השיא של הרבעון השני, אך עדיין מדובר ברמה גבוהה של תעסוקה. שיעור האבטלה הכללי עלה ב-0.3%, ל-6.4%. נתוני סקר כוח אדם לאוקטובר מצביעים על שיפור ניכר בתעסוקה וירידה באבטלה. יתרת החוב של המגזר העסקי עלתה בספטמבר בכ-13 מיליארדי ש"ח (1.7%) – לרמה של 794 מיליארד. העלייה נבעה בחלקה מפיחות השקל מול הדולר, אשר הגדיל את השווי השקלי של החוב הצמוד והנקוב במט"ח, אך היא משקפת גם גיוס חוב נטו של כ-6 מיליארדי ש"ח.

אינפלציה

מדד המחירים לצרכן עלה באוקטובר ב-0.3%, ואף סעיף בתוך המדד לא ירד. ב-12 החודשים האחרונים נרשמה אינפלציה שלילית של 0.3%, בדומה לנתון ב-12 החודשים שהסתיימו בספטמבר. במהלך חודש ינואר ופברואר מחירי החשמל והמים אמורים לרדת דבר אשר ישפיע רבות על האינפלציה ל 12 חודשים הבאים ויגרור את המדד קצת למטה. בנוסף השפעת ירידת מחירי הנפט עוד לא באה לידי ביטוי באינפלציה, דבר אשר יגרום לירידה נוספת במדד. הצפי של שוק ההון מהאינפלציה ל 12 חודשים הקרובים עומדת על 0.7%-0.9% בלבד. להערכת מחלקת המחקר לא צפוי כי בנק ישראל יעלה את הריבית במשק בזמן הקרוב, היות ואין צפי ללחצים אינפלציוניים בשוק בעתיד הקרוב.

ריבית בנק ישראל

נראה כי בנק ישראל החליט להשאיר את הריבית על כנה בתקופה הקרובה, וזאת במטרה להשיג את המטרה האינפלציונית של 12 החודשים הקרובים 1%-3%. הנחת עבודה זו מאפשרת להאריך את המח"מ בתיק ההשקעות ובכך להגדיל במקצת את התשואות הפנימיות בתיק.

מניות

כמו שכתבנו למעלה שווקי המניות בעולם רשמו תשואה חיובית כתוצאה מתוכניות התמריצים של הבנקים המרכזיים בעולם. בסקירתנו הפעם החלטנו להציג תמונה של היקף הנכסים של הישראלים בחו"ל. מהנתונים נראה באופן בולט כי שוק המניות בחו"ל (בייחוד ארצות הברית) רושם עדיפות על פני שוק המניות הישראלי.

מתוך בנק ישראל:

נובמבר 2014 1

חשוב מאד להבחין בין השווקים בבואנו להשקיע במניות ולתת עדיפות לשווקים החזקים כגון: ארצות הברית, קנדה ואוסטרליה. השקעה באירופה רצויה מאד על מנת לנצל את האפקט של תוכנית התמריצים, אך חשוב לזכור כי המצב באירופה נזיל מאד ועתידה עדין לא ברור. יש צורך בעין מקצועית על מנת לדעת מתי ואיך לצאת משם במידת הצורך. להערכתנו שוק המניות בישראל יתפוס את כיוונו החיובי בדומה לשווקים בארצות הברית במהלך החודשים הקרובים וב- 2015.

אגרות החוב

המדדים המובילים רשמו תשואה שלילית החודש ובייחוד מדד תל-בונד 20. אחד הגורמים לירידות האג"חים הייתה התגובה לחוסר ההצלחה של ההנפקה של חברת אדמה בארצות הברית. הירידות גרמו למספר אגרות חוב (כולל אגרות חוב של הבנקים) להוות הזדמנות טובה להשקעה עם העלייה בתשואות שלהן. להערכת מחלקת המחקר של פריוריטי ככל שהתשואות באגרות החוב של ארצות הברית ירדו כך גם ירדו התשואות באג"חים בישראל.

ברביע השלישי של שנת 2014 עלה שווי תיק אג"ח החברות הסחיר בארץ בכ-6.9 מיליארדי ש"ח (2.6%) ועמד בסוף ספטמבר על כ-273 מיליארדים.

ניתוח טכני- נפט

בחודש האחרון ובייחוד בשבוע האחרון עלה הנפט לכותרות והפעם דווקא בגלל ירידות חדות מאוד במחירו. הנפט ירד ממחיר של 106 דולר לחבית בחודש יוני ועד למחיר של 66$ בלבד לחבית במהלך הירידות הנוכחי.
הירידה במחיר הנפט הייתה חדה ואגרסיבית במיוחד.

נובמבר 2014 2

בגרף החודשי של חוזי הנפט לחודש ינואר 2015 המצורף מעלה, אנו רואים כי הירידה החדה גרמה לגרף לחתוך כלפי מטה את רמת 77$ שהיוותה רמת תמיכה חזקה מאוד. פריצתה כלפי מטה חיזקה את מגמת הירידה כפי שקורה לעיתים קרובות בפריצת רמת התנגדות. פריצת רמה זו הופכת אותה כעת לרמת התנגדות במידה והנפט יחזור לעלות.
בהסתכלות על המתנדים הטכניים השונים זיהינו כי מתנד ה RSI עומד על 13 בלבד וגם הגבול התחתון של רצועת בולינגר נשבר כלפי מטה. שני אלה מסמנים מכירת יתר של הנפט. הם עשויים לסמן כי תיקון מסוים במחירו אפשרי בטווח הזמן הקרוב, אך אין בהם כדי לסמן תחתית או שינוי מגמה.
התמיכה הטכנית הקרובה במחיר הנפט מצויה ב 60$, אך לאור עוצמת הירידות לא ברור האם הרמה הזו תחזיק לאורך זמן.
לסיכום, מגמתו של הגרף הינה כרגע מגמת ירידה.
רמות ההתנגדות של הנפט עומדות על 60$ מלמטה ו 77$ מלמעלה. להערכתנו שינוי מגמה יתכן רק עם פריצה מעל רמת 77$. לפני חזרת הנפט לרמה זו אנו לא רואים שום סיבה להימצא בהשקעה זו.

מבנה תיק אופטימאלי

מניות

על מנת להתנהל נכון ולקבל את התשואה הנדרשת בהתאם לסיכון להערכתנו רצוי כי המשקיע הממוצע יגיע לרמת חשיפה באפיק המנייתי של 80% עד 85% מסך האפיק המנייתי (כלומר לקוח עם רמת חשיפה של עד 10% מסך התיק למניות יהיה ברמה של 8% עד 8.5% מסך התיק).
כאשר תינתן עדיפות לשווקים בישראל, ארצות הברית, אירופה.

אגרות חוב

• צמוד מדד - עד 60% צמוד מדד ( עד כ-60% קונצרני, עד כ-40% ממשלתי). במידה והמשקיע החליט להשקיע במדדים כגון תל בונד תשואות ו/או מדד תל בונד יתר, רצוי מאד לעשות זאת דרך תעודת סל ו/או קרן נאמנות, וזאת על מנת להוריד את הסיכון בהחזקת איגרת חוב באופן ישיר מאותם מדדים.
• שקלי – עד 40% שקלי (עד כ- 60% קונצרני, עד כ-40% ממשלתי) – בגלל הריבית הנמוכה מומלץ להשקיע עם מח"מ מעל 3.5 שנים.
• מח"מ כללי של כל התיק: כ-4.5 עד 6 שנים.
מידע הצופה פני עתיד

חלק מהמידע המפורט בדוח זה, שאינו מתייחס לעובדות היסטוריות, מהווה מידע צופה פני עתיד כהגדרתו בחוק ניירות-ערך. לרבות, בין היתר, כתוצאה משינויים בשוקי ההון בארץ ובעולם, שינויים מאקרו כלכליים, שינויים במצב הגיאופוליטי, שינויים רגולטוריים ושינויים אחרים שאינם בשליטת בית ההשקעות פריוריטי, ואשר עשויים להביא לאי התממשות ההערכות ו/או לשינויים בתוכניות ואפיקי השקעה. מידע צופה פני עתיד מאופיין במילים או בביטויים כגון : "אנו מאמינים", "צפוי", "חזוי", "מעריכים", "מתכוונים", "מתכננים", "מתעתד",
"עשוי להשתנות" וביטויים דומים להם, בנוסף לשמות עצם, כגון: "תוכנית", "יעדים", "רצון", "צריך", "יכול", "יהיה". מידע וביטויים צופי. פני עתיד אלו כרוכים בסיכונים ובחוסר ודאות, משום שהם מבוססים על הערכות של בית ההשקעות לגבי אירועים עתידיים, אשר כוללים, בין
היתר, שינויים בפרמטרים הבאים: מצב המשק, טעמי הציבור, שיעורי ריבית בארץ ובחו"ל, שיעורי אינפלציה, הוראות חקיקה ורגולציה חדשות בתחום הבנקאות ושוק ההון, החשיפה לסיכונים פיננסיים.
המידע המוצג להלן נסמך, בין היתר, על מידע המצוי בידיעת בית ההשקעות והמבוסס, בין היתר, על פרסומים של גורמים שונים, כגון: הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה, משרד האוצר, נתוני בנק ישראל, משרד השיכון וגורמים אחרים המפרסמים נתונים והערכות לגבי שוקי
ההון בארץ ובעולם. מידע זה משקף את נקודת המבט הנוכחית של בית ההשקעות בנוגע לאירועים עתידי. נקודת מבט זו מבוססת על הערכות, ולכן נתונה לסיכונים, לחוסר ודאות, ואף לאפשרות שאירועים או התפתחויות, שנחזו כצפויים, לא יתממשו בכלל, או יתממשו במקצת בלבד.
בברכה
אסף חובב
מחלקת המחקר
פריוריטי בית השקעות.

הכותב הינו בעל רישיון לניהול תיקים והשקעות ומתמחה בניהול הון אישי. ייתכן כי לכותב יש עניין אישי בנושא (ניירות ונכסים פיננסים). הייעוץ ו/או כתבה ו/או הבלוג לא מהווה תחליף ליעוץ המתחשב בצרכים המיוחדים של כל אדם. המידע הינה לצורך אינפורמטיבי ו/או כללי בלבד ואין להסתמך עליה לביצוע עסקאות כלשהן מכל מין וסוג שהוא וכן אין לראות בה תחליף לייעוץ ו/או שיווק השקעות ו/או ייעוץ ו/או שיווק פנסיוני ו/או מתן שירות פיננסי בכל נושא אחר. פריוריטי בית השקעות בע"מ ביצע בדיקות עצמאיות ביחס לנתונים ולמידע מידע אלו - אין בסקירה זו משום אימות או אישור לנכונותם. בית ההשקעות ועובדיו אינם אחראים לשלמותם או דיוקם של הנתונים האמורים או לכל השמטה, שגיאה או ליקוי אחרים במסמך. יודגש כי מסמך זה הינו למטרת אינפורמציה בלבד, הוא אינו מתיימר להוות ניתוח מלא של כל העובדות וכל הנסיבות הקשורות לאמור בו.
 

מפת אתר  |  צור קשר  | הצהרה משפטית