סקירת מאקרו שבועית 5.5.19

שבוע טוב,

בסקירות הקודמות וגם בנוכחית אני מחזיק בעמדה כי הירידות בנפחי המסחר וגם במקור הכספים גורמות לתנודתיות גבוהה גם בתוך המסחר היומי. כל נתון (חדשות, דוחות וציפיות) גורם להתעצמות התנודות כאשר נפח המסחר אינו עולה. נראה כי השוק הגיע לרוויה ומחפש את הכיוון. הסיבות לירידות יכולות לנבוע ממימוש רווחים ועד הרעה במצב הכלכלי באירופה ובשווקים המתעוררים, אבל בפירוש אין זה משבר פיננסי ואו כלכלי עמוק. אזי למשקיע לטווח הארוך ירידות אלו יהוו לא יותר מאשר נקודת כניסה, יחד עם זאת הבחירה לאילו אפיקים תהווה טר"ש או צל"ש.

להלן כמה נתונים

ארצות הברית:

- נתון התעסוקה הפתיע ביותר, נוספו עוד כ-263 אלף עובדים ורמת האבטלה ירדה ל3.6, רמה נמוכה ב50 שנה האחרונות. אך נתון חשוב מאד שלא דובר עליו הרבה, הינו מדד התעסוקה לעובדים לא "מוכשרים" (אין צורך בהשכלה, חצי משרה, עבודה נוספת) נשאר ברמתו 7.3% וממוצע שעות העבודה לאותם עובדים ירד ל34.4 שעות בשבוע (מצביע על האטה בצמיחה). היתרון בכך הוא שלא נצפה לעלייה גבוהה באינפלציה בארצות הברית. להערכתי הריבית תרד בסוף 2019 תחילת 2020 (בדומה להערכתי עוד ב2018).

- הפד החליט להשאיר את רמת הריבית הנוכחית אך הוריד את הריבית הבין בנקאית. פעולה זו לא עודדה ולא דחפה את השווקים (בדיוק להיפך) אחת הסיבות לכך שהפד רוצה לבחון את רמת האינפלציה.

- בדחות החברות נראה כי הצפי לחודשים הקרובים הינו האטה במיוחד מכיוון שאר העולם.

 

בעולם:

- הגוש האירופאי - על פי צמיחה ברבעון הראשון, מראה סימנים מעודדים אך עדיין קיים חשש למיתון והמצב עדיין שביר מאוד.

- סין - נתון הרכש של החברות שומר על רמה מסוימת של צמיחה אך נמצא ברמה הנמוכה. הפוטנציאל הגלום בשוק המניות הסיני רק גדל שכן המשך תכניות להאיץ את המשק (הקלה ברגולציה ואשראי) והגעה להסכם סחר חדש עם ארצות הברית ידחפו את שוק המניות גבו ה.

 

נקודה למחשבה:

השבוע פורסם כי במשרד ראש הממשלה עובדים על תכנית להגדלת גיל הפרישה של נשים ל65 קרי תוספת של 3 שנים. אשמח מאד לקבל את חוות דעתך האישית בנושא (בעד או נגד).  

אסף חובב

סמנכ"ל שיווק פריוריטי קרנות גידור וניהול נכסים

מנהל השקעות

מס' רישיון 11050

הכותב הינו בעל רישיון לניהול תיקים והשקעות ומתמחה בניהול הון אישי. ייתכן כי לכותב יש עניין אישי בנושא (ניירות ונכסים פיננסים). הייעוץ ו/או כתבה ו/או הבלוג לא מהווה תחליף ליעוץ המתחשב בצרכים המיוחדים של כל אדם. המידע הינה לצורך אינפורמטיבי ו/או כללי בלבד ואין להסתמך עליה לביצוע עסקאות כלשהן מכל מין וסוג שהוא וכן אין לראות בה תחליף לייעוץ ו/או שיווק השקעות ו/או ייעוץ ו/או שיווק פנסיוני ו/או מתן שירות פיננסי בכל נושא אחר.