מתגרשים? זה מה שאתם צריכים לדעת

כולנו מתחתנים בציפייה לזוגיות לכל החיים, אבל לא תמיד זה מסתדר. בעולם שבו יותר ויותר זוגות מחליטים “לפרק את החבילה” ולהתגרש, תחום הגירושין הלך והתפתח ברמה המשפטית, זכויותיו של כל צד התגבשו והתייצבו ואם עושים את זה נכון – גירושין לא חייבים להיות קשים, מלאי מאבקים ומחלוקות.

אז אחרי זמן רב של בלבול, התלבטות ומחשבות החלטתם להמשיך הלאה ולהתגרש. אז נכון, גירושין הם בראש ובראשונה מעמסה רגשית. אנחנו למעשה נפרדים מחלק מהותי בחיים שלנו, מזוגיות, אהבה, יציבות משפחתית. עם זאת חשוב להבין שחתונה היא לא רק טקס, אלא גם חוזה משפטי לכל דבר שאנחנו חותמים עם בין הזוג. גירושין הם הפרה של תנאי החוזה וביטולו, מה שיוצר מעבר למעמסה הרגשית גם כאב ראש משפטי לא קטן.

אחד הדברים החשובים ביותר שעליכם לעשות הוא לדעת – מה הזכויות שלכם. החלטתם שאתם מתגרשים ואתם רק רוצים לפרוש ממערכת היחסים, להתקדם הלאה ולהתחיל חיים חדשים. אולם המציאות דורשת שתסדירו אינספור סעיפים ותדאגו לזכויות שלכם, כדי להבטיח ש”החיים שאחרי” יהיו הטובים ביותר עבורכם.

כלומר, פרידה של בני זוג כרוכה בלא מעט סוגיות יום יומיות ושגרתיות שפתאום משתנות ללא היכר. איפה יגורו הילדים? מי יאסוף אותם מהחוג? איפה עושים את החג? כל השאלות האלה הופכות פתאום לבעלות משקל עצום כלפי סוגיות משפטיות כמו הסדרי ראייה, משמורת, מזונות וחלוקת רכוש.

אז מה הדברים שצריך לחשוב עליהם אחרי שמחליטים להתגרש?

הסכם הגירושין – הסכם גירושין הוא תחליף להסכם ממון, שבמסגרתו בני הזוג מחליטים להסכים יחד וללא חילוקי דעות כיצד לחלק את הרכוש שצברו מאז הנישואין, הזכויות הסוציאליות והנכסים המשותפים. חוק הגירושין בישראל מגדיר כיצד יש לחלק רכוש ולמה, אך הסכם גירושין יאפשר לכם לצמצם כמה שיותר את המאבקים המשפטיים ואת נוכלותכם בבית המשפט. גיבוש הסכם גירושין הוא דרך המלך לסיום הנישואים ולמניעת מחלוקות.

משמורת – כאשר מדובר על גירושין עם ילדים, נושא המשמורת הוא כמובן החשוב ביותר. בשנים האחרונות הנושא הזה הולך ועובר שינוי חברתי מהותי בישראל. יותר ויותר אבות הפסיקו לקבל את הסטטוס קוו שבו ילדים עד גיל 6 ולעתים גם אחר כך יהיו אוטומטית בחזקת עמם, והחליטו להיאבק על זכותם להורות. לכן שופטים נוטים לפסוק לטובת משמורת משותפת, וגם הורים רבים ללא התערבות של שופט או עובד סוציאלי מבינים לבד שמדובר בפתרון שיכול במקרים רבים להיות הטוב ביותר גם עבורם וגם עבור הילדים. עם זאת, במקרים שבהם בכל זאת המשמורת נקבעת אצל אחד ההורים, ההורה השני יהיה זכאי להסדרי ראייה ויחד עם ההורה בעל המשמורת ייקבעו מועדים מוסדרים מראש שבהם ההורה הלא משמורן יבלה זמן עם הילדים או מתי הם ילונו אצלו והיכן הם יערכו את החגים ובאילו מועדים.

מזונות – ישנן מזונות אישה וישנן מזונות ילדים. כדי ליישם את זכות האישה למזונות עליה להגיש תביעת מזונות נגד בעלה, ובית המשפט הוא זה שיקבע את סכום התשלום החודשי, אם בכלל. פסיקת מזונות אישה תלויים בהרגלי החיים שהיו לה עד מועד הגירושין, בגובה השתכרותה וביכולת השתכרותה במידה ואינה עובדת. חשוב לציין כי לא בכל מקרה האישה תהיה זכאית למזונות, כמו למשל אם הכנסתה מספיקה לה לכל צרכיה או גבוהה משל בעלה לשעבר. יש גם סיבות הלכתיות שמיטיבות עם הגבר ויוצרות מצב שבו נשים רבות אינן מקבלות מזונות למרות שמשפטית הן אכן זכאיות לכך, במיוחד במקרים שבהם המשמורת נקבעת אצל האם. בכל הנוגע למזונות ילדים, הריי שכל ילד זכאי למזונות. גובה סכום המזונות נקבע בהתאם לגובה השתכרות הבעל תוך התייחסות לגובה השתכרות האישה, צרכי הילדים, מדורם (האם הם גרים בדירה שכורה יחד עם האם ומה גובה דמי השכירות) וסך ההוצאות החודשיות, במכפלה של מספר הילדים.

חלוקת רכוש – במידה ולא הצלחתם לגבש הסכם גירושין, הרכוש יתחלק על פי החוק, שווה בשווה בין בני הזוג. החוק כולל גם זכויות סוציאליות כמו פנסיה וקופות גמל, וגם נכסים משותפים שנרכשו לאחר הנישואים ולכל צד תהיה זכות למחצית מהזכויות שצבר הצד השני.

הדבר הטוב ביותר שבני זוג שמחליטים להתגרש יכולים לעשות הוא לשים את המשקעים בצד, לשבת יחד ולשתף פעולה.

משרד עורכי דין ארז הראל ושות' מתמחים בדיני משפחה וגירושין, אנו נלווה אתכם במהלך כל הליך הגירושין עד מימוש מלוא זכויותיכם. אפשר להתגרש גם אחרת.