English עברית
 
ניהול תיקי השקעות
פנסיה בניהול אישי - IRA
בנקאות להשקעות
פרישה
סיכונים פיננסיים
מילון מונחים
סקירות מאקרו חודשיות
04/04/2016
כתבה - 5 צעדים לפני עליית הריבית בארה"ב
11/01/2016
אנליזה 2016 - בית ההשקעות פריוריטי
28/07/2015
סקירת מאקרו - יולי 2015- מאת מחלקת מחקר פריוריטי
31/12/2014
סקירת מאקרו - דצמבר 2014- מאת מחלקת מחקר פריוריטי
14/12/2014
סקירת מאקרו - נובמבר 2014- מאת מחלקת מחקר פריוריטי
05/11/2014
סקירת מאקרו - אוקטובר 2014- מאת מחלקת מחקר פריוריטי
05/10/2014
סקירת מאקרו - ספטמבר 2014- מאת מחלקת מחקר פריוריטי
03/09/2014
סקירת מאקרו - אוגוסט 2014- מאת מחלקת מחקר פריוריטי
06/08/2014
סקירת מאקרו - יולי 2014- מאת מחלקת מחקר פריוריטי
02/07/2014
סקירת מאקרו - יוני 2014- מאת מחלקת מחקר פריוריטי
02/06/2014
סקירת מאקרו - מאי 2014- מאת מחלקת מחקר פריוריטי
04/05/2014
סקירת מאקרו - אפריל 2014- מאת מחלקת מחקר פריוריטי
08/04/2014
סקירת מאקרו - מרץ 2014- מאת מחלקת מחקר פריוריטי
06/03/2014
סקירת מאקרו - פברואר 2014- מאת מחלקת מחקר פריוריטי
05/02/2014
סקירת מאקרו - ינואר 2014- מאת מחלקת מחקר פריוריטי
06/01/2014
סקירת מאקרו - דצמבר 2013 - מאת מחלקת מחקר פריוריטי
03/12/2013
סקירת מאקרו - נובמבר 2013 - מאת מחלקת מחקר פריוריטי
30/10/2013
חדש באתר ! סקירות מאקרו חודשיות מאת מנהל השקעות בכיר - אסף חובב
28/04/2013
מאמר חדש במערכת!!! כדאיות ושימוש בניתוח טכני - תוצאות מחקר של 20 שנה.
24/09/2012
מאמרים חדשים מעת טובי מומחינו - לקריאה לחץ כאן
10/09/2012
חדש בפריוריטי !!! עדכונים שוטפים גם בפייסבוק !!!
25/07/2012
טלפון ישיר למוקד קשרי לקוחות: 072-2223336
19/06/2012
חדש בפריוריטי! קופות גמל, קרנות השתלמות וקופות מרכזיות לפיצויים בניהול אישי.
שם
כתובת דוא''ל
תוכן ההודעה
סקירת מאקרו - דצמבר 2014

                                      סקירת מאקרו דצמבר 2014 בית ההשקעות פריוריטי

החודש האחרון של שנת 2014 ככל הנראה יזכר לעוד שנים ארוכות, ובייחוד בקרב מנהלי התיקים בעולם. אז מה היה לנו החודש? מחירי הנפט הגיע לרמתם הנמוכה ביותר ב 5 שנים האחרונות (קצת מעל 50$ לחבית), רוסיה נקלעת למשבר פנימי עמוק אשר ימשיך להקרין על כלכלתה במהלך 2015, סין ורוסיה מתאחדות בניסיון לעצור את התרסקות הרובל, יפן והגוש האירופאי הציגו נתונים לא מעודדים. מנגד ארצות הברית צועדת בבטחה קדימה עם נתונים כלכליים מעולים אשר דוחפים את שוק המניות לשיאים חדשים ומחזקים את מגמת התחזקות הדולר בעולם.
גם אצלנו ניתן היה להרגיש את השפעת המשבר ברוסיה. ההשפעה המשמעותית ביותר היתה על שוק אגרות החוב. אגרות החוב של חברת כלכלית ירושליים וחברות הבנות שלה צנחו במהלך החודש בעקבות החשיפה של חברת מירלנד לשוק הרוסי. גם אגרות החוב של אפריקה ישראל התרסקו אף הן עקב החשיפה של החברה לרוסיה. בנוסף לכל אלו אווירת אי הודאות סביב חברות לוויתן ואפשרות ההכרזה על קבוצת דלק ונובל אנרג'י כמונופול הוסיפה לפאניקה בשוק. כל אלו הובילו לפדיונות ענק בקרנות לאורך כל החודש אשר משכו את המדדים המובילים מטה. למשקיע החכם והסבלני סיטואציה זו עשויה להיות הזדמנות. כך לדוגמא, מדד התל-בונד תשואות הגיע במהלך החודש לתשואה שנתית של 6% + מדד),

בישראל

מדד המחירים לצרכן לחודש נובמבר היה 0.2%- , נתון אשר ממשיך להצביע על מצבו העגום באופן יחסי של המשק בישראל ותומך בהערכה כי ריבית בנק ישראל תישאר ברמת הנוכחית במהלך 2015. וזאת למרות העלית הריבית הצפויה במהלך המחצית השנייה של השנה בארצות הברית. ב-12 החודשים האחרונים נרשמה אינפלציה שלילית של 0.1%. נתונים ראשוניים מסקר החברות לרבעון הרביעי מצביעים על שיפור במצב החברות ועל חזרה של הפעילות לרמה שנראתה בתחילת 2014. החלשות הנפט והתחזקות הדולר יכולים לתמוך במשק הישראלי במהלך 2015 ולהוביל לצמיחה כלכלית אמיתית. והיו גם נתונים חיוביים שהתקבלו החודש. שיעור האבטלה הכללי ירד ב-0.1% ל-5.6%. בתקבולי מס הבריאות נמשך גידול יציב והם היו גבוהים (נומינלית) באוקטובר-נובמבר ב-5.4% לעומת החודשיים המקבילים אשתקד. בנוסף לפי הערכת בנק ישראל המשק עשוי לצמוח ב-3.2% ב-2015 (3.0% בתחזית הקודמת) וב-2016 הוא צפוי לצמוח ב-3.0%.

אינפלציה

הערכות בשוק בנוגע לגובה האינפלציה החזוי לשנת 2015 עומדות על 1%, וזאת לאחר הנחות כי תרשם ירידה במחירי המים והחשמל במהלך חודשי ינואר ופברואר. יחד עם זאת במחלקת המחקר של פריוריטי ישנה הערכה כי עם החלשות הנפט בעולם והתחזקותו של הדולר לעומת השקל האינפלציה ל 12 חודשים הקרובים עלולה להיות גבוהה יותר מהערכות בנק ישראל ואנליסטים בשוק ההון. להערכתנו האינפלציה יכולה לנוע בין 1.2% ל-1.5% שנתי. לפיכך, האפיקים הצמודים יהווה יותר גורם משיכה למשקיעים החל מהרבעון השני של 2015 בייחוד לאור הציפית המשקיעים לעליית ריבית בארצות הברית דבר אשר יגרום לדולר להמשיך ולהתחזק.

ריבית בנק ישראל

אנחנו תומכים בהערכה של בנק ישראל כי הריבית במשק תישאר על רמת הנוכחית 0.25% במהלך 2015 למרות עלית הריבית הצפויה בארצות הברית. בגרף למטה ניתן לראות כיצד חוזה בנק ישראל את הריבית במשק במהלך בנת 2015.


                                           ריבית בנק ישראל בפועל ומניפה לריבית הצפויה
דצמבר 2014 1

מרכז המניפה מבוסס על הערכת חטיבת המחקר בבנק ישראל. רוחב המניפה מבוסס על מודל ה-DSGE המורחב של חטיבת המחקר. מלוא מוטת המניפה מכסה 66% מהתפלגות הריבית הצפויה. הקו המרוסק הוא תחזית חטיבת המחקר מהרבעון הקודם (ספטמבר 2014). המקור: עיבודי חטיבת המחקר של בנק ישראל.

מניות

האפיק המנייתי רשם תנודות חדות במיוחד במהלך החודש האחרון. התנודתיות הזו הגיעה כתוצאה ממספר גורמים עיקריים: המשבר ברוסיה ונפילת הרובל, צניחת מחירי הנפט ונתונים לא מעודדים אשר הגיעו מאירופה. בארצות הברית המדדים המובילים עלו ורשמו רמות שיא של יותר מ 10 שנים. כך למשל מדד הדאו-גו'נס עבר את ה-18 אלף נקודות. הנתונים בארצות הברית מצביעים על כך שהכלכלה האמריקאית ממשיכה בכיוון הנכון. במסיבת העיתונאים של יו"ר הפד, ג'נט יילין, נאמר כי מחירי הנפט הנמוכים לא משפיעים הרבה על הכלכלה האמריקאית וכי השוק המקומי מראה אייתנות. בנוסף נשיא ארצות הברית הודיע השבוע כי הוא נותן הקלות רבות לחברות אמריקאיות על מנת לאפשר להתחיל לייצא ולמכור נפט אמריקאי מחוץ לארצות הברית (דבר אשר לא היה אפשרי בשנים האחרונות). להערכתנו נתון זה יתמוך בחברות האמריקאיות העוסקות בנפט. בנוסף אנו מעריכים כי מחירי הנפט יעלו ב 2015 לאזור 60-65 דולר לחבית. מדד האנרגיה האמריקאי (XLE) אשר עוקב את חברות האנרגיה הגדולות בארצות הברית עשוי להיות אפיק השקעה מעניין מאד. במחלקת המחקר של פריוריטי רואים בחיוב השקעה באפיק המנייתי בייחוד בארצות הברית ובחשיפה פחותה יותר לאירופה וישראל.

שוק איגרות החוב

שוק אגרות החוב ספג בחודש האחרון ירידות חדות, בייחוד מספר אגרות חוב אשר חשופות באופן ישיר למשבר באירופה. אגרות כמו כלכלית ירושליים וחברות הבנות שלה (מבני תעשיה, דרבן ומרילנד) וחברת אפריקה ישראל. הנפילות באגרות אלו הורידו את שוק האג"ח כולו. יחד עם זאת, הפאניקה בשוק גרמה להרבה איגרות חוב ומדדים להסחר במחירים מאד נמוכים ולהוות אפשרות אטרקטיבית לתיק ההשקעות. כך, למשל מדד התל-בונד תשואות נתן תשואה פנימית של 6% + הצמדה במהלך הנפילות החודש. חשוב לציין כי רוב אגרות החוב במדד עם דירוג של A ומעלה. יש להבין כי בחודשים בהם ריבית בנק ישראל עומדת על 0.25% להשקיע במדד עם תשואה פנימית כה גבוהה עשוי להוביל לרווחי הון משמעותיים אפילו בטווח הקצר.

ניתוח טכני- מדד הדאו ג'ונס-

מדד הדאו ג'ונס הינו מדד המכיל 30 חברות ענק אמריקאיות כמו בוינג, קוקה קולה, פייזר, בנק אוף אמריקה וכדומה.
מדד זה מהווה עבור האמריקאיים מדד לכלכלה "הישנה", זו המושפעת מצריכה. המניות במדד הינן מניות ערך, בניגוד למניות צמיחה המאפיינות מדדים כמו הנסד"ק למשל. לפיכך, בדרך כלל מדד הדאו ג'ונס פחות תודתי משאר המדדים הגדולים.

2 דצמבר 2014


בגרף המצורף אנו רואים כי מגמתו הראשית של המדד הינה מגמת עליה מובהקת. גם בטווח הבינוני המגמה נשמרת.
מבחינה טכנית המתנדים הטכניים השונים המוצגים בגרף, הן הממוצעים הנעים והן מדד הMACD, מצביעים על המשך מגמת העליה בטווח הבינוני והארוך.
עם זאת, הגרף נוגע ברצועת בולינגר העליונה, עובדה המצביעה על האפשרות לתיקון מטה בטווח הקצר
לסיכום, מדד הדאו ג'ונס נראה כמדד שמגמתו היא כלפי מעלה ולהערכתנו בהחלט ניתן לקחת אותו בחשבון כמרכיב באפיק המנייתי בתיק ההשקעות.מידע הצופה פני עתיד

חלק מהמידע המפורט בדוח זה, שאינו מתייחס לעובדות היסטוריות, מהווה מידע צופה פני עתיד כהגדרתו בחוק ניירות-ערך. לרבות, בין היתר, כתוצאה משינויים בשוקי ההון בארץ ובעולם, שינויים מאקרו כלכליים, שינויים במצב הגיאופוליטי, שינויים רגולטוריים ושינויים אחרים שאינם בשליטת בית ההשקעות פריוריטי, ואשר עשויים להביא לאי התממשות ההערכות ו/או לשינויים בתוכניות ואפיקי השקעה. מידע צופה פני עתיד מאופיין במילים או בביטויים כגון : "אנו מאמינים", "צפוי", "חזוי", "מעריכים", "מתכוונים", "מתכננים", "מתעתד",
"עשוי להשתנות" וביטויים דומים להם, בנוסף לשמות עצם, כגון: "תוכנית", "יעדים", "רצון", "צריך", "יכול", "יהיה". מידע וביטויים צופי. פני עתיד אלו כרוכים בסיכונים ובחוסר ודאות, משום שהם מבוססים על הערכות של בית ההשקעות לגבי אירועים עתידיים, אשר כוללים, בין
היתר, שינויים בפרמטרים הבאים: מצב המשק, טעמי הציבור, שיעורי ריבית בארץ ובחו"ל, שיעורי אינפלציה, הוראות חקיקה ורגולציה חדשות בתחום הבנקאות ושוק ההון, החשיפה לסיכונים פיננסיים.
המידע המוצג להלן נסמך, בין היתר, על מידע המצוי בידיעת בית ההשקעות והמבוסס, בין היתר, על פרסומים של גורמים שונים, כגון: הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה, משרד האוצר, נתוני בנק ישראל, משרד השיכון וגורמים אחרים המפרסמים נתונים והערכות לגבי שוקי
ההון בארץ ובעולם. מידע זה משקף את נקודת המבט הנוכחית של בית ההשקעות בנוגע לאירועים עתידי. נקודת מבט זו מבוססת על הערכות, ולכן נתונה לסיכונים, לחוסר ודאות, ואף לאפשרות שאירועים או התפתחויות, שנחזו כצפויים, לא יתממשו בכלל, או יתממשו במקצת בלבד.
בברכה
אסף חובב
מחלקת המחקר
פריוריטי בית השקעות.

הכותב הינו בעל רישיון לניהול תיקים והשקעות ומתמחה בניהול הון אישי. ייתכן כי לכותב יש עניין אישי בנושא (ניירות ונכסים פיננסים). הייעוץ ו/או כתבה ו/או הבלוג לא מהווה תחליף ליעוץ המתחשב בצרכים המיוחדים של כל אדם. המידע הינה לצורך אינפורמטיבי ו/או כללי בלבד ואין להסתמך עליה לביצוע עסקאות כלשהן מכל מין וסוג שהוא וכן אין לראות בה תחליף לייעוץ ו/או שיווק השקעות ו/או ייעוץ ו/או שיווק פנסיוני ו/או מתן שירות פיננסי בכל נושא אחר. פריוריטי בית השקעות בע"מ ביצע בדיקות עצמאיות ביחס לנתונים ולמידע מידע אלו - אין בסקירה זו משום אימות או אישור לנכונותם. בית ההשקעות ועובדיו אינם אחראים לשלמותם או דיוקם של הנתונים האמורים או לכל השמטה, שגיאה או ליקוי אחרים במסמך. יודגש כי מסמך זה הינו למטרת אינפורמציה בלבד, הוא אינו מתיימר להוות ניתוח מלא של כל העובדות וכל הנסיבות הקשורות לאמור בו.

 

מפת אתר  |  צור קשר  | הצהרה משפטית