שלום ובוקר טוב,

באפיק המניות האמריקאי אנו חווים שיאים וגבהים חדשים ובאפיק הסולידי, בטווח הרחוק עוד נראה בעולם הורדת ריבת נוספות.

פעמים רבות כתבתי לכם על המבצעים המיוחדים בתקופה זו של השנה, למעשה "יום הרווק הסיני" הראה גידול של 15% ברכישות מקוונות כאשר מעל 50% מהרכישות נעשו דרך הטלפון הנייד. זהו בהחלט נתון מעודד אשר משקף לנו על כדאיות חברות המסחר האלקטרוני, חברות הסייבר, חברות פינטק וחברות אשר מספקות עננים (Cloud) לפעילויות וכמובן אופי הרכישה (חברות AI).

 

ארצות הברית:

- מכירות הקמעוניות עלו ב0.3% במהלך חודש אוקטובר – מעל הצפי. בהחלט נתון מעודד המראה על מצבו של הצרכן האמריקאי.

- הייצור התעשייתי ירד ב0.8% 

- ריבית למשכנתאות של 30 שנה MBA עלתה ל 4.03% ונרשם גידול של 9.6% בבקשות למשכנתאות.

- מדד מחירים לצרכן של חודש אוקטובר 0.4% מעל הצפי.

נתונים אלו ועוד מלמדים אותנו על המשק האמריקאי ואף יותר חשוב על הצרכן האמריקאי. צריכה פרטית הינה מנוע כלכלי של כל מדינה וכפי שניתן להבין בארצות הברית מצבו של הצרכן טוב מאד.

 

 

בעולם:

- יפן – התמ"ג הרבעוני (3) 0.1% נמוך מהצפי וגם הצריכה הפרטית ברבעון השלישי 0.4% נמוך ב0.2% מהצפי אך הייצור התעשייתי עלה ב0.3% לעומת הצפי ל1.7%.

- בריטניה – סקר מחירי הבתים הראה ירידה בנדל"ן הבריטי, מכירות קמעוניות (אוקטובר) 3.1% למרות צפי של 3.7%

- סין – שיעור האבטלה ירד ל5.1%, מכירות קמעוניות (אוקטובר) 7.2% נמוך ב0.5% מהצפי.

- מקסיקו – הורדת ריבית נוספת, נכון להיום הריבית עומדת על 7.5% שנתי.

 

נקודה למחשבה – הבדלנות האמריקאית הינה משהו מהותי אשר התאפיינה בו טרם מלחמת העולם הראשונה, נכון להיום מצב זה ימשיך. העולם "ידמם" וארצות הברית תמשיך, ההיסטוריה (גם שווקי המניות) מלמדת אותנו שלא לעולם חוסן וכשם שמצעה את עצמה מעורבת גלובלית כך יהיה גם בעתיד. לכן באפיק הסולידי לא נראה בעתיד (חודשים ארוכים מאד) העלאה כלשהי בריבית, אגרות החוב יספקו תשואה (מינורית) וניתן להגדיל מח"מ +

באפיק מנייתי חשיפה לארצות הברית ישראל ואחוז קטן מאד לשווקים מתעוררים (בציפייה שמלחמת הסחר תסתיים במהלך החודשים הקרובים).  

 

 

בברכה,

אסף חובב

סמנכ"ל שיווק פריוריטי קרנות גידור וניהול נכסים

מנהל השקעות

מס' רישיון 11050

 

הכותב הינו בעל רישיון לניהול תיקים והשקעות ומתמחה בניהול הון אישי. ייתכן כי לכותב יש עניין אישי בנושא (ניירות ונכסים פיננסים). הייעוץ ו/או כתבה ו/או הבלוג לא מהווה תחליף ליעוץ המתחשב בצרכים המיוחדים של כל אדם. המידע הינה לצורך אינפורמטיבי ו/או כללי בלבד ואין להסתמך עליה לביצוע עסקאות כלשהן מכל מין וסוג שהוא וכן אין לראות בה תחליף לייעוץ ו/או שיווק השקעות ו/או ייעוץ ו/או שיווק פנסיוני ו/או מתן שירות פיננסי בכל נושא אחר.