English עברית
 
ניהול תיקי השקעות
פנסיה בניהול אישי - IRA
בנקאות להשקעות
פרישה
סיכונים פיננסיים
מילון מונחים
סקירות מאקרו חודשיות
04/04/2016
כתבה - 5 צעדים לפני עליית הריבית בארה"ב
11/01/2016
אנליזה 2016 - בית ההשקעות פריוריטי
28/07/2015
סקירת מאקרו - יולי 2015- מאת מחלקת מחקר פריוריטי
31/12/2014
סקירת מאקרו - דצמבר 2014- מאת מחלקת מחקר פריוריטי
14/12/2014
סקירת מאקרו - נובמבר 2014- מאת מחלקת מחקר פריוריטי
05/11/2014
סקירת מאקרו - אוקטובר 2014- מאת מחלקת מחקר פריוריטי
05/10/2014
סקירת מאקרו - ספטמבר 2014- מאת מחלקת מחקר פריוריטי
03/09/2014
סקירת מאקרו - אוגוסט 2014- מאת מחלקת מחקר פריוריטי
06/08/2014
סקירת מאקרו - יולי 2014- מאת מחלקת מחקר פריוריטי
02/07/2014
סקירת מאקרו - יוני 2014- מאת מחלקת מחקר פריוריטי
02/06/2014
סקירת מאקרו - מאי 2014- מאת מחלקת מחקר פריוריטי
04/05/2014
סקירת מאקרו - אפריל 2014- מאת מחלקת מחקר פריוריטי
08/04/2014
סקירת מאקרו - מרץ 2014- מאת מחלקת מחקר פריוריטי
06/03/2014
סקירת מאקרו - פברואר 2014- מאת מחלקת מחקר פריוריטי
05/02/2014
סקירת מאקרו - ינואר 2014- מאת מחלקת מחקר פריוריטי
06/01/2014
סקירת מאקרו - דצמבר 2013 - מאת מחלקת מחקר פריוריטי
03/12/2013
סקירת מאקרו - נובמבר 2013 - מאת מחלקת מחקר פריוריטי
30/10/2013
חדש באתר ! סקירות מאקרו חודשיות מאת מנהל השקעות בכיר - אסף חובב
28/04/2013
מאמר חדש במערכת!!! כדאיות ושימוש בניתוח טכני - תוצאות מחקר של 20 שנה.
24/09/2012
מאמרים חדשים מעת טובי מומחינו - לקריאה לחץ כאן
10/09/2012
חדש בפריוריטי !!! עדכונים שוטפים גם בפייסבוק !!!
25/07/2012
טלפון ישיר למוקד קשרי לקוחות: 072-2223336
19/06/2012
חדש בפריוריטי! קופות גמל, קרנות השתלמות וקופות מרכזיות לפיצויים בניהול אישי.
שם
כתובת דוא''ל
תוכן ההודעה
סקירת מאקרו - יולי 2015

                                                                 סקירת מאקרו יולי 2015 בית ההשקעות פריוריטי

עוד לפני שעונת קיץ 2015 הגיעה באופן רשמי (ב 21 ביוני), היה כבר מאד לוהט (חם ותנודתי) בשווקים. הגורמים המרכזיים לכך היו השתלשלות האירועים ביוון והצפי לעליית ריבית בארצות הברית.
כמה חם היה? חם מאד! ועדיין אפשר להרגיש את השפעות ה"חום" הזה. יחד עם זאת, כמו שכתבתי בעבר בנושא, זו תקופה של ניצול הזדמנויות תוך הגדלת הסיכון באמצעות השקעה במניות ואגרות חוב שנפלו (ריבית עלתה). זו הזדמנות "לשריין" ריבית/תשואה עתידית, שכן ניצול הפאניקה בשווקים הינו כלי מועיל להשגת תשואה עתידית גבוהה.

אירופה

קשה מאוד להעריך את השפעתה של כלכלת יוון על כלכלת אירופה, כך גם את הזמן שיידרש לשיקום. הנזק על כלכלת אירופה למעשה אינו גדול ועפ"י דוחות פנימיים של ממשלת גרמניה (משרד האוצר הגרמני) הנזק לכלכלת גרמניה מוערך בכמיליארד אירו לשנה למשך שני עשורים.
אם נסתכל טוב על המפה האירופאית נראה למעשה כי ישנו רוב מוחלט ליציאת יוון מהגוש (חזרה לדרכמה) ורק יוון רוצה להישאר. בגרף למטה ניתן לראות כי ישנו רוב גרמני המעוניין להוציא את היוונים החוצה מגוש האירו.

יולי 01 2015

לאחר שממשלת יוון הבינה שאירופאים אינם חוששים מיציאה של היוונים מגוש האירו, לא היה לה הרבה ברירה אלה לחתום על הסכם "כניעה" חזק ותקיף יותר מאשר ההסכם שדחו במשאל העם.

בגרף למטה ניתן לראות את רמת האבטלה של יוון לעומת שאר אירופה:
יולי 02 2015

• בקרב הצעירים של יוון יותר מ-50% אבטלה.

שאר מדינות אירופה (ספרד, איטליה ופורטוגל) ראו את הסאגה היוונית ואת הסכם הכניעה שלבסוף נחתם. מבין המדינות המצויות בקשיים באירופה (PIIGS) איטליה נראית כטובה ביותר ויש סיכוי אף שתגיע לצמיחה חיובית בשנים 2015 ו-2016. למה איטליה הצליחה ויוון לא? כי איטליה יישמה ומיישמת צעדי צנע קשים אשר התחייבה להם ואילו ויוון לא. במקביל מפלגות השמאל הרדיקליות בספרד המצדדות בהיפרדות מגוש האירו סובלות בתקופה האחרונה מירידה חדה בפופולאריות שלהן.

במזרח

במזרח הבורסות בסין מחקו יותר מ-30% במשך שבועיים (אחרי שעלו יותר מ-100% בשנים האחרונות) וזאת לאחר הודעה שהגיע ממספר בנקים במערב כי כלכלת סין מקרטעת וכי הבורסה בסין היא לא יותר מאשר בועה. הירידות החריפו מאד והטיפול הממשלתי היה חד, מהיר, אלים וממש לא שוק חופשי. בתחילה הממשלה אסרה (עד היום) לקנות אופציות PUT אשר מרוויחות מירידות, קרנות הפנסיה הונחו לקנות מניות בלבד ואסרו עליהן למכור. בנוסף אסרה הממשלה הסינית לכל איש עסקים אשר מחזיק יותר מ-5% ממניות בחברה ציבורית למכור את אחזקותיו, הבורסה הסינית עצרה את המסחר במאות רבות של חברות ומנכ"לים בחברות ציבוריות אחרות עצרו באופן יזום את המסחר במניות שלהם מחשש לירידת שווי. ובנוסף לכל המהלכים הללו החלה הממשלה הסינית בתוכנית תמריצים.
כעת, ניתן להבין מדוע כה מסוכן להשקיע במזרח ובייחוד בסין. כרגע משקיעים זרים רבים אינם יכולים לשחרר את כספם המושקע שם.
לצד הפאניקה בסין, ובאופן מעורר חשד, הגיעו נתוני מאקרו מסין אשר הפתיעו לטובה. שיעור הצמיחה בסין נסק לכ-7%, אבל העלה שאלות ותהיות לגבי אמינות הנתונים. אני נוטה להסכים עם הבנקים בחו"ל הגורסים כי גורמים בסין "משחקים" עם המספרים בדו"חות.
על מנת לנסות להבין את המציאות בסין ולקבל תמונה כמה שיותר מציאותית יש לקרוא את הדו"חות הכספיים של חברות בינלאומיות כגון: אפל, IBM, Yahoo, קרדיט סוויס ואחרים. רוב החברות דווחו על קשיים נוכחיים ועתידים של החברות שלהם בכל הקשור למכירות וצמיחה בשוק הסיני, למעשה הכלכלה הסינית נכנסה להאטה.

ארצות הברית

בשונה מסין, בארצות הברית השקיפות הינה כלי מועיל (בטח למשקיעים). כתבנו זאת גם בעבר, כלכלת ארצות הברית צועדת בכיוון הנכון אף על פי שעדיין ישנם נתונים לא מספיק חזקים. נראה כי הבנק האמריקאי המרכזי יעלה את הריבית במהלך 2015 , אך באופן הדרגתי. לא ניתן לפסול אפילו את האפשרות של יותר מעלייה אחת בריבית בשנה זו. מתוך דבריה של גט' יילן, יו"ר הבנק האמריקאי המרכזי, אפשר להבין שכלכלת ארצות הברית מתרחבת ורמת הסיכון יורדת.
מרבית הבנקים הציגו רווחים מעולים והרבה יותר גבוהים מהציפיות, זאת למרות רמת ריבית בסיסית נמוכה. מתוך הדו"חות ניתן לראות כי הבנקים נהנים מגידול האשראי המקומי ופריחה בעסקים. החשש מעלייה באינפלציה באופן חד מעלה את ההסתברות לעלית ריבית, בשבועות הקרובים.
הירידות בשווקי אירופה גרמו לירידות בשווקי ארצות הברית ולמעשה כל תשואת השוק שצברו המדדים המובילים מתחילת 2015 נמחקה. בהחלט ניתן לראות זאת כהזדמנות כניסה ו\או חיזוק פוזיציה להשקעה שכבר קיימת. בגרף למטה ניתן לראות את ה-S&P 500 ואת נפח המסחר באותו מדד, כל ירידה במדד גרמה למעשה לגידול במסחר וברכישות של מניות המדד. כאשר הבינו המשקיעים כי כל ה"רעש" של יוון כנראה מאחורינו כסף נוסף הוזרם למדד.

יולי 03 2015

הירידות בשווקי אירופה גרמו לירידות בשווקי ארצות הברית ולמעשה כל תשואת השוק שצברו המדדים המובילים מתחילת 2015 נמחקה. בהחלט ניתן לראות זאת כהזדמנות כניסה ו\או חיזוק פוזיציה להשקעה שכבר קיימת. בגרף למטה ניתן לראות את ה-S&P 500 ואת נפח המסחר באותו מדד, כל ירידה במדד גרמה למעשה לגידול במסחר וברכישות של מניות המדד. כאשר הבינו המשקיעים כי כל ה"רעש" של יוון כנראה מאחורינו כסף נוסף הוזרם למדד.
מדד ה-VIX הידוע יותר כמדד הפחד בוחן את סטיית התקן באופציות על מדד ה S&P 500. כלומר ככל שרמת הסיכון גבוהה יותר כך גדל המדד וככל שרמת הסיכון בשוק יורדת כך גם המדד יורד. המדד מהווה סמן למצב הרוח של המשקיעים בארצות הברית.

יולי 40 2015

בגרף המצורף ניתן לראות את עליית המדד לאורך המשבר ביוון (בעת הפאניקה בשווקים) ואת ירידתו לרמה נמוכה מאד עם החתימה על ההסדר. כעת, ביטחון המשקיעים בארה"ב עולה וזאת למרות הצפי לעליית ריבית מתקרבת.

דולר

כרגע נראה כי התחזקות הדולר אכן משפיעה (לא לטובה) על הכלכלה האמריקאית אך לא באופן כזה שיכול להאט את הצמיחה במשק האמריקאי. מתוך הדו"חות של החברות האמריקאיות אשר מייצאות את מוצרם דיווחו על ירידה ברווחיות ובהיקפי הפעילות באותם מקומות בניגוד לשוק המקומי שלהם. אין ספק כי עלייה בריבית תמשיך לחזק את הדולר ביחס למטבעות אחרים במיוחד כנגד היורו. התחזקות הדולר אף גורמת לירידה בשווי הסחורות בעולם (מתכות, מזון ועוד). עובדה זו בנוסף להחלשות הכלכלה הסינית מובילה למסקנה כי העולם נמצא בדרכו למיתון תעשייתי יצרני.
למטה ניתן לראות את מדד הדולר DXY ואת התחזקותו בעולם בשנה האחרונה (כ-16%)

יולי 5 2015

ישראל

מדד מחירים לצרכן עלה בכ-0.3% אך המדד עדיין לא חיובי. התחזקות השקל כנגד הדולר עלולה להקשות על צמיחתה של כלכלת ישראל. בנק ישראל ימתין לעלית ריבית בארצות הברית ואם העלייה תדחה יאלץ בנק ישראל להמשיך לקנות דולרים ולאפס את הריבית.
כאשר רמת האבטלה נמוכה וגם האינפלציה נמוכה זה רק מראה כי ביטחון הצרכנים כרגע נמוך וכי הצרכן לא מרוויח מספיק למחייתו.
כמובן ששוק ההון הישראלי לא היה רגוע והגיב בחריפות (אפילו בחריפות ייתר באפיק אגרות החוב) לכל המשבר סביב יוון. ירידות אלו היוו הזדמנויות טובות למשקיע החכם והסבלני. הפאניקה בארץ הייתה מוגזמת והפדיונות בקרנות הנאמנות החריפו את הירידות. אנו מעריכים כי מי שניצל את הירידות לרכישות ירוויח ממהלך זה בקרוב. "הפסד של אחד הינו הרווח של האחר"..
ישנה בעיה של סחירות בשוק המניות הישראלי. "כסף חדש" לא נכנס בכמות מספקת ואין מספיק חברות בשוק, לכן בעת הירידות חוסר הקונים מאוד בולט. חוסר סחירות בשוק המניות הישראלי הינו גורם מרכזי לירידה המוגזמת במדדי המניות בעת משבר. זאת בניגוד גמור לשוק אגרות החוב הישראלי העמוק והרחב באופן יחסי.

ניתוח טכני- מדד ה S&P 500

גם החודש נמשיך במעקב אחר מדד ה S&P 500. כזכור זהו מדד המכיל בתוכו את 500 החברות המובילות הנסחרות בבורסות בארה"ב ומהווה סמן מוביל לכיוון השוק האמריקאי ולשאר שווקי העולם.
בגרף המצורף (גרף טכני שבועי, בו כל עמודה מסמנת שבוע מסחר) אנו רואים כי המגמה הראשית של המדד בשנים האחרונות הינה מגמת עלייה.

                                                                                                   
                                                                                     מדד S&P 500
יולי 60 2015

בשבועות האחרונים המדד חזר לעלות לאחר שבועות רבים של חוסר כיוון מובהק.
היום מצוי המדד על סף רמת שיא כל הזמנים. זוהי נקודה קריטית! פריצה של רמה זו (2130 נקודות) כלפי מעלה עשויה להוביל למהלך עליות חד.
במידה והמדד לא יצליח לשבור את רמת ההתנגדות הזו, אזי ברמת 2000 הנקודות מצויה רמת תמיכה שאמורה לבלום את הירידות.
בהסתכלות על מתנדים טכניים כמו הממוצעים הנעים וה- MACD ניתן לראות כי הם אינם מסודרים עדין בצורה המסמנת עליה מובהקת, לכן יתכן והמדד יתקשה בימים הקרובים לפרוץ קדימה.
לסיכום, מדד ה S&P 500 שנסחר במגמת עליה מובהקת בשנים האחרונות, מצוי בשבועות האחרונים בעליה די חדה. פריצת רמת 1230 הנקודות כלפי מעלה תהווה סימן למהלך עליות נאה.
מידע הצופה פני עתיד
חלק מהמידע המפורט בדוח זה, שאינו מתייחס לעובדות היסטוריות, מהווה מידע צופה פני עתיד כהגדרתו בחוק ניירות-ערך. לרבות, בין היתר, כתוצאה משינויים בשוקי ההון בארץ ובעולם, שינויים מאקרו כלכליים, שינויים במצב הגיאופוליטי, שינויים רגולטוריים ושינויים אחרים שאינם בשליטת בית ההשקעות פריוריטי, ואשר עשויים להביא לאי התממשות ההערכות ו/או לשינויים בתוכניות אפיקי השקעה. מידע צופה פני עתיד מאופיין במילים או בביטויים כגון : "אנו מאמינים", "צפוי", "חזוי", "מעריכים", "מתכוונים", "מתכננים", "מתעתד",
"עשוי להשתנות" וביטויים דומים להם, בנוסף לשמות עצם, כגון: "תוכנית", "יעדים", "רצון", "צריך", "יכול", "יהיה". מידע וביטויים צופי. פני עתיד אלו כרוכים בסיכונים ובחוסר ודאות, משום שהם מבוססים על הערכות של בית ההשקעות לגבי אירועים עתידיים, אשר כוללים, בין
היתר, שינויים בפרמטרים הבאים: מצב המשק, טעמי הציבור, שיעורי ריבית בארץ ובחו"ל, שיעורי אינפלציה, הוראות חקיקה ורגולציה חדשות בתחום הבנקאות ושוק ההון, החשיפה לסיכונים פיננסיים.
המידע המוצג להלן נסמך, בין היתר, על מידע המצוי בידיעת בית ההשקעות והמבוסס, בין היתר, על פרסומים של גורמים שונים, כגון: הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה, משרד האוצר, נתוני בנק ישראל, משרד השיכון וגורמים אחרים המפרסמים נתונים והערכות לגבי שוקי
ההון בארץ ובעולם. מידע זה משקף את נקודת המבט הנוכחית של בית ההשקעות בנוגע לאירועים עתידי. נקודת מבט זו מבוססת על הערכות, ולכן נתונה לסיכונים, לחוסר ודאות, ואף לאפשרות שאירועים או התפתחויות, שנחזו כצפויים, לא יתממשו בכלל, או יתממשו במקצת בלבד.בברכה
מחלקת המחקר
פריוריטי בית השקעות
הכותב הינו בעל רישיון לניהול תיקים והשקעות ומתמחה בניהול הון אישי. ייתכן כי לכותב יש עניין אישי בנושא (ניירות ונכסים פיננסים). הייעוץ ו/או כתבה ו/או הבלוג לא מהווה תחליף ליעוץ המתחשב בצרכים המיוחדים של כל אדם. המידע הינה לצורך אינפורמטיבי ו/או כללי בלבד ואין להסתמך עליה לביצוע עסקאות כלשהן מכל מין וסוג שהוא וכן אין לראות בה תחליף לייעוץ ו/או שיווק השקעות ו/או ייעוץ ו/או שיווק פנסיוני ו/או מתן שירות פיננסי בכל נושא אחר. פריוריטי בית השקעות בע"מ ביצע בדיקות עצמאיות ביחס לנתונים ולמידע מידע אלו - אין בסקירה זו משום אימות או אישור לנכונותם. בית ההשקעות ועובדיו אינם אחראים לשלמותם או דיוקם של הנתונים האמורים או לכל השמטה, שגיאה או ליקוי אחרים במסמך. יודגש כי מסמך זה הינו למטרת אינפורמציה בלבד, הוא אינו מתיימר להוות ניתוח מלא של כל העובדות וכל הנסיבות הקשורות לאמור בו.

  

מפת אתר  |  צור קשר  | הצהרה משפטית