סקירת מאקרו שבועית 12.5.19

שבוע טוב,

במהלך השבועות האחרונים כתבתי רבות על כך כי רמת הסיכון בשוק גבוהה ביחס לתמורה המוצעת,במיוחד כאשר רמת הנזילות בשווקים ירדה והמתיחות כלפי הסכם סחר חדש עולה כאשר הממשל האמריקאי החליט לעלות את המכסים שוב על סחורות תוצרת סין.

אני מצרף לינק לסקירות הקודמות שלי כאן

 

ארצות הברית:

- מדד מחירים לצרכן של חודש אפריל עלה ב0.3% - נמוך מהצפי של 0.4%. חשוב להדגיש כי להרמת המכסים יש השפעה על האינפלציה ואם זה ימשך האינפלציה עוד תעלה.

- הנשיא דונלד טראמפ עושה הכול על מנת שמלחמת הסחר עם סין לא תשפיע רבות על שוק המניות. אתמול צייץ כ-18 פעמים על מלחמת הסחר וניסה לתת אופטימיות (הצליחה בחלקה). אגב הדבר האחרון שהוא צריך זו החמרה בשנת בחירות. להבנתי טראמפ החליט לשלוט בגודל הלהבות.

- מדד אמון הצרכנים עלה יותר מהציפיות.

 

 

בעולם:

- סין – העלאת המכסים על יד ארצות הברית מ10% ל25% על סחורות בשווי 200 מיליארד דולר, תגרע כ0.2% מהצמיחה הצפויה של סין. בשעות האחרונות הנציג הסיני לשיחות הסחר כתב כי הסינים מאד רוצים להגיע להסכם ומבקשים מטראמפ לא להמשיך לעלות מכסים נוספים לתקופה הקרובה.

- בריטניה – נתון צמיחה יפה מאד בנוסף לגידול בצריכה המקומית.

- קנדה – שוק העבודה עדיין טוב ביחס לחולשה בצמיחה.

 

נקודה למחשבה: החלטתי לשתף בגרף שקבלתי מעמית יקר שלי לעבודה.  הגרף עושה השוואה בין 2 נקודות. הקו הכחול: החוב של החברות האמריקאיות ביחס לתוצר, הקו בצהוב: הריבית הממוצעת על אגרות החוב האמריקאיות בסיכון גבוה. כמו שניתן לראות היחס לחלוטין הפוך וממש לא בריא! ולא רצוי. אך זו גם אחת הסיבות למה הפד האמריקאי מהסס להרים ריבית עכשיו וגם בעתיד. בראיית מאקרו יותר רחבה ניתן אולי להתחיל להפנים כי ארצות הברית (גם ישראל ואירופה) נכנסים לסיטואציה של ריבית נמוכה עם רמת אינפלציה בטווח ובלי יכולת להרים ריבית – ממש כמו יפן.  

בברכה,

אסף חובב

סמנכ"ל שיווק פריוריטי קרנות גידור וניהול נכסים

מנהל השקעות

מס' רישיון 11050

 

הכותב הינו בעל רישיון לניהול תיקים והשקעות ומתמחה בניהול הון אישי. ייתכן כי לכותב יש עניין אישי בנושא (ניירות ונכסים פיננסים). הייעוץ ו/או כתבה ו/או הבלוג לא מהווה תחליף ליעוץ המתחשב בצרכים המיוחדים של כל אדם. המידע הינה לצורך אינפורמטיבי ו/או כללי בלבד ואין להסתמך עליה לביצוע עסקאות כלשהן מכל מין וסוג שהוא וכן אין לראות בה תחליף לייעוץ ו/או שיווק השקעות ו/או ייעוץ ו/או שיווק פנסיוני ו/או מתן שירות פיננסי בכל נושא אחר.