סקירה שבועית 27.10.19

שבוע טוב,

בישראל תקופת החגים הנוכחית הסתיימה וחזרנו לעבודה, בחו"ל השווקים המשיכו קדימה וכך גם אגרות החוב. עונת הדוחות מראה תמונה של האטה בכלכלה הגלובלית.

דוחות אמזון אכזבו מאד לעומת הפתעה מאינטל. יחד עם זאת בחודשים הקרובים (חגים, בלייק-פריידי, הרווק הסיני ועוד) נוכל לקבל תמונה ברורה יותר של התנהגות ופעילות הצרכנים.

 

ארצות הברית:

- מדד כמות מכירות הבתים ירד בכ-2.2% אך כן מצביע על עליה במחירים. נתון זה יתרום באופן מינורי לצמיחה בארצות הברית ברבעון השלישי. 
מדד מכירות בתים חדשים ירד בכ-0.7%. נקודה חשובה להבנה ריבית על המשכנתאות ירדה בכ-1% ביחס לשנה שעברה (מתחת ל4% ב2020, סבירות להורדה נוספת) – המשמעות שהנדל"ן האמריקאי יהווה קטר לצמיחה במשק.

-מדד הזמנות מוצרים ירד ב1.1% בחודש ספטמבר. חשוב להדגיש כי המדד הושפע מאוד מהשביתה בGM (כנראה הגיעו להסכם חדש בשישי בערב), ומחברת המטוסים Boeing.

-צפי לצמיחה של 1.4% ברבעון השלישי- נמוך יחסית.

נתוני צריכה נמוכים, צפי לצמיחה נמוכה, מלחמת סחר (נרשמת התקדמות מינורית לא יותר) כל אלו ועוד, יעלו את ההסתברות להורדת ריבית נוספת בארצות הברית.

בעולם:

אירופה – נתונים חלשים ונמוכים מהצפי לגבי הפעילות הכלכלית באירופה. כרגע לא ניתן לראות מיתון באופק אבל במידה ומלחמת הסחר תמשך ובתוספת חוסר יציבות גיאופוליטית, המשק האירופאי עלול להיכנס למיתון בסוף 2020. נראה כי הבנק המרכזי מבין זאת ולכן הכין תכנית חילוץ, אך קשה מאד לחזות את התוצאות.

זה היה שבוע של הורדות ריבית בעולם: טורקיה הורדה של 2.5% (כרגע הריבית עומדת של 14%), צי'לה הורידה ב0.25%, אינדונזיה ורוסיה 0.25% ו-0.5% בהתאמה. כאשר סין מפרסת נתון צמיחה חלש ביותר מזה 27 שנה, כל שאר השווקים (מתעוררים בעיקר) מקבלים "שפעת" כלכלית.

קנדה – ראש הממשלה הנוכחי (טרודו) ניצח בבחירות אך איבד מכוחו – חוסר יציבות פוליטית בהחלט לא עוזר למשק (נשמע מוכר?)

ישראל:

נתוני צמיחה חלשים, חוסר משילות כלכלית, אי מימוש פרויקטים לטווח ארוך, חשש לבחירות שלישיות, חשש משינוי דירוג ישראל ועוד יגרמו לעלייה בהסתברות להורדת ריבית בישראל. מחזיקי אגרות החוב נהנו מאד וכך גם בתקופה הקרובה. אך במידה ודירוג האשראי של ישראל ירד התנודתיות תעלה והתיקים יושפעו.

 

רבים שואלים אותי על מלחמת הסחר – נכון לעכשיו הסינים הבינו כי ממשל טראמפ מתחיל להיות לחוץ וניתן להגיע להסכם יותר מתקבל על הדעת מהצד שלהם. הסינים יהיו שמחים "לסגור" את ההסכם  עד מועד הבחירות (נובמבר 2020). במידה ולא הגיעו להסכם וטראמפ כן ניצח בבחירות (הסתברות מאד גבוהה שיזכה), הכלכלה הסינית תמשיך להראות נתונים חלשים מאד שכן טראמפ כבר לא יהיה מחויב לשום דבר.

סיטואציה נוספת אשר כבר ניתן לראות את ניצניה בעולם: בדלנות של כלכלות שונות בעולם והקמה של מרכזי סחר סגורים בין מדינות שונות בניתוק מוחלט ממדינות בעולם.   

בברכה,

אסף חובב

סמנכ"ל שיווק פריוריטי קרנות גידור וניהול נכסים

מנהל השקעות

מס' רישיון 11050

http://www.priority.co.il/

 

הכותב הינו בעל רישיון לניהול תיקים והשקעות ומתמחה בניהול הון אישי. ייתכן כי לכותב יש עניין אישי בנושא (ניירות ונכסים פיננסים). הייעוץ ו/או כתבה ו/או הבלוג לא מהווה תחליף ליעוץ המתחשב בצרכים המיוחדים של כל אדם. המידע הינה לצורך אינפורמטיבי ו/או כללי בלבד ואין להסתמך עליה לביצוע עסקאות כלשהן מכל מין וסוג שהוא וכן אין לראות בה תחליף לייעוץ ו/או שיווק השקעות ו/או ייעוץ ו/או שיווק פנסיוני ו/או מתן שירות פיננסי בכל נושא אחר.