סקירת מאקרו שבועית 26.5.19

שבוע טוב,

 

בהתאם לתחזית – הפד האמריקאי הודיע כי לא יעלה ריבית השנה ולמעשה ההסתברות להורדת ריבית רק עולה. כל אלו מאפשרים לאפיק הסולידי (אגרות החוב) לספק למשקיע מקום מרגוע ותשואה בניגוד לאפיק מנייתי תזוזתי.

אני ממליץ בחום רב לקרוא את סקירות העבר אשר כתבתי על מנת להבין את הסיבות להתנהגות השווקים בשבועות האחרונים – כאן.

 

ארצות הברית:

- נדל"ן – מכירות בתים ירדו בכ-0.4% ומכירות בתים חדשים ירדו בכ-6.9% באפריל.

- פרוטוקול הפד אשר פורסם השבוע הראה כי לפד אין כל כוונה לעלות ריבית השנה – אגרות החוב יספקו ריבית וגם רווח הון למשקיע במיוחד אם הורדת ריבית תהיה ראלית.

- מלחמת הסחר – מדד הזמנות של מוצרים מוחשיים ירד בכ-2.1%. דרישה לחלקי חילוף של מטוסים אזרחיים ירד בכ-25.1% (קרקוע 747 של בואינג) ודרישה לחלקי חילוף של ספינות ירדו בכ- 16%. על-פניו כל אלו מראים כי העולם נכנס להאטה כלכלית. שוב נתונים אלו מראים כי ההסתברות להורדת ריבית עולה.

 

בעולם:

- יפן – מראה צמיחה יפה של 2.1%, ורמת האינפלציה ב12 חודשים האחרונים נמצאת על 0.9%.

- אנגליה – תרזה מאיי (ראשת הממשלה) הודיע על התפטרותה לאחר שלושה כישלונות להעביר את ה"ברקזיט". לאחר שלושה חודשים חזקים של מכירות קמעוניות, ירד המדד של אפריל בכ0.2% האינפלציה השנתית עומדת על 2.1% (יעד המטרה של הבנק המרכזי).

- האיחוד האירופי – השבוע התפרסמו כמה נתונים אשר מאפשרים למשקיע לקבל תמונה על מצב האיחוד. מדד מנהלי הרכש (ברי קיימא) נמצא ב 47.7 (כל רמה מתחת ל50 מראה על מיתון אפשרי), מדד מנהלי הרכש (שרותי: בנקים תוכנה ועוד) נמצא 52.2. גרמניה, הכלכלה הגדולה באיחוד, מדד בטחון העסקים ירד לרמתו הנמוכה ביותר מ2014. המסקנה העיקרית הינה שהאיחוד ימשיך לצמוח ברבעון השני של השנה בקצב איטי ואף יהיה נמוך יותר מהרבעון הראשון. ECB יעשה הכול על מנת לתמוך בכלכלות של האיחוד עם אפשרות לתמריצים נוספים אך לאחר שנים של תמיכה והזרמת כספים האפשרויות מצומצמות ביותר ומגבלות.

 

 

נקודה למחשבה: אם פעם הסתכלנו (בעין לא יפה) על כלכלת על יפן, עכשיו העולם כולו ככה ומתחיל להתרגל לרמת אינפלציה של 2% עם סביבת ריבית נמוכה, וחוסר יכולת של הבנקים המרכזיים לעלות ריבית.

ה ECB לא יכול לעזור הרבה וגם אם כן זו תהיה הפעם האחרונה (פשוט אין כסף ואין משאבים) ואחרי זה פירוק והתפרקות של האיחוד. כמה זמן ייקח? לא ברור

 

 

בברכה,

אסף חובב

סמנכ"ל שיווק פריוריטי קרנות גידור וניהול נכסים

מנהל השקעות

מס' רישיון 11050

 

הכותב הינו בעל רישיון לניהול תיקים והשקעות ומתמחה בניהול הון אישי. ייתכן כי לכותב יש עניין אישי בנושא (ניירות ונכסים פיננסים). הייעוץ ו/או כתבה ו/או הבלוג לא מהווה תחליף ליעוץ המתחשב בצרכים המיוחדים של כל אדם. המידע הינה לצורך אינפורמטיבי ו/או כללי בלבד ואין להסתמך עליה לביצוע עסקאות כלשהן מכל מין וסוג שהוא וכן אין לראות בה תחליף לייעוץ ו/או שיווק השקעות ו/או ייעוץ ו/או שיווק פנסיוני ו/או מתן שירות פיננסי בכל נושא אחר.