סקירה שבועית 18.8.19

שבוע טוב,

כל סוף שבוע אני מחפש משפט פתיחה מתאים לשבוע שהיה ולזה שיהיה, הפעם אני מתקשה למצוא את המשפט המדויק מפאת זה שיש הרבה מה לומר ומה לכתוב.

 

תנודתיות חדה בשווקים, היפוך עקום התשואות, גרמניה, מלחמת סחר וכמובן מיתון בארצות הברית למעשה כל כך הרבה רעשי רקע – נעשה סדר.

בעבר כתבתי רבות על כך שלא נראה מיתון בארצות הברית בטווח של השנה (בטח עד נובמבר 2020) – בניגוד גמור למגמה העולמית מצבה של כלכלת ארצות הברית איתנה וצומחת.

 

נתחיל מהסוף – לאחר בחינה של האירועים והתנודתיות, הדבר היחיד שהשפיע על התנודתיות בשווקים זו מלחמת הסחר. כל מידע חדש (ציוץ בטוויטר) על מלחמת הסחר בין ארצות הברית לסין קובע על הכיוון והעוצמה, כך יהיה בשבועות הקרובים. הנפגעים העיקריים של מלחמת הסחר סין, אירופה ושאר העולם. מידת השפעה של מלחמת הסחר על ארצות הברית כרגע לא גדולה אך עלולה להתגבר במידה וזה יתמשך.

כדי להבין מדוע הפגיעה כלכלת ארצות הברית הינה נמוכה אני ממליץ להיכנס לסקירה שכתבתי לבינלאומי בחודש יוני – לחצוץ כאן.

 

ארצות הברית:

- ביום שלישי השבוע ראינו כי התשואות לפדיון של אגרות החוב ל10 שנים נמוכות מאגרות החוב לשנתיים. לחלק מהמומחים נראה היה כי מיתון בפתח, נתון זה החזיק רק יומיים.

- נתוני מכירות של הקמעוניות הראו גידול של 0.7% הרבה מעל הצפי של 0.4%. רשת "וולמארט" הוסיפה בדוחות כי הם צופים שמצב זה ימשך ומצבו של הצרכן האמריקאי טוב מתמיד. נתון זה ואחרים "שבר" את החשש למיתון בארצות הברית בחודשים הקרובים.

- החוזים העתידיים מראים כי ישנה הסתברות של 100% להורדת ריבית נוספת בספטמבר של 0.25%. יחד עם הורדה של 0.5% נמצאת בהסתברות של 18.8%.

- חברת אפל הודיע כי תפתח עוד מספר מפעלים חדשים ברחבי ארצות הברית ותעסיק 22 אלף עובדים נוספים ב4 שנים הקרובות. כנראה סוגרת במקומות אחרים בעולם.

- מדד LEI (נתינת הלוואות) היה די שטוח מאז ספטמבר 18, במהלך השבוע הקרוב יתפרסם והצפי כי המדד יעלה ב0.3% לחודש יולי. נתון קריטי ביותר להבנה על המשק האמריקאי. 

 

בעולם:

- סין – נתוני צמיחה לא טובים במיוחד, נראה כי מלחמת הסחר יש השפעה רבה מאד. להערכתי הממשל המקומי והבנק המרכזי הסיני יספקו לבנקים ולמוסדות הפיננסים הקלות בנגישות לאשראי ובמקביל ינסו להגיע להסכם עם ארצות הברית בקצב של 2 קדימה 1 אחורה (כבוד ואגו).

- בריטניה – הנתונים האחרונים הראו כי הצרכן הבריטי מרגיש בטוח, בריטניה ממשיכה לצמוח. ביום חמישי הודיע נשיא ארצות הברית טראמפ כי בכוונתו להגיע להסכם סחר חדש עם בריטניה וכי ראשי המדינות החלו בהקמת צוותים ודפי עבודה.

- אירופה – מרבית אגרות החוב של הממשלות עם תשואה לפדיון שלילית – מצביע על החששות (מוצדקות) כל הקשור למצבה של אירופה. בחודש הבא ה-ECB יתחיל בתוכנית הקלה נוספת ולהערכתי האחרונה.

- הבנקים המרכזיים בניוזילנד, מקסיקו ועוד הורידו את הריבית. 

 

ישראל:

מדד מחירים לצרכן שהתפרסם 0.3%- נמוך מהצפי, בנק ישראל נמצא במלכוד כאשר ישנה אוירה עולמית של הורדת ריבית ובנוסף הודיע הנגיד כי הבנק לא ירכוש יותר דולרים (על מנת להגן על השקל המקומי). לבנק לא תהיה ברירה אלא להוריד ריבית (כנראה לאחר הורדת ריבית נוספת בארצות הברית בספטמבר) ובעתיד הלא רחוק ריבית בנק ישראל תהיה שלילית.

 

נקודה למחשבה: בעבר כתבתי רבות על כך שכלכלה הינה עניין של אינטרסים ואין שלטון שלא רוצה צמיחה וכלכלה טובה (באופן מלאכותי או לא), לכן מלחמת הסחר יספקו לנו הרבה דרמה אך שני הצדדים רוצים לסיים במיוחד לנוכח העובדה שבחירות בעוד כשנה בארצות הברית. למשקיע לטווח ארוך שיש לו סבלנות מניות הטכנולוגיה ותשתיות יספקו תשואה עודפת.

חיפשתי בספרי היסטוריה על מלחמות סחר והתוצאות (כולל מלחמת האופיום הראשונה והשנייה, מלחמת הצוללות) ונוכחתי לדעת כי אין מנצחים וההשלכות קשות.

 

בברכה,

אסף חובב

סמנכ"ל שיווק פריוריטי קרנות גידור וניהול נכסים

מנהל השקעות

מס' רישיון 11050

 

הכותב הינו בעל רישיון לניהול תיקים והשקעות ומתמחה בניהול הון אישי. ייתכן כי לכותב יש עניין אישי בנושא (ניירות ונכסים פיננסים). הייעוץ ו/או כתבה ו/או הבלוג לא מהווה תחליף ליעוץ המתחשב בצרכים המיוחדים של כל אדם. המידע הינה לצורך אינפורמטיבי ו/או כללי בלבד ואין להסתמך עליה לביצוע עסקאות כלשהן מכל מין וסוג שהוא וכן אין לראות בה תחליף לייעוץ ו/או שיווק השקעות ו/או ייעוץ ו/או שיווק פנסיוני ו/או מתן שירות פיננסי בכל נושא אחר.