סקירה יולי 2018


בית השקעות פריוריטי - סקירה חודש ספטמבר 2018

בסקירה האחרונה הצגתי נתונים לגבי מצבן הכלכלי של הכלכלות המובילות בעולם, ארצות הברית, אירופה וכמובן בישראל. הראיתי את הפוטנציאל הגלום במספר אפיקים בין היתר: תשתיות בארצות הברית, בנקים באירופה (דגש על בנק דויצ'ה), וכמובן ניצול הזדמנויות בשוק אגרות החוב הישראלי.
בנוסף, ציינתי את חשיבות ניצול הירידות בשוק אגרות החוב על ושמירה של רמת חשיפה במניות באזור 80-85% מרמת חשיפה כללית המאושר על ידי הלקוח. בשבוע וחצי האחרונים ניתן לראות כיצד פוזיציה זו הכניסה למשקיע הסולידי רווחים גבוהים וטובים. לדעתי, בזמן הקרוב נראה יותר סטגנציה של מחירים. אני ממליץ בחום לקרוא את החלק העוסק בישראל בסקירה הקודמת.


בסקירה הנוכחית ניתן דגש על ארצות הברית ועל שווקים מתעוררים והשפעתם על האפיקים השונים בתיק הלקוח, נבחן אפיק צומח שהוא תעשיית הרחפניים בעולם (Drone), נראה אלו חברות מצויות כרגע בתחום הרחפנים וכיצד ניתן להיות חשופים.


ישראל

• כלכלה איתנה ודירוג האשראי של ישראל עלה.
• שוק המניות: מדד 35 תלוי לגמרי בארצות הברית ומדד 90 ימשיך להראות חוזק לטווח הרחוק.
• שוק אגרות החוב: הריביות ירדו מאד בשבוע וחצי האחרון ועשינו רווחים יפים מאד למשקיע. עכשיו העבודה יותר קשה שכן האינפלציה (העלאת מחירים במשק בחודשים הקרובים) גורמת להזרמת כספים לכיוון אגרות החוב צמודות מדד.
• צפי אינפלציוני מעל 1.4% שנתי מבטל לחלוטין את הכדאיות של תיקון 190.
• נכנסים לשנת בחירות או יותר נכון לכלכלת בחירות. נראה פוליטיקאים שמנסים להיות יותר חברתיים ולהבטיח דברים במיוחד בתחום המזון והדיור. מה שהיה זה מה שיהיה לדאבוני.

ארצות הברית 

הכלכלה הגדולה בעולם ולכן ישנה חשיבות יתרה להבין את המאקרו האמריקאי. אבטלה, אינפלציה, ריבית – כל אלו הינן אבני יסוד לקבל תחזית על שוק המניות ואגרות החוב בארצות הברית ובעולם.
נתוני האבטלה ושוק העבודה נראים עדיין חזקים, נתון נוסף ומעניין לא פחות זהו קצב גידול משרות לעובדים הלא מלומדים (הלא "מוכשרים" בשפה האנגלית)


מקור: WF.

ניתן להיווכח במדד כי העובדים הכישרוניים נשארו פחות או יותר באותה רמה בשלוש השנים האחרונות. לעומת זאת, הרמה של העובדים הלא כישרוניים הינה הגבוהה ביותר מאז שנת 2000, זאת תודות לתוכנית המיסים של טראמפ וגם להקלות רגולציה על התעשייה הכבדה, ויציאה מהסכמים של איכות הסביבה אשר השפיעו על אותם עובדים.

פעולות הבנק המרכזי האמריקאי
השפעת צמצום המאזן של הבנק הפדרלי בארצות הברית על המטבעות הזרים בעקר על השווקים המתעוררים. יושב ראש הבנק המרכזי הפדראלי החליט, בצדק, כי יש לצמצם את המאזן של הבנק על מנת להגיע לאיזון. דבר זה נעשה על ידי הקטנת גיוס החוב בשוק האמריקאי, קרי הבנק אני מגלגל יותר את החוב ומגייס הרבה פחות. פעולה זו ועליית הריבית גורמת לחיזוק שער הדולר בעולם. נראה כי הבנק המרכזי מתכוון להמשיך לעלות ריבית אך בקצב מתון יותר ממה שצפו בעבר. קצב העלאות המתון יתמוך בשווקים בארצות הברית במיוחד בתחום ההלוואות לצרכן. כתבתי על כך רבות בפעמים הקודמות ונמשיך לעקוב.

בגרף למטה נראה כי הבנקים האמריקאים נכון לעכשיו מקשים יותר בנתינת הלוואות, דבר טוב אשר יחזק את מעמד הבנקים האמריקאים. ראו את ההבדל בין היום ל2008.


יחד עם זאת יש צורך לעקוב אחר נותני האשראי החוץ בנקאיים ולוודא ששם לא מתפתחת בועת אשראי. חברות שרוצות לגייס כסף אך מתקשות לקבל אותו מהבנקים יגייסו במקום אחר עם ריבית גבוהה יותר. לכן עלולה להתפתח בועה אשראי חוץ בנקאית בגופים שונים. ישנם אפיקים שונים אשר קוראים למשקיע (כולל הישראלי) לבוא ולהשקיע בכאלו גופים ומוסדות, אחת הדוגמאות לכך זה קרנות ה-P2P.


מספר נקודות לסיכום:

• נראה כי הבנק המרכזי ימשיך בצעדים לצמצום המאזן ביחד עם קצב העלאת ריבית באופן הדרגתי, כל אלו ימשיכו לחזק את מעמדו של הדולר
• הכלכלה האמריקאית נראית טוב ביותר במיוחד מדד התעסוקה והעובדים במשק
• למשקיע ניתן לתת חשיפה לתעודת הסל PAVE – תעודה על התשתיות האמריקאיות
• ניתן להיות חיוביים על השוק האמריקאי. נכון להיום נשברו שיאים חדשים ונראה כי במידה ותפתר מלחמת הסחרמדדי המניות ימשיכו לשיאים חדשים
• למשקיע החדש קשה מאד להיכנס בגבהים כאלו ולכן יש להשתמש בתאוריית המים במקלחת. לא קופצים למים בבת אחת –אלא לאט לאט. יש להמתין לתיקון בשווקי המניות, בזמן הקרוב, ואז להגדיל חשיפה

השפעת שווקים מתעוררים על הבנקים באירופה

לרוב אני לא תומך בהשקעה ישירה בשווקים המתעוררים מפאת סיבות רבות כגון: רמת סיכון, חוסר שקיפות, הבדלי מנטליות, תנודות חזקות במטבע המקומי, שפה ועוד. כאן זה לא המקום ואני לא מתכוון לחרוג מהאידאולוגיה ודרך השקעה שלי. אך כן יש מקום לערוך סקירה על מנת להבין את רמות הסיכון בכלכלות אלו ולדעת מי מהכלכלות בעולם כן מושפע וחשוף באופן ישיר לשווקים המתעוררים. הנתונים הבאים מקורם מ: ECB (הבנק המרכזי האירופאי), BIS(הבנק למשברים כלכליים עולמיים) , WF (וולס פרגו) וMTF (קרן המטבע העולמית). אוהבי הסיכון יוכלו למצוא כמה דברים מעניינים.
השווקים המתעוררים נחשבים "החצר האחורית" של הכלכלות בעולם, מדינות אשר נשענות על ייצור תעשייתי וייצוא לחו"ל. הכלכלות המתעוררות שעליהן יש הסכמה בין רוב הגופים הן ברזיל, הודו, רוסיה, סין, צ'ילה, קולומביה, הונגריה, אינדונזיה, מלזיה, מקסיקו, פרו, הפיליפינים, פולין, דרום אפריקה, תאילנד וטורקיה. רוב מדינות השווקים המתעוררים בדרך כלל מאופיינות בשיעורי צמיחה ואינפלציה גבוהה בגידול כלכלי מהיר בכמות השקעות גבוהה יחסית, לכן, הם הופכים אטרקטיביים במיוחד להשקעות הון.
חשוב להבין כי מדינות אלו תנודתיות במיוחד ומושפעות בעקר מגורמים חיצוניים כגון מטבע חוץ, מחירי סחורות ואינפלציה. כמו שכתבתי בחלק העליון (ארצות הברית) הבנק הפדרלי ביצע ויבצע כמה פעולות עיקריות כגון העלאות ריבית וצמצום ניכר של מאזן הבנק. עליית ריבית מחזקת את הדולר (מקבלים תמורה גבוהה יותר בסיכון נמוך יותר) וצמצום המאזן מוריד את כמות הכסף בשוק (אם יש פחות סחורה מחירה עולה). כל אלו גורמים לחוזקו של שער הדולר בעולם. מטבע מתחזק רק על חשבון מטבע אחר, זה החוק. לכן מדינות אלו סובלות מרמת אינפלציה גבוהה במיוחד ופיחות של המטבע המקומי. הבעיה בתהליך זה היא שהבנקים והחברות המקומיות לקחו הלוואות גבוהות מאד מגופים חיצוניים, בנקים אחרים ומוסדות פיננסיים שונים בעולם (בעיקר ממדינות חזקות יותר כגון אירופה, ארצות הברית וקנדה). כך למשל חברה שלקחה הלוואה באירו צריכה להחזיר את אותה הלוואה באירו, רק שעכשיו שערכו של האירו עלה משמעותית במהלך החודשים האחרונים אל מול מטבעות השווקים התעוררים. מכאן הבעיה של אי החזר ההלוואות היא בפתחן של אותן חברות ומדינות שנתנו את ההלוואות ולא יקבלו את כספן בחזרה. מכאן שיתכן שאנו בתחילתו של משבר אשראי גם בחלק מהכלכלות הגדולות בנוסף לאותן מדינות וחברות שלקחו את ההלוואות.
יש צורך להעמיק ולבחון מי חשוף ומהי רמת החשיפה וההשפעה במידה ואכן לא יקבלו המלווים את כספם בחזרה.


ארצות הברית אכן חשופה לשווקים המתעוררים אך במידה מועטה בלבד.. פחות מ5% מסך האשראי של הבנקים האמריקאים חשופים לשווקים המתעוררים, כ-800 מיליארד דולר מסך 15 טריליון דולר. המשקיעים והמוסדות הפיננסיים (לא בנקים) חשופים בכ 3 טריליון דולר (מניות, אגרות חוב ונדלן) מסך של 75 טריליון דולר. נתון חשוב וקריטי במיוחד הינו שסך כל הייצוא האמריקאי לשווקים המתעוררים עומד על 14% שזה פחות מ1.5% מהכלכלה האמריקאית ולכן לא נראה איום על רמת האבטלה מכיוון השווקים המתעוררים. במידה ותהיה הרעה והחרפה כלכלית בשווקים המתעוררים המערכת הבנקאית האמריקאית כמעט ולא תושפע. כל ירידה במניות בארצות הברית כתוצאה מהטלטלה בשווקים המתעוררים יכולה להיות הזדמנות לנקודת כניסה וניצול הרגע לטווח הארוך.


במדינות אירופה ואוסטרליה זה כבר אופרה אחרת לגמרי, החשיפה לשווקים המתעוררים עומדת על יותר מ-9% מהתוצר שלהם. החשיפה של הבנקים והמוסדות האירופיים גבוהה הרבה יותר .

מקור: וולס פרגו
בגרף למעלה ניתן לראות את רמת החשיפה של אותם בנקים לשווקים וכפי שניתן לראות מספר מדינות באירופה חשופות מאד ואליהן מצטרפת גם בריטניה. במבט יותר קפדני ניתן להבין כי הבנקים בבריטניה חשופים יותר למדינות באסיה (הפחות בעייתיות). בגרף למטה ניתן לראות אילו מדינות באירופה חשופות הכי הרבה לשווקים המתעוררים.

אני לא חושב כי כל המדינות בשווקים המתעוררים בעייתייות או שיגרמו למבשר כלכלי גדול כמו 2008, אך ישנן מספר מדינות שיש לבחון כגון טורקיה וארגנטינה.


טורקיה

ארגנטינה


מקור: BIS

הבנקים בספרד, צרפת, איטליה וגרמניה (רק בטורקיה) חשופים בצורה המשמעותית ביותר לתנודות באותן מדינות.

נקודות לסיכום:

• השווקים המתעוררים נשארו ברמת סיכון גבוהה אך במידה והמשקיע/ה חפץ בלקיחת סיכון ייתר, חשיפה עדיפה לשווקים מתעוררים באסיה.
• ארצות הברית הכי פחות מושפעת מתנודה ו/או משבר אשראי באותן מדינות
• הסיכון העיקרי נמצא כרגע בעיקר בטורקיה וארגנטינה, החשיפה לבנקים באירופה צריכה להיות עם גידור של מספר מדינות בעיקר ספרד.
• נקודה חשובה ביותר – במלחמת הסחר העולמית כרגע, ארצות הברית מחזיקה בפוזיציה הטובה ביותר לעומת סין ואירופה. הגלובליזציה הינה חסרון יותר מאשר יתרון. גלובליזציה הפסידה.

רחפנים ותעשיית UAV
תעשיית האוטומציה ובמיוחד הרחפנים החלה להרים ראש ולהיות מעניינת עוד במהלך שנת 2016 כאשר חברות אמריקאיות כגון אמזון, דומינוס פיצה, הודיעו כי רחפנים יהיו חלק עקרי במשלוחים ללקוח. יש צורך להבין קצת את התעשייה שעדיין בחיתוליה אך הפוטנציאל הינו ענק במיוחד לטווח הארוך.
רחפנים מיועדים לשלושה פלחים: צבאי, אזרחי ומסחרי – נכון להיום הפלח הצבאי הינו הגדול ביותר והפלח המסחרי הינו הקטן ביותר אך פלח זה הוא עם הפוטנציאל הגדול והרווחי ביותר.

בשנים האחרונות נעשו השקעות ענק בתחום פיתוח תוכנה, מצלמות, סנסורים ושלטי בקרה ושליטה ברחפנים. ועדיין התעשייה עוד רק בהתחלה. חברות תשתיות מובילות בעולם כגון אינטל התחייבו להפנות משאבים אדירים ולפתח רכיבים שיעזרו להם להיות מובילים בשוק הרחפנים. כרגע ישנן כשלוש מדינות אשר מרכזות ומובילות עניין בתחום: ישראל, ארצות הברית וסין. יחד עם זאת במהלך 2018 כ-60 מדינות הצהירו על כוונתם להשקיע ולפתח את התעשייה בארצן וזאת מפאת השימוש הרב שרחפן יכול לתת לציבור.

לפי הערכה של PWC נראה כי רחפנים יהיו חלק בלתי נפרד מהחיים שלנו בכל הקשור לחקלאות, תקשורת (סלולרית והעברת מידע), ביטוח, שרות לאזרח (משטרה, בריאות) ועוד. לפי הערכה בשנת 2050 יותר ממיליון יחידות רחפנים יהיו בשימוש תדיר בכל רגע נתון בארצות הברית ואירופה בלבד. נסו לדמיין רכב משטרה, אמבולנס וכבאית אש – אשר מתקשים להגיע לאירוע חרום על מנת לתת סקירה או מענה ראשוני (ראו בלונים בדרום הארץ) – רחפן יכול להגיע במהירות מכל נקודה ללא פקקים (בינתיים).
לצורך המחשה צירפתי תמונה מהאתר של אמזון המדגישה את הראיה העתידית של התעשייה.


אמזון מאמינה כי רחפנים יספקו יתרון משמעותי ואף יקטינו עלויות: יקטינו את זמן ההספקה ועליות שינוע, יקטינו את עלויות האחסנה (נדל"ן). במקום לבנות ו/או להשכיר מחסנים רחבים (שינוע ומשאיות) תוכל אמזון להקטין מאד את עלויות הנדל"ן שלה.
אמזון לא לבד, ישנה רשימה מכובדת ביותר של חברות ענקיות אשר החליטו להיכנס לתחום (גם כספקים וגם כצרכנים):

מפת החברות בעולם ומרכזי הפיתוח:

מקור: https://www.droneii.com/publications

רוב ההשקעות היום נעשות על ידי הקרנות פרטיות ואו מדינות אך לאחרונה ניתן לראות מספר מצומצם של תעודות סל לתחום הרחפנים כגון: IFLY.
לסיום: תחום UAV ובמיוחד תחום הרחפנים הינו אפיק חדש עם פוטנציאל עצום. אחד הדברים הבסיסיים כאשר לומדים/בוחנים תחומים להשקעה הוא הצורך להבין או לנסות להעריך את כמות הכסף המושקע על ידי חברות ועל ידי מדינות בתחום. בהחלט ניתן לראות כי חברות מובילות בעולם (טכנולוגיות או לא) רואות חשיבות ויתרון בשימוש של רובוטיקה ובמיוחד רחפנים לצורך התייעלות תפעולית ורווחים כספיים. מצד המדינות נרשמה בשנה האחרונה גידול ניכר בהשקעות מצדן וגם בחינה והקלה מהצד הרגולטורי.
אין לי ספק שזהו אפיק שהמשקיע צריך לשקול להכניס לתיק ההשקעות שלו מסך כל הפיזור מנייתי. ישנן מספר חברות מובילות אשר נסחרות בארצות הברית: AVAV, NVIDIA.


בית השקעות פריוריטי רוצה לאחל לך ולמשפחתך חג שמח ושנה טובה !


בברכה,
אסף חובב
פריוריטי קרנות גידור וניהול נכסים
מנהל השקעות
מס' רישיון 11050

הכותב הינו בעל רישיון לניהול תיקים והשקעות ומתמחה בניהול הון אישי. ייתכן כי לכותב יש עניין אישי בנושא (ניירות ונכסים פיננסים). הייעוץ ו/או כתבה ו/או הבלוג לא מהווה תחליף ליעוץ המתחשב בצרכים המיוחדים של כל אדם. המידע הינה לצורך אינפורמטיבי ו/או כללי בלבד ואין להסתמך עליה לביצוע עסקאות כלשהן מכל מין וסוג שהוא וכן אין לראות בה תחליף לייעוץ ו/או שיווק השקעות ו/או ייעוץ ו/או שיווק פנסיוני ו/או מתן שירות פיננסי בכל נושא אחר.