סקירה שבועית 22.9.19

שבוע טוב,

בהתאם לתחזיות הנגיד הבנק הפדרלי בארצות הברית הוריד את הריבית מחשש שהאטה גלובלית תשפיע על האינפלציה בארצות הברית.

ישנה סבירות לא קטנה כי הבנק הפדרלי יבצע תכנית רכישה נוספת, להערכתי הבנק מאד יתקשה לבצע תכנית שכזו למרות הלחץ מצד הממשל האמריקאי. צעד שכזה עלול לתת סימן שלילי לשוק וזאת למרות נתוני תעסוקה טובים ושאר מדדים חיוביים.

 

ארצות הברית:

- כמות הכסף בשוק האמריקאי נראה כמו נסיעה ברכבת הרים. שלל נתונים המראים סימנים של לחץ בשוק. ביום שני ריבית "ריפו" של SOFR עלתה ב23 נקודות בסיס. להערכתי הירידה בנזילות הייתה טכנית כתוצאה מתשלום מיסים של החברות האמריקאיות.  החברות משלמות כל רבעון ב15 לחודש, הבנקים מעברים תשלום זה לאוצר ומשם לחשבון ב"פד". לא ניתן להשתמש בכסף (באופן זמני בלבד) ולכן נראה כי הנזילות ירדה.

- שכר העבודה עלה לעובדים חסרי השכלה, נתון חיובי ביותר. יור' הפד, פאוול, אמר במסיבת עיתונאים השבוע כי "אנשים אשר התקשו למצוא עבודה בעבר מקבלים היום הזדמנויות, לכן הבנק רואה חשיבות גדולה בהמשך צמיחה ותעסוקה על מנת שעוד אנשים לא יישארו מאחור". נתון חזק ומעודד בכל הקשור למשק האמריקאי, לכן אינני רואה תכנית QE נוספת אך יתכן ונראה פעולות מצב הבנק המרכזי על מנת להקל על הבנקים לתת אשראי.

- עליית מחיר הנפט בעולם משפיעה באופן קטן ביותר. עליה של 10% במחיר הנפט ישפיע על האינפלציה האמריקאית בין 0.1-0.2 שנתי.   

 

בעולם:

זה היה השבוע של הבנקים המרכזיים בעולם

 

- יפן – לא נעשה כל שינוי בריבית אך יור' הבנק, קורודה, אמר כי עלתה הסבירות לתכנית הקלה נוספת והחלטה בעניין תתקבל ב31 לאוקטובר.

- בריטניה – אינפלציה 12 חודשים אחרונים עומדת על 1.7% ( נמוך מהצפי – ירידה בעיקר במחירי הצעצועים ומחשבים). הבנק החליט להשאיר את הריבית והוסיף הערה כי יציאת בריטניה מהאיחוד ללא הסכם עלולה להוריד את האינפלציה. להערכתי הבנק לא הוריד את הריבית על מנת לשמור "תחמושת" במידה והרעה במצב.

- מקסיקו – הבנק הפדרלי הוריד את הריבית ב-0.25% ועומדת על 8%.

 

 

להבנתי היום יש 2 נקודות חשובות: מחיר הנפט ומלחמת הסחר.

עליה במחיר הנפט בזמן של האטה בצמיחה ואף חשש ממיתון במדינות שונות בעולם ועלייה במכסים תקשה מאד על המגמה החיובית בעולם. במידה ומצב זה ימשך, נראה מספר מדינות שיכנסו לסחרור כלכלי קשה מאד. ארצות הברית לא יכולה להמשיך ולא להתערב באופן אקטיבי ואסרטיבי (אירן) גם במחיר של תנודתיות בזמן הקרוב. 

 

 

 

 

 

אסף חובב

סמנכ"ל שיווק פריוריטי קרנות גידור וניהול נכסים

מנהל השקעות

מס' רישיון 11050

 

הכותב הינו בעל רישיון לניהול תיקים והשקעות ומתמחה בניהול הון אישי. ייתכן כי לכותב יש עניין אישי בנושא (ניירות ונכסים פיננסים). הייעוץ ו/או כתבה ו/או הבלוג לא מהווה תחליף ליעוץ המתחשב בצרכים המיוחדים של כל אדם. המידע הינה לצורך אינפורמטיבי ו/או כללי בלבד ואין להסתמך עליה לביצוע עסקאות כלשהן מכל מין וסוג שהוא וכן אין לראות בה תחליף לייעוץ ו/או שיווק השקעות ו/או ייעוץ ו/או שיווק פנסיוני ו/או מתן שירות פיננסי בכל נושא אחר.