סקירת מאקרו שבועית 2.6.19

שבוע טוב,

מלחמת הסחר בין ארצות הברית וסין תראה לנו את כיוון השווקים בשבועות הקרובים. כפי הנראה, הצד הסיני לא מוכן להרים ידיים כל כך מהר ורוצה להגיב לצעדיה האחרונים של ארצות הברית. ישנו חשש מבוסס כי ארצות הברית וסין נכנסות לסיטואציה של "מלחמה קרה" כלכלית.   

 

ארצות הברית:

- ריבית – עולה ההסתברות להורדת ריבית ברבעון האחרון של 2019.

- ביום שני נוכל לראות את תוצאות מדד ISM, בפעם הקודמת מדד זה ירד מעבר לצפי. במידה והמדד יראה מתחת ל-50 אזי נרשמת ירידה בפעילות התעשייתית וכי מלחמת הסחר גובה מחירים גם מארצות הברית ולא רק מסין.

- ביום ראשון (היום) מכסים נוספים מכיוונה של ממשלת סין על מוצרים מארצות הברית.

 

בעולם:

- איטליה – נראה כי החוב האיטלקי יעלה ב3.6% במהלך 2020. הערכות אלו גרמו לזינוק בתשואות של האג"ח הממשלתי.

– נגיד הבנק המרכזי ושר האוצר דברו באופן חיובי על המשק הקנדי. לפי הערכתם קנדה תמשיך לצמוח ותבלום את האטה שכרגע.

- אוסטרליה – צפי להורדת ריבית לראשונה מ2016. כאשר רמת האינפלציה מתחת ל2%.

- איחוד אירופה – בחירות לפרלמנט הראו כי מפלגות הימין (בחלקו מתון ובחלקו קיצוני) ישלטו ב5 שנים קרובות. חלקן מפלגות אשר קראו לפירוק איחוד האירופי כגון: מפלגתו של נייג'ל פראג' מבריטניה אשר הובילה את ההצבעה לברקזיט.

 

נקודה למחשבה: נראה כי הכלכלה העולמית נכנסת למצב של "הורדת ריבית" אין ספק כי לאגרות החוב מהלך שכזה רק יעשה טוב אך החשש מהמשך ירידות באפיק המנייתי יגרום לבריחת משקיעים, לרוב משקיעים אלו חשופים דרך קרנות נאמנות "מעורבות" (מניות ואגרות חוב) ומכירתן תפגע גם באגרות החוב (עליה בתשואה). אין ספק כי מהלך שכזה הינו נקודה טובה לקניה של אגרות חוב עם מח"מ בינוני ומעלה, רק עניין של זמן J  

לכל אלו שחוששים מבחירות בארץ, ראו: ביום רביעי בערב התפזרה הכנסת וביום חמישי השוק המקומי סגר בעליות – הכול לטובה.  

 

בברכה,

אסף חובב

סמנכ"ל שיווק פריוריטי קרנות גידור וניהול נכסים

מנהל השקעות

מס' רישיון 11050

הכותב הינו בעל רישיון לניהול תיקים והשקעות ומתמחה בניהול הון אישי. ייתכן כי לכותב יש עניין אישי בנושא (ניירות ונכסים פיננסים). הייעוץ ו/או כתבה ו/או הבלוג לא מהווה תחליף ליעוץ המתחשב בצרכים המיוחדים של כל אדם. המידע הינה לצורך אינפורמטיבי ו/או כללי בלבד ואין להסתמך עליה לביצוע עסקאות כלשהן מכל מין וסוג שהוא וכן אין לראות בה תחליף לייעוץ ו/או שיווק השקעות ו/או ייעוץ ו/או שיווק פנסיוני ו/או מתן שירות פיננסי בכל נושא אחר.