סקירת מאקרו שבועית 4.4.19

שלום רב,

גם השבוע השווקים הראו תוצאות חיוביות – בשבוע שעבר כתבתי כי הרצון לסיום מלחמת הסחר בין סין לארצות הברית הינו המוטיב העיקרי כרגע לתנודות השוק. כל עדכון חדש בנושא (חיובי או שלילי) גורם לתנודה.

כתבתי על כך שלאחר החתימה השוק יגיב בחיוב, אך לאחר זמן ובהעדר חדשות טובות אחרות השוק יגיב בירידות. האטה הכלכלית הגלובלית (מיתון באירופה) יהיו הגרומים המרכזיים. אגב ירידות אלו יהווה נקודת כניסה טובה לשוק המניות למשקיע הארוך טווח – במיוחד האפיק הטכנולוגי. 

 

כמה נקודות בארצות הברית:

* שוק התעסוקה בארצות הברית הפתיע לטובה עם תוספת של 196 אלף משרות

* עליה בשכר השעתי לעובד

* התשואה על אגרות החוב ל10 שנים מראים כי הפד (הבנק המרכזי האמריקאי) אינו מתכוון לעלות ריבית בטווח הקרוב וכי ההסתברות להורדה רק עולה

* נרשמה הקטנה של הכספים המושקעים דרך קרנות נאמנות האמריקאיות באפיק המנייתי, למעשה אחוז ניכר מהעליות כתוצאה מרכישה חוזרת (Buy-Back). סכום כולל של 227 מיליארד דולר רק ברבעון הראשון של 2019 ורק במדד 500S&P

 

בעולם:

* בריטניה - מדד PMI חיובי ביותר, בנוסף ראשת הממשלה מבקשת דחייה של הברק-זיט לסוף יוני

* סין - מדד PMI חיובי ביותר

* אירופה - מדד מכירות קמעוניות  עלה בפברואר ב0.4% נתון טוב במיוחד

* הודו - הבנק המרכזי הפתיע והוריד את הריבית.

 

נקודה לקטנה לפני הבחירות: בעבר כתבתי לא אחת על כך ששר האוצר הבא חייב לעשות קיצוץ או לעלות מיסים, ואכן הנגיד החדש כתב זאת בדוח מיוחד אשר הוגש לנשיא.

במידה ולא יעשו צעדים אלו, דירוג האשראי של ישראל הנוכחי בהחלט עוד יפגע (דבר אשר יכניס את מדינת ישראל לסחרור ענק). למעשה ה"מתנות-הפוליטיות" בשנים האחרונות יעלו לנו ביוקר רב, כי אין מתנות חינם.

אסף חובב

סמנכ"ל שיווק פריוריטי קרנות גידור וניהול נכסים

מנהל השקעות

מס' רישיון 11050

הכותב הינו בעל רישיון לניהול תיקים והשקעות ומתמחה בניהול הון אישי. ייתכן כי לכותב יש עניין אישי בנושא (ניירות ונכסים פיננסים). הייעוץ ו/או כתבה ו/או הבלוג לא מהווה תחליף ליעוץ המתחשב בצרכים המיוחדים של כל אדם. המידע הינה לצורך אינפורמטיבי ו/או כללי בלבד ואין להסתמך עליה לביצוע עסקאות כלשהן מכל מין וסוג שהוא וכן אין לראות בה תחליף לייעוץ ו/או שיווק השקעות ו/או ייעוץ ו/או שיווק פנסיוני ו/או מתן שירות פיננסי בכל נושא אחר.