יחסי ממון – איך מגיעים להסכמה על חלוקת רכוש?

נישואים מסמלים אהבה, אושר ומשפחה. עם זאת, נישואים הם גם חוזה משפטי לכל דבר, המדבר על חלוקת נכסים, זכויות משפטיות ובמקרה של ילדים גם אפוטרופסות משותפת. לכן, כשמחליטים להתגרש, לא מתמודדים רק עם הכאב של פירוק החבילה, אלא עם לא מעט מטען משפטי שמלווה ל”הפרת החוזה” של הנישואים עצמם.

אחת הסוגיות המהותיות ביותר שיש להכריע בהן בעת תהליך גירושין הוא חלוקת הרכוש. רוב האנשים לא חותמים על הסכם ממון מראש לפני הנישואים שמסדיר את העניין. אז איך עושים את זה?

ובכן, זוגות רבים מצליחים לפתור את המחלוקות בלי להיגרר לבית משפט באמצעות הסכם גירושין שהם עורכים ביניהם. הסכם הגירושין מגדיר למעשה את מהות הגירושין ואת ההשלכות שלו. המשמורת על הילדים וזמני הראייה, תשלומי המזונות, וכמובן, חלוקת הרכוש שנצבר במהלך חיי הנישואים המשותפים. ללא הגעה להסכם גירושים, בית המשפט או בית הדין הרבני יאלץ להכריע בסוגיות הללו, ובדרך כלל, אף אחד מהצדדים לא יאהב את זה.

איך מחליטים כיצד לחלק את הרכוש?

בית המשפט העליון קבע שכל רכוש מכל סוג שהוא, שנצבר לאחר הנישואים, כל עוד בני הזוג חיו חיים משותפים מינימליים, שייך לשני הצדדים באופן שווה ולא משנה על שם מי הוא רשום. עיקרון זה גובש במסגרת חוק יחסי ממון והוא נוגע לכל הרכוש שנצבר ע"י בני הזוג. הרכוש כולל נכסים כמו בתים, מכוניות עסקים וכו' וגם זכויות סוציאליות, קופות גמל, קרנות פנסיה וביטוחי מנהלים שצבר כל צד. הרכוש יתחלק שווה בשווה בין בני הזוג, אלא אם כן יש הסכמה ביניהם על חלוקה אחרת.

חתמתם על הסכם ממון? מצוין, כנראה שתצליחו להימנע ממאבק משפטי מתיש. ראשית, אין לכם צורך בהסכם גירושין. בנוסף, אם שניכם אישרתם את הסכם הממון בבית המשפט, יש לו תוקף משפטי מחייב ולא משנה כמה רכוש, זכויות סוציאליות או חובות, נצברו במהלך החיים המשותפים, או כמה זמן עבר, הם יחולקו כפי שנקבע בהסכם.

אולם אם, כמו רוב האנשים, לא חתמתם על הסכם ואתם מעוניינים לעשות כן טרם מועד היפרדותכם, חוק יחסי ממון יסייע לכם להתוות את החלוקה. אם יש לכם דרך להוכיח שרכוש מסוים נצבר ללא כוונת שיתוף, באופן שמקובל על שני הצדדים, תוכלו לתת לכך ביטוי במסגרת עריכת הסכם הגירושין. אם אתם מצליחים להגיע להסכמות תוכלו גם לסטות מחוק יחסי הממון, ולערוך גירושים הרמוניים וידידותיים.

ארז הראל ושות’- משרד עורכי דין מתמחים בדיני משפחה ובעריכת הסכמי גירושין והסכמי ממון. אנו נעזור לכם לעבור את הגירושין בשלום.