English עברית
 
ניהול תיקי השקעות
פנסיה בניהול אישי - IRA
בנקאות להשקעות
פרישה
סיכונים פיננסיים
מילון מונחים
סקירות מאקרו חודשיות
04/04/2016
כתבה - 5 צעדים לפני עליית הריבית בארה"ב
11/01/2016
אנליזה 2016 - בית ההשקעות פריוריטי
28/07/2015
סקירת מאקרו - יולי 2015- מאת מחלקת מחקר פריוריטי
31/12/2014
סקירת מאקרו - דצמבר 2014- מאת מחלקת מחקר פריוריטי
14/12/2014
סקירת מאקרו - נובמבר 2014- מאת מחלקת מחקר פריוריטי
05/11/2014
סקירת מאקרו - אוקטובר 2014- מאת מחלקת מחקר פריוריטי
05/10/2014
סקירת מאקרו - ספטמבר 2014- מאת מחלקת מחקר פריוריטי
03/09/2014
סקירת מאקרו - אוגוסט 2014- מאת מחלקת מחקר פריוריטי
06/08/2014
סקירת מאקרו - יולי 2014- מאת מחלקת מחקר פריוריטי
02/07/2014
סקירת מאקרו - יוני 2014- מאת מחלקת מחקר פריוריטי
02/06/2014
סקירת מאקרו - מאי 2014- מאת מחלקת מחקר פריוריטי
04/05/2014
סקירת מאקרו - אפריל 2014- מאת מחלקת מחקר פריוריטי
08/04/2014
סקירת מאקרו - מרץ 2014- מאת מחלקת מחקר פריוריטי
06/03/2014
סקירת מאקרו - פברואר 2014- מאת מחלקת מחקר פריוריטי
05/02/2014
סקירת מאקרו - ינואר 2014- מאת מחלקת מחקר פריוריטי
06/01/2014
סקירת מאקרו - דצמבר 2013 - מאת מחלקת מחקר פריוריטי
03/12/2013
סקירת מאקרו - נובמבר 2013 - מאת מחלקת מחקר פריוריטי
30/10/2013
חדש באתר ! סקירות מאקרו חודשיות מאת מנהל השקעות בכיר - אסף חובב
28/04/2013
מאמר חדש במערכת!!! כדאיות ושימוש בניתוח טכני - תוצאות מחקר של 20 שנה.
24/09/2012
מאמרים חדשים מעת טובי מומחינו - לקריאה לחץ כאן
10/09/2012
חדש בפריוריטי !!! עדכונים שוטפים גם בפייסבוק !!!
25/07/2012
טלפון ישיר למוקד קשרי לקוחות: 072-2223336
19/06/2012
חדש בפריוריטי! קופות גמל, קרנות השתלמות וקופות מרכזיות לפיצויים בניהול אישי.
שם
כתובת דוא''ל
תוכן ההודעה
סקירת מאקרו - מאי 2015

                                    סקירת מאקרו מאי 2015 בית ההשקעות פריוריטי


בשבועות האחרונים ישנה תנודתיות חדה בשווקים במיוחד באפיק אגרות החוב, זאת לאחר עליות יפות מאד בשווקים במהלך החודשים האחרונים.
בנקודה זו חשובה מאוד הבנה של הנתונים על מנת להחליט נכון לפני כל שינוי בתיק ההשקעות, וכדי לבחון את הצורך בשינוי. בחודשים הראשונים של השנה השווקים המובילים בעולם חוו עליות חדות. העליות היו כה חדות עד שלמעשה שוק אגרות החוב האירופאי הציע תשואות שליליות למשקיעים, כלומר, משקיע אשר רכש אגרות חוב של ממשלת גרמניה קיבל ריבית שלילית במודע.
מדוע העדיף המשקיע עדיין לרכוש אגרות חוב אלו?
תוכנית רכישת האג"ח במיליארדי יורו של הבנק המרכזי האירופאי במקביל לריבית השלילית על הפיקדונות באירופה השפיעו רבות על השווקים ובמיוחד על אגרות החוב. תשואות אגרות החוב של מדינות באירופה הגיעו לתשואות נמוכות ואף שליליות אשר לא גילמו את רמת הסיכון של אותם מדינות. יחד עם זאת, לאחרונה התקבלו מספר נתונים המראים כי הכלכלה האירופאית נמצאת בכיוון נכון לצמיחה בכלל היבשת.
האם התנודתיות האחרונה בשווקים היא בסך הכל תיקון מסוים לאחר הראלי שהגיע בעקבות תוכנית החילוץ? בהחלט יתכן שכן. האם יציאתה או הישארותה של יוון בגוש האירו קשורה? לא בטוח כלל. להערכתי זו נקודה טובה לעשות ניתוח של המצב בעולם ובטח באירופה.
הגוש האירופאי
ריבית שלילית, המשך הזרמה של 60 מליארד יורו בחודש (ירידה בשווי היורו לעומת הדולר) ומחירי נפט נמוכים מהווים גורמים אשר יכולים לעזור לגוש הגדול קצת לנשום לרווחה לכיוון של צמיחה, אך עם אפשרות לעלייה באינפלציה. בגרף למטה רואים את המעבר מאינפלציה משלילית בסוף 2014 לכיוון חיובי ב 2015 (מקור: בלומברג Bloomberg).מאי 1 2015ככל שהחששות לאינפלציה יגדלו כך גם התשואות על אגרות החוב יעלו (כלומר, שווי אגרות החוב ירד) וזאת עקב רצון עז לשמור על ערך הכסף. אגרות החוב של גרמניה ושל מדינות אחרות כמו צרפת לא יכולות לספק תשואה שנתית נמוכה (ויש לומר תשואה שלילית) אם צופים אינפלציה שנתית של 0.5% וצמיחה חיובית ל-2015 בגוש האירופאי. חשוב לציין כי התשואות של אגרות החוב הממשלתיות עלו באופן חד יותר מאשר אגרות החוב של החברות הפרטיות, שכן הרבה משקיעים העדיפו לא לקנות אגרות חוב ממשלתיות עם תשואות נמוכות מהצפי האינפלציוני. החוסר בקונים הוריד את שווי אגרות החוב ובכך גרם לעלייה בתשואות (ריבית).
בגרפים (מקור: בלומברג (Bloomberg למטה ניתן לראות את ירידת התשואות (ואף תשואות שליליות במספר מדינות) באגרות החוב הממשלתיות באירופה. את ירידת התשואות אפשר לייחס לתוכנית האירופאית ולהזרמת הכספים אשר התחילו בתחילת ינואר.מאי 2015 2ב-21 לינואר 2015 (לאחר ההכרזה על תוכנית החילוץ) שוויץ, דנמרק ואף גרמניה "נתנו" תשואות נמוכות ואף שליליות למשקיעים אפילו באגרות חוב ארוכות מאד. בשוויץ למשל, אגרות חוב עם מח"מ של כ-8.5 נתנו למשקיע תשואה שלילית של 0.4%- שנתי. גרמניה סיפקה באגרות החוב הקצרות של עד מח"מ 4 שנים תשואות סביב האפס. מדינה נוספת כמו איטליה אשר נזקקת לתמיכה של הבנק המרכזי על מנת להמשיך להתקיים נתנה למשקיע תשואה של 0.2% עד 0.4% שנתי.מאי 2015 3אם נבחן את אגרות החוב של גרמניה ושאר מדינות אירופה ב- 17 לאפריל 2015 נראה כי ירידת התשואות החריפה. כך למשל, אגרות חוב של גרמניה על מח"מ של 4 שנים נותנות תשואה שלילית של 0.4%- שנתי.


מאי 2015 4


ניתן לראות בברור את השפעת העלייה בתשואות של אגרות החוב כאשר אגרות חוב של גרמניה ל- 10 שנים מספקות למשקיעה תשואה של כ-0.6% שנתי, קצת מעל האינפלציה הצפויה בגוש.

השפעת ירידה בערך היורו לעומת הדולר וירידה במחיר הנפט תורגמו מהר מאד לצפי של צמיחה חיובית בגוש (מקור: בלומברג Bloomberg )


מאי 2015 5


אגב בימים האחרונים ניתן לראות תופעה הפוכה במטבעות – הדולר נחלש כנגד היורו ועליה במחיר הנפט. אם מצב זה ימשך לאורך זמן, זה מאד יכביד על הכלכלה האירופאית בכיוונה החיובי ועל כלל התעשייה היצרנית. קשה מאד להסביר למה זה קורה והאם ליוון יש השפעה על כך, אבל נתון מאד מעניין מראה כי הרבה מאד משקיעים (קרנות פנסיה, קרנות גידור ושחקנים גדולים אחרים) מארצות הברית העבירו אחוז ניכר מהפורטפוליו שלהם לאירופה בשבועות האחרונים. במילים פשוטות מוכרים דולר קונים יורו. אם כך העלייה ביורו הינה זמנית ביותר והצפי לעליית ריבית בארצות הברית לשבועות הקרובים נדחתה להערכתי עד סוף ספטמבר 2015 שבה יתפרסם נתון הצמיחה נוסף בארצות הברית.
לא ברור עד כמה השפעתה של יוון קשורה לירידות האחרונות ואולי זה עוד טריגר שגרם למשקיעים לעשות הערכה מחדש של המצב. עם זאת, לא נראה שהשווקים מתרגשים במיוחד ממצבה של יוון וזאת למרות ההערכה של 40% כי יוון תפשוט את הרגל ותישאר בגוש עצמו. הפתרון הנראה לעין תמיד יהיה פוליטי בלבד, כלומר דחייה של המציאות המורכבת גם ככה לזמן אחר שבו אולי בגוש יהיה יותר טוב. להערכתי, ככל שיידחו את הבעיה ולא יכריזו על יוון כפושטת רגל הבעיה רק תחריף בעתיד. אין ליוון כסף כרגע וגם לא יהיה לה בעתיד הנראה לעין.
אחת הסיבות המרכזיות שבעטיה הכניסו האירופאים את יוון לגוש הוא בגלל מטבע הדרכמה החלש ובכך ניסו להחליש במעט את היורו. עכשיו כאשר הגוש האירופי מראה סימני התאוששות ויוון הולכת אולי לקראת הכרזה על פשיטת רגל, היא בעצם מפריעה לגוש האירו יותר מאשר תורמת לו. בגרף העליון התמ"ג האירופאי אל מול התמ"ג היווני בגרף התחתון.

מאי 2015 6לסיכום:
דבר אחד בטוח, הירידות האחרונות עשו רק טוב לשווקים גם אם הסיבה מקורה בתיקון ו/או סיבה מאקרו כלכלית. עדיין בנקודה זמן זו לשוק האירופאי ישנה עדיפות מסוימת על פני שווקים אחרים בעולם. לכל הפחות לדעתנו יש להגדיל את אחוז ההשקעה בו כנגד השוק האמריקאי. גם בישראל השווקים לא נשארו אדישים והגיבו בהתאם (וירדו בתקופה האחרונה), אזי מדדים מסוימים (ביחוד באגרות החוב) החלו להיות יותר ויותר אטרקטיביים לתיק ההשקעות של המשקיע. הירידות האחרונות מהוות נקודה טובה לכניסה ולניצול הזדמנויות שעוד יבואו בארץ ובאירופה.
מדינות רבות בעולם הפנימו כי בעולם גלובלי, (בטח כאשר אחוז ניכר מההכנסות של המדינה תלוי בייצוא וייבוא), רצוי מאד כי המטבע המקומי יהיה חלש ולא חזק ולכן לא נראה עלייה בריבית בארצות הברית וישראל - בטח לא בשבועות הקרובים.


מידע הצופה פני עתיד
חלק מהמידע המפורט בדוח זה, שאינו מתייחס לעובדות היסטוריות, מהווה מידע צופה פני עתיד כהגדרתו בחוק ניירות-ערך. לרבות, בין היתר, כתוצאה משינויים בשוקי ההון בארץ ובעולם, שינויים מאקרו כלכליים, שינויים במצב הגיאופוליטי, שינויים רגולטוריים ושינויים אחרים שאינם בשליטת בית ההשקעות פריוריטי, ואשר עשויים להביא לאי התממשות ההערכות ו/או לשינויים בתוכניות אפיקי השקעה. מידע צופה פני עתיד מאופיין במילים או בביטויים כגון : "אנו מאמינים", "צפוי", "חזוי", "מעריכים", "מתכוונים", "מתכננים", "מתעתד",
"עשוי להשתנות" וביטויים דומים להם, בנוסף לשמות עצם, כגון: "תוכנית", "יעדים", "רצון", "צריך", "יכול", "יהיה". מידע וביטויים צופי. פני עתיד אלו כרוכים בסיכונים ובחוסר ודאות, משום שהם מבוססים על הערכות של בית ההשקעות לגבי אירועים עתידיים, אשר כוללים, בין
היתר, שינויים בפרמטרים הבאים: מצב המשק, טעמי הציבור, שיעורי ריבית בארץ ובחו"ל, שיעורי אינפלציה, הוראות חקיקה ורגולציה חדשות בתחום הבנקאות ושוק ההון, החשיפה לסיכונים פיננסיים.
המידע המוצג להלן נסמך, בין היתר, על מידע המצוי בידיעת בית ההשקעות והמבוסס, בין היתר, על פרסומים של גורמים שונים, כגון: הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה, משרד האוצר, נתוני בנק ישראל, משרד השיכון וגורמים אחרים המפרסמים נתונים והערכות לגבי שוקי
ההון בארץ ובעולם. מידע זה משקף את נקודת המבט הנוכחית של בית ההשקעות בנוגע לאירועים עתידי. נקודת מבט זו מבוססת על הערכות, ולכן נתונה לסיכונים, לחוסר ודאות, ואף לאפשרות שאירועים או התפתחויות, שנחזו כצפויים, לא יתממשו בכלל, או יתממשו במקצת בלבד.בברכה
אסף חובב
מחלקת המחקר
פריוריטי בית השקעותהכותב הינו בעל רישיון לניהול תיקים והשקעות ומתמחה בניהול הון אישי. ייתכן כי לכותב יש עניין אישי בנושא (ניירות ונכסים פיננסים). הייעוץ ו/או כתבה ו/או הבלוג לא מהווה תחליף ליעוץ המתחשב בצרכים המיוחדים של כל אדם. המידע הינה לצורך אינפורמטיבי ו/או כללי בלבד ואין להסתמך עליה לביצוע עסקאות כלשהן מכל מין וסוג שהוא וכן אין לראות בה תחליף לייעוץ ו/או שיווק השקעות ו/או ייעוץ ו/או שיווק פנסיוני ו/או מתן שירות פיננסי בכל נושא אחר. פריוריטי בית השקעות בע"מ ביצע בדיקות עצמאיות ביחס לנתונים ולמידע מידע אלו - אין בסקירה זו משום אימות או אישור לנכונותם. בית ההשקעות ועובדיו אינם אחראים לשלמותם או דיוקם של הנתונים האמורים או לכל השמטה, שגיאה או ליקוי אחרים במסמך. יודגש כי מסמך זה הינו למטרת אינפורמציה בלבד, הוא אינו מתיימר להוות ניתוח מלא של כל העובדות וכל הנסיבות הקשורות לאמור בו. 

מפת אתר  |  צור קשר  | הצהרה משפטית