סקירת מאקרו שבועית 21.3.19

שבוע טוב ובוקר טוב,

 

במהלך 2018 כתבתי רבות על עוצמתה הכלכלית של ארצות הברית ביחס למדינות בעולם, בסקירה מיוחדת על שוק האשראי האמריקאי אפיינתי את הרגישות של החברות האמריקאיות ביחס לשינוי הריבית. ההערכה שהתגבשה כי העולם נכנס למיתון רק העלו את ההסתברות להורדת ריבית ב2019.

אכן במהלך 2019 ובמיוחד בשבועיים האחרונים, הערכות להורדת ריבית בסוף 2019 מתחילות להתבסס כעובדה גם אם תהיה העלאה אחת השנה. למרות העובדה כי התעשייה המקומית מהווה יותר מ85% לצריכה המקומית בארצות הברית. עדיין להאטה הגלובלית יש השפעה.

 

כמה נקודות בעולם

 

ארצות הברית:

* הריבית על אגרות החוב ל10 שנים (2.407) בהחלט מראים את החששות להאטה ומיתון בכלכלה העולמית.

* הכלכלה האמריקאית מראה על גמישות יפה מאד ואיתנות בכל הקשור עם התמודדות והאטה גלובלית – הגרעון המסחרי ירד יפה מאד, נתון אשר ידחוף צמיחה במשק.

* מדד אמון הצרכנים ירד בחודש מרץ אך מדד התכניות לרכישת בתים חדשים ומכוניות עלה יפה מאד. שוב מראה על חשש אך אופטימיות זעירה – מאמת הערכה לגבי צמיחתה של ארצות הברית.

* נקודה אחרונה למחשבה – כרגע הסכם הסחר עם סין הינו החדשות הטובות היחידות שהשוק ממתין. ההמתנה גרמה שכסף רב נכנס לשוק המניות האמריקאי. כאשר ייחתם הסכם עם סין, שוק המניות יגיב בחיוב אך בהעדר חדשות טובות נוספות, העליות יהיו זמניות בלבד ובסיומן תבואנה הירידות. נקודה זו תהיה טובה מאד למשקיעי המניות לטווח הארוך ובמיוחד האפיק הטכנולוגי.

העולם:

* בריטניה - שבוע עמוס בהחלט עבר על ראשת הממשלה, עדיין לא הצליחה להעביר את ה"ברקזיט". ההערכה כי בריטניה תפרוש מהאיחוד ללא כל הסכם.

* מקסיקו - הבנק המרכזי מאותת על ירידת ריבית בקרוב.

* גרמניה - מדד אמון העסקים הראה עליה זעירה לאחר תקופה ארוכה של חוסר בהירות, עדיין המדד מתחת ל100. מכירות הקמעוניות עלו (באופן מפתיע) בכ-4.7% בחודש פברואר

* ECB - הבנק המרכזי האירופאי העלה אופציה/תכנית בשם " tiered-deposit system" באותה תכנית רק בנקים מסוימים באירופה יקבלו ריבית שלילית בניגוד להיום. כרגע אין רוב במועצת הבנק ליישום תכנית זו.

* סין - שוק המניות הסיני מראה תוצאות טובות מתחילת השנה ובמידה וייחתם הסכם סחר עם ארצות הברית מדד מניות הסיני יספק תשואה עודפת על פני ארצות הברית, גם בשוק הסיני בדומה לארצות הברית החשש ממיתון עולמי אשר יעיב על השוק, יספק נקודה טובה למשקיעי מניות לטווח הארוך.

* בדומה לסטטיסטיקה ומחזוריות בעבר - החשש ממיתון יתחלף בתכניות כלכליות ותמריצים לשווקים - לפי מחקר שוק מניות מקדים את הכלכלה הראלית בכ-18 חודשים.

אסף חובב

סמנכ"ל שיווק של פריוריטי קרנות גידור וניהול נכסים

מנהל השקעות

מס' רישיון 11050

הכותב הינו בעל רישיון לניהול תיקים והשקעות ומתמחה בניהול הון אישי. ייתכן כי לכותב יש עניין אישי בנושא (ניירות ונכסים פיננסים). הייעוץ ו/או כתבה ו/או הבלוג לא מהווה תחליף ליעוץ המתחשב בצרכים המיוחדים של כל אדם. המידע הינה לצורך אינפורמטיבי ו/או כללי בלבד ואין להסתמך עליה לביצוע עסקאות כלשהן מכל מין וסוג שהוא וכן אין לראות בה תחליף לייעוץ ו/או שיווק השקעות ו/או ייעוץ ו/או שיווק פנסיוני ו/או מתן שירות פיננסי בכל נושא אחר.