סקירת מאקרו שבועית 11.4.19

עונת הדוחות מתחילה ולהלן מספר סקטורים מעניינים:

חברות טכנולוגיה גדולות (אמזון, אפל, נטפליקס) בגלל השפעתן על התנודות בשוק, חברות תשתית סמיקודקטור (AMD, אינטל, מיקרון ונבידה)  המראות לנו על רווחיות ענף הטכנולוגיה בכלל, חברות תוכנה (סל-פורס, אוטודסק, אדובי) המובילות בתחומן ומראות למשקיע את כיוון השוק והצריכה. דוחות הבנקים ישקפו לנו את מצב האשראי והצרכן האמריקאי, חברות תשתיות (אלקוואה, קטרפילר) המראות ומשקפות למשקיע תמונה שקופה והאמתית על הכלכלה העולמית. 

 

כמה נקודות על סוף שבוע בשווקי ההון בעולם:

ארצות הברית:

* עולה ההסתברות לסטגנציה בריבית במהלך השנה ולהורדת ריבית בסוף 2019.

* ארצות הברית נכנסת למצב של כלכלת בחירות, טראמפ יעשה הכול על מנת לייצב ולתמוך בכלכלה המקומית. אחת הדוגמאות, תמיכה של הממשל בחברת בואינג וכניסה למלחמת סחר נוספת עם אירופה רק בגלל המענקים לחברה המתחרה אירבס.

* השווקי המניות מסמנים רבעון הכי טוב בעשור האחרון.

 

בעולם:

* סין - מדד ההלוואות הראה עליה דרמטית ומעבר לצפי של 1.69 טריליון. נתון חיובי מאד אשר דחף את השווקים בסוף השבוע.

* גרמניה - הבנק המרכזי צפוי להודיע על הורדת הצפי לצמיחה – מאשש את החשש כי אירופה נכנסת למיתון.

* אירופה - כנראה נכנסים לסבב נוסף במלחמת הסחר מול ארצות הברית. במלחמה הזאת הם נכנסים כאשר כלכלת הגוש לפני מיתון והבנקים המקומיים זקוקים לסיוע, ככה שידם על התחתונה.

 

 

נקודה למחשבה: רבים פונים אליי ושואלים, האם נכון להיכנס לשוק המניות אחרי הראלי המדהים לאחרונה? – "חכם מה הוא אומר" שזה תמיד נכון להיכנס. ככל שטווח ההשקעה ארוך יותר התשובה יותר קצרה "כן".

למקצוענים התשובה נמדדת בכמה פרמטרים: צרכים, אחוז החשיפה, סקטורים, נזילות.

שווקי המניות עלו בצורה ניכרת מתחילת השנה, האם הראלי ימשך? יתכן שכן אך לא בטוח שזה יהיה באותה עוצמה, הסטטיסטיקה מראה לנו כי תמיד לאחר עליות שכאלו יש ירידות. כתבתי לא אחת כי רובו של הכסף למניות בארצות הברית הגיע מה Buy-Back ולא מקרנות אמריקאיות.

בברכה,

אסף חובב

סמנכ"ל שיווק פריוריטי קרנות גידור וניהול נכסים

מנהל השקעות

מס' רישיון 11050

הכותב הינו בעל רישיון לניהול תיקים והשקעות ומתמחה בניהול הון אישי. ייתכן כי לכותב יש עניין אישי בנושא (ניירות ונכסים פיננסים). הייעוץ ו/או כתבה ו/או הבלוג לא מהווה תחליף ליעוץ המתחשב בצרכים המיוחדים של כל אדם. המידע הינה לצורך אינפורמטיבי ו/או כללי בלבד ואין להסתמך עליה לביצוע עסקאות כלשהן מכל מין וסוג שהוא וכן אין לראות בה תחליף לייעוץ ו/או שיווק השקעות ו/או ייעוץ ו/או שיווק פנסיוני ו/או מתן שירות פיננסי בכל נושא אחר.